Łódzkie na plus

Łódzkie dla młodych

Koloniści z Ukrainy, młodzi szachiści, wreszcie wojewódzki Dzień Dziecka. Łódzkie opanowali najmłodsi.

 

Dzieci z partnerskich regionów Łódzkiego na Ukrainie spędzają wakacje w Polsce. Przyjechały do naszego województwa odpocząć od wojennej codzienności. Docelowo z wypoczynku skorzysta 400 dzieci i młodzieży, których rodziny są zaangażowane w walkę z rosyjskim najeźdźcą. Organizatorem obozów jest samorząd województwa łódzkiego.

– Uśmiechy dzieci są najpiękniejszym dowodem na to, że warto pomagać i wspierać je w tym trudnym czasie – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Dzieci i młodzież zwiedzą okolice Zalewu Sulejowskiego, będą w Uniejowie oraz w Łodzi. Odwiedzą Teatr Wielki i Łódzki Dom Kultury. Będą ogniska, dyskoteki i spływ kajakowy.

15-letnia Sofia mieszka w Czerniowcach. Była już w Polsce, ale po raz pierwszy jest w Łódzkiem. – Bardzo mi się tu podoba, chcę poznawać nowych przyjaciół, kulturę, region i aktywnie spędzić czas – opowiada. – Od wybuchu wojny w Czerniowcach nic już nie jest „normalne”. Chodzimy do szkoły, a w czasie alarmów chowamy się w schronach.

Łódzkie gra w szachy w najlepsze

Ponad 200 uczniów szkół podstawowych i przedszkoli z całego województwa grało w Turnieju szachów szybkich w Teatrze Wielkim w Łodzi. Tak podsumowana została trzecia edycja projektu samorządu województwa „Łódzkie gra w szachy”.

– Chciałbym, aby lekcje szachów docierały do jeszcze większej liczby szkół w województwie. I będziemy robić wszystko, by tak się stało – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa i zagorzały szachista, który wręczył medale wszystkim uczestnikom turnieju. Najlepsi dostali puchary i nagrody. Za pierwsze miejsce zwycięzcy odebrali laptopy, za drugie – tablety, a za trzecie smartwatche.

Dzień Dziecka

Wojewódzkie obchody najweselszego święta w roku świętowaliśmy za to w Ozorkowie. Były ogromne dmuchane zamki, zawody sportowe, konkursy i dużo radości. O pełne brzuszki maluchów zadbały Koła Gospodyń Wiejskich. Dzieci obejrzały przedstawienie w wykonaniu Teatru Tańca Arabeska, brały udział w konkursach, w których można było wygrać m.in. kolorowanki, kredki, notesy, maskotki, paletki do tenisa i piłki. Zagrał zespół Power Play oraz lokalne kapele.

Zapraszamy na EFG

A już 12 czerwca rozpoczynamy Europejskie Forum Gospodarcze Łódzkie 2023. Przez trzy dni będziemy zachęcać do aktywności, kreatywności i podejmowania śmiałych wyzwań. Zapraszamy!

Nasze dziedzictwo

Na kilka dni przed uroczystością Bożego Ciała, kiedy ulice Spycimierza zostaną udekorowane tradycyjnymi dywanami kwietnymi wpisanymi na listę UNESCO, a w Łowiczu przejdzie słynna procesja, w Łodzi odbędą się obchody Jubileuszu 20-lecia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego i 10-lecia Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Na Rynku Manufaktury w Łodzi do 20 czerwca można oglądać wystawę plenerową „Tradycje od pokoleń. Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce”. Jest to okazja do poznania przepięknych zwyczajów i niepowtarzalnych wydarzeń, których można doświadczyć tylko Polsce.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments