Marsz Powstańczy upamiętniający powstańców styczniowych

6 czerwca w Starostwie Powiatowym w Kępnie odbyło się spotkanie Samorządowców z Wielkopolski oraz Komendanta Hufca ZHP Kępno z przedstawicielami Stowarzyszenia Historycznego im. Księdza mjr Szczepana Walkowskiego z Wieruszowa.

W spotkaniu udział wzięli: Starosta Powiatu Kępińskiego Robert Kieruzal, zastępca Starosty Powiatu Kępińskiego Alicja Śniegocka, Starosta Powiatu Ostrzeszowskiego Lech Janicki, Przedstawiciel Starosty Kaliskiego Krzysztofa Nosala,   Komendant Hufca ZHP Kępno. phm. Marcin Szajdak oraz Anna Świegot i Eugeniusz Tomaszek ze Stowarzyszenia Historycznego im. Księdza mjr Szczepana Walkowskiego z Wieruszowa, reprezentujący również  media kępińskie i wieruszowskie ITP i powiatowy.pl

Spotkanie miało na celu zaplanowanie i podjęcie współpracy oraz działań w celu upamiętnienia powstańców z Wielkopolski biorących udział w Bitwie pod Lututowem 15 czerwca 1863 roku.

Stowarzyszenie im. Księdza mjr Szczepana Walkowskiego z Wieruszowa wyszło z inicjatywą szeroko zakrojonej współpracy w organizacji Marszu Powstańczego, którego trasa przebiegałaby przypuszczalnym szlakiem, jaki pokonywali powstańcy z Wielkopolski, którzy przedostali się z zaboru pruskiego do Królestwa Polskiego  aby dołączyć do oddziału por. Antoniego Korytyńskiego.

Prelekcję nt. Bitwy pod Lututowem zwanej inaczej Bitwą pod ,,Koziołkiem,, wygłosiła Pani Anna Świegot, natomiast Pan Eugeniusz Tomaszek przedstawił plan marszu, trasę oraz szczegółowe  informacje dot. jego organizacji i przebiegu.

Inicjatywa upamiętnienia powstańców styczniowych z Wielkopolski, którzy polegli pod Lututowem w Bitwie z Moskalami spotkała się z dużym zainteresowaniem.

Termin marszu z udziałem 100 harcerzy z Wielkopolski ustalono na 9 września 2023 r. tj. w sobotę.  Starosta Powiatu Ostrzeszowskiego Lech Janicki zaproponował aby Marsz Powstańczy rozpoczął się od Kużnicy Grabowskiej, dalej trasa przebiegałaby zgodnie z planem. Zakończenie Marszu z udziałem samorządowców i parlamentarzystów z Wielkopolski i Województwa Łódzkiego oraz przedstawicieli Rządu RP miałoby miejsce  na terenie bitwy przy ,,samotnej sośnie,, – mogile powstańczej, pod którą jest kontur Polski otoczony różańcem. Do udziału i organizacji marszu dołączą również inni samorządowcy z Wielkopolski, włodarz terenu wójt Galewic, rekonstruktorzy oraz chętni, którzy pragną dołączyć się do tego patriotycznego wydarzenia.

Na spotkaniu poruszono sprawę prac archeologicznych, które mają rozpocząć się pod koniec czerwca. Ta sprawa również spotkała się z dużym zainteresowaniem.

O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

Stowarzyszenie Historyczne im. Księdza mjr Szczepana Walkowskiego pragnie gorąco podziękować wszystkim za przybycie i aprobatę planów tego wydarzenia patriotycznego.

Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Roberta Kieruzala Starosty Powiatu Kępińskiego za zorganizowanie spotkania w swoim urzędzie.

Anna Świegot

Eugeniusz Tomaszek

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments