Łódzkie na Plus – miniony tydzień

Dobre wieści dla pasażerów kolei w Łódzkiem

Wieluń będzie miał lepsze połączenie kolejowe z Łodzią. W poniedziałek, 19 czerwca PKP PLK S.A. podpisały umowę z wykonawcą na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy nowej linii kolejowej łączącej Chorzew Siemkowice z Wieluniem. Inwestycja jest realizowana z rządowego programu Kolej Plus, którego beneficjentem jest również województwo łódzkie.

– Podpisując dziś tę umowę, robimy kolejny krok do celu, który wyznaczyłem sobie na początku kadencji samorządu, czyli walki z wykluczeniem komunikacyjnym – podkreśla marszałek Grzegorz Schreiber, który wspólnie z Andrzejem Bittelem, wiceministrem infrastruktury uczestniczył w podpisaniu umowy.

Mieszkańcy województwa łódzkiego zyskają lepszy dostęp do kolei. Z Wielunia będzie można dojechać koleją do Łodzi przez Zduńską Wolę i Pabianice. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą na kwotę 8,775 mln zł netto na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego dla budowy ok. 28 km nowej linii kolejowej, która połączy linię kolejową nr 131 w rejonie stacji Chorzew Siemkowice z linią nr 181 w Wieluniu.

Dzięki budowie połączenia mieszkańcy południowej części województwa łódzkiego zyskają szybkie i dogodne połączenie kolejowe z Łodzią. Szacuje się, że po oddaniu nowej linii czas przejazdu z Wielunia do stolicy województwa wyniesie około 1h 39 min.

W ramach projektu o szacowanej wartości ponad 580 mln zł mieszkańcy zyskają lepszy dostęp do kolei dzięki budowie 5 nowych przystanków: Wieluń Berlinek, Ruda, Wierzchlas, Drobnice, Siemkowice. Trasa zostanie zelektryfikowana, dzięki czemu w połączeniach przewoźnicy mogą wykorzystywać nowoczesne, ekologiczne pojazdy i tym samym przygotować lepszą ofertę dla podróżnych.

Z Programu Kolej Plus do realizacji w województwie łódzkim zakwalifikowano 3 projekty. Oprócz linii do Wielunia, zaplanowano modernizację wraz z elektryfikacją linii kolejowej nr 24 na odcinku Piotrków Trybunalski – Bełchatów z wydłużeniem do Bogumiłowa oraz modernizację i elektryfikację linii kolejowej nr 25 na odcinku Tomaszów Mazowiecki – Skarżysko Kamienna.

Stypendia Naukowe Marszałka Województwa Łódzkiego

48 najbardziej utalentowanych uczniów i studentów z regionu otrzymało stypendia naukowe Marszałka Województwa Łódzkiego. Uroczystość odbyła się w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina w Łodzi.

Zarząd Województwa Łódzkiego przeznaczył na stypendia 150 tys. zł. W gronie osób nagrodzonych znalazło się 25 uczniów oraz 23 studentów.

W kategorii „uczeń” stypendium przyznano 25 osobom, które reprezentują 21 licea ogólnokształcące, dwa technika oraz dwa zespoły szkół.

W kategorii „student” nagrodzono 23 osoby. Wśród nich było 12 studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, 5 z Uniwersytetu Łódzkiego, 4 z Politechniki Łódzkiej oraz 2 studentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, filia w Piotrkowie Trybunalskim.

Szpital im. Pirogowa w Łodzi z ważnym certyfikatem

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments