Łódzkie na Plus

Dialog to podstawa. Trwa cykl „Porozmawiajmy w Łódzkiem”

 

 

Tym razem cykl „Porozmawiajmy w Łódzkiem” zawitał do Teklinowa w powiecie wieruszowskim. Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego rozmawiał z mieszkańcami o dotacjach, współpracy i planach na przyszłość.

Spotkania marszałka z mieszkańcami Łódzkiego to przede wszystkim rozmowy: o formach wsparcia dla sołectw, gmin i strażaków, o dotacjach, jakie do powiatów popłynęły w ciągu ostatniej kadencji, o planach mieszkańców. Ale zawsze jest też czas na dyskusję i pytania.

– Są duże, często warte kilkadziesiąt i więcej milionów inwestycje, ale są też drobne działania, skierowane specjalnie do lokalnych społeczności, które chcemy, abyście dostrzegali. Bo te drobne działania integrują mieszkańców. Powiedzcie nam, co robimy źle, co robimy dobrze, ale też czego jeszcze byście sobie życzyli, o czym marzycie i czego od nas oczekujecie. To jest właśnie ten dialog, na którym nam bardzo zależy – te słowa marszałek skierował przede wszystkim do sołtysów, strażaków ochotników, pań z Kół Gospodyń Wiejskich, ale tak naprawdę do wszystkich, którzy przyszli 23 sierpnia do OSP w Teklinowie.

Stałym punktem wizyt marszałka w powiatach jest także wręczanie symbolicznych czeków z programów „Sołectwo na Plus”, „Infrastruktura sołecka na plus” oraz grantów na doposażenie sprzętowe i modernizację remiz strażackich.

Ponad pół miliona złotych dla sołectw i prawie 190 tys. na wsparcie strażaków ochotników – to pieniądze, które tylko w tym roku przekazał samorząd województwa łódzkiego gminom powiatu wieruszowskiego. Dotacje dla OSP otrzymało w 2023 r. 8 jednostek z tego terenu. Najwyższą – 70 tys. zł z nowego programu na remonty remiz – OSP w Parcicach.

Druga część spotkania to oczywiście piknik. Było mnóstwo atrakcji dla dzieci jak dmuchańce, laserowa strzelnica, dmuchany bilard czy zawody sportowe. Dorośli mogli zrelaksować się przy grillu.

Wkrótce marszałek odwiedzi kolejne powiaty w Łódzkiem.

Wojewódzka Inscenizacja Bitwy nad Wartą coraz bliżej

Pamięć o wydarzeniach łączy przeszłość z przyszłością, a ich odtwarzanie jest doskonałą lekcją żywej historii dla współczesnych pokoleń. Dlatego właśnie wszystkich mieszkańców Łódzkiego zapraszamy do udziału w wydarzeniu „Wojewódzka Inscenizacja – Bitwa nad Wartą. Wrzesień 1939”. Już 2 września!

Rekonstrukcja odbędzie się na terenach położonych pomiędzy Beleniem, a Strońskiem k. Zduńskiej Woli (w tym roku w nieco zmienionej lokalizacji). W inscenizacji, odbywającej się na oryginalnej linii obrony rzeki Warty, wykorzystane będą polskie schrony z czasów II wojny światowej. Odtworzonych zostanie kilka epizodów tego krwawego starcia, m.in. bitwa powietrzna samolotów, ucieczka ludności cywilnej z terenów opanowywanych przez niemieckie wojska, bombardowanie okolicznej wsi przez samoloty Luftwaffe, atak niemieckich wojsk na polskie linie obronne oraz kontratak polskiego wojska zakończony wycofaniem się w obliczu przeważających sił wroga.

W największej inscenizacji historycznej w województwie łódzkim zobaczymy: 200 rekonstruktorów, 4000 sztuk wystrzelonej amunicji, 40 wybuchów, 3 samoloty. Ponadto rekonstrukcję wzbogaci sprzęt wojskowy z epoki, samoloty imitujące niemieckie myśliwce, pokazy kaskaderskie oraz wybuchy pirotechniczne. To wszystko pozwoli widzom cofnąć się w czasie o 84 lata i przeżyć wydarzenia, które były jednym z wielu przykładów ogromnego patriotyzmu i odwagi mieszkańców Łódzkiego.

Plenerowe widowisko zakończy uroczyste, nocne upamiętnienie ofiar bitwy – w hołdzie zmarłym zostaną zapalone znicze symbolizujące śmierć około 260 polskich żołnierzy.

Z kolei w niedzielę, 3 września o godz. 11.00, przy kwaterach wojennych na cmentarzu w Strońsku, odbędzie się uroczysta msza święta w intencji poległych w bitwie nad Wartą. Inscenizację poprzedzi piknik militarno-historyczny podczas, którego wyeksponowana zostanie wystawa pojazdów wojennych i sprzętu bojowego znajdującego się na wyposażeniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Na zainteresowanych będzie czekać szereg innych atrakcji, m.in. występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z repertuarem żołniersko-patriotycznym, stoiska Centralnej Biblioteki Wojskowej oraz Instytutu Pamięci Narodowej, a także niezwykle widowiskowe pokazy lotnicze.

Patronat honorowy nad projektem „Wojewódzka Inscenizacja – Bitwa nad Wartą. Wrzesień 1939” objęli Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński oraz Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments