To był tydzień – Łódzkie na Plus

Centrum przesiadkowe w Sieradzu, a kulturalne „u Herbsta”

 

 

Sieradz będzie centralnym punktem Kolei Dużych Prędkości. Mieszkańcy dowiedzieli się o tym od samego ministra zaraz po podpisaniu przez niego umowy o budowie centrum przesiadkowego w tym mieście. A w Łodzi rozbrzmiewają Kulturanki.

Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko lotnisko. To także sieć szybkich połączeń kolejowych i lokalnych węzłów komunikacyjnych. W Sieradzu, który będzie na styku linii tzw. „igreka”, czyli szybkiej łączącej wielkie aglomeracje: Wrocław, Poznań, Łódź z Warszawą, powstanie centrum przesiadkowe łączące różne środki transportu. Porozumienie w tej sprawie w obecności Grzegorza Schreibera, marszałka województwa łódzkiego podpisali wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK oraz Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.

– Jako województwo budujemy sieć połączeń wykorzystując kolej, połączenia autobusowe, walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym. Teraz dostajemy dodatkowo znakomite narzędzie, jakim jest szybka kolej z węzłami komunikacyjnymi budowanymi przez CPK – mówi marszałek Grzegorz Schreiber.

W planach jest zmiana stacji PKP Sieradz w nowoczesny węzeł przesiadkowy oraz całkowita rewitalizacja jej otoczenia. Pasażerowie zyskają wygodne przejście pod torami do peronów, które  jednocześnie połączy północną i południową częścią miasta. Zachowany zostanie przy tym charakter zabytkowych obiektów architektonicznych, w tym odnowionego dworca i wieży wodnej.

Dzięki inwestycjom CPK po uruchomieniu „igreka” z Sieradza do Warszawy dojedziemy w nieco ponad 1 godz. (zamiast ponad 2 godz. jak obecnie), a do Łodzi w ok. 25 min (dzisiaj taka podróż trwa około godziny).

Wypatrujcie nas

Minister Horała po podpisaniu umowy opowiadał o zaletach CPK mieszkańcom powiatu sieradzkiego. Była na to okazja, bo Województwo Łódzkie rozpoczęło kolejny cykl spotkań z mieszkańcami. Przedstawiciele zarządu województwa przyjeżdżają do mieszkańców, a nie mieszkańcy do Urzędu Marszałkowskiego. Podczas pierwszych spotkań wręczane były m.in. czeki w ramach programów „Sołectwo na plus” i „Infrastruktura sołecka na plus”. Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, odwiedził już Działoszyn w powiecie pajęczańskim i Chojne koło Sieradza. W Truszczanku w gminie Rozprza w powiecie piotrkowskim był natomiast wicemarszałek Zbigniew Ziemba. Wypatrujcie nas w Waszych miejscowościach.

„Kulturanki” zachwycają

Nie ma to jak muzyka w niedzielne przedpołudnie. Ogromną popularnością cieszą się „Kulturanki u Herbsta”. To cykl koncertów w Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi. W pięknym otoczeniu przypałacowego ogrodu można posłuchać muzyki rozrywkowej. Rozpoczął zespół Dixie Friends i harfistki, stypendystki marszałka województwa. Do końca sierpnia będzie jeszcze m.in. jazzowo, smyczkowo i na sposób dęty. Warto zawczasu rezerwować wejściówki na stronie internetowej muzeum.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments