Łódzkie na PLUS – Województwo Łódzkie w skrócie – przegląd wydarzeń

Tak w Łódzkiem walczy się z suszą

– Dzięki tej inwestycji ponad pięćset hektarów użytków rolnych będzie zasilane w wodę. To modelowy, pierwszy w kraju przykład na to, jak w przyszłości będziemy chcieli rozwiązać problem suszy w całej Polsce – zachwycał się planami budowy zbiornika Okoń w gminie Galewice wiceminister Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

To jedna z dwóch ważnych inwestycji na południu województwa łódzkiego, które pomogą skutecznie walczyć ze skutkami niedoborów wody. Oprócz zbiornika retencyjnego w Galewicach otwarty został także jaz wyremontowany na Prośnie. Dzięki takim inwestycjom Łódzkie jest liderem walki ze skutkami suszy.

– Funkcje zbiornika w Galewicach dotyczą przede wszystkim ochrony przed powodzią i skutkami suszy, czy bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Ale to także doskonała okazja, aby dobudować tutaj funkcję turystyczną – zachęca marszałek Grzegorz Schreiber.

Pierwszy konkurs na pieniądze unijne rozstrzygnięty

Rozdysponowanych zostało ponad 257 mln zł i wszystkie zostaną przeznaczone na aktywizację zawodową bezrobotnych, w szczególności tych, których sytuacja na rynku pracy jest najtrudniejsza.

Nabór koordynował Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi, a wnioskodawcami były powiatowe urzędy  pracy z terenu województwa łódzkiego. Wsparcie będzie przeznaczone na: poradnictwo zawodowe i psychologiczne, szkolenia, prace socjalne, staże.

Krok bliżej do połączenia Piotrków-Bełchatów

PKP PLK podpisało umowę na dokumentację projektową modernizacji i elektryfikacji linii Piotrków Trybunalski-Bełchatów z budową odcinka do Bogumiłowa. To jedna z trzech zgłoszonych przez Województwo Łódzkie inwestycji realizowanych w ramach rządowego programu Kolej Plus. Będzie kosztowała ponad 660 mln zł.

– Przywrócenie pasażerskiego połączenia kolejowego na linii Piotrków – Bełchatów to epokowe wydarzenie dla naszego regionu – mówi wicemarszałek Zbigniew Ziemba.

Projekt zakłada modernizację linii na długości ok. 33,6 km i budowę nowego odcinka torów o długości ok. 6,6 km. Powstaną też nowe przystanki kolejowe: w Bełchatowie, Woli Krzysztoporskiej, Korczewie, Kurnosie, Zarzeczu, Trząsie oraz w Bogumiłowie. Między nimi będą regularnie kursować pociągi. Inwestycja ma zostać zakończona w 2028 roku.

Nowoczesna terapia w szpitalu im. Kopernika w Łodzi

W Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi po raz pierwszy przeprowadzono transplantację allogeniczną macierzystych komórek krwiotwórczych od dawcy niespokrewnionego. 49-letnia pacjentka z ostrą białaczką szpikową czuje się dobrze. Kolejne osoby już czekają na przeszczep.

– Ta nowoczesna terapia daje nadzieję chorym na całkowite wyleczenie z choroby. Jestem niezwykle dumny, że szpital im. Kopernika w Łodzi tak dynamicznie się rozwija i podejmuje kolejne wyzwania – mówi Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego.

Zabieg przeprowadzono na Oddziale Hematologii i Transplantologii. Przygotowania do niego trwały 1,5 roku.

– Do tej pory przeprowadzaliśmy transplantację tylko od dawców rodzinnych. Jeśli takich nie było, musieliśmy kierować chorych do innych placówek w kraju. Teraz nasz szpital jest jedynym w województwie łódzkim, w którym jest to możliwe także od dawców niespokrewnionych – zaznacza prof. dr hab. n. med. Agnieszka Wierzbowska, kierownik Oddziału Hematologii i Transplantologii szpitala im. M. Kopernika w Łodzi.

Za chwilę szkoła

Centrum Rozwoju Kompetencji Województwa Łódzkiego i PGE Polskiej Grupy Energetycznej w Woli Grzymalinej otwiera nowe, ciekawe kierunki: technik gospodarki odpadami i technik ochrony środowiska. Pozwolą one zdobyć umiejętności cenione przez pracodawców.

Przypomnijmy, że szkoła przygotowuje również do wielu innych zawodów, w tym technik automatyk, elektronik, mechanik. Oferuje również specjalistyczne kursy zawodowe. Więcej informacji na stronie internetowej crklodzkie.pl.

Dzieje się w Łódzkiem

Województwo Łódzkie zaprasza na wydarzenia organizowane w całym regionie. W niedzielne przedpołudnia wybrzmiewają „Kulturanki u Herbsta”. W ogrodach Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi, w plenerze można posłuchać muzyki rozrywkowej w lekkim, ale znakomitym wykonaniu. W ramach Wędrownego Festiwalu Kolory Polski do ostatniego weekendu sierpnia muzycy będą dawać po dwa koncerty zapraszając nas przy okazji do odwiedzenia klimatycznych, często zabytkowych miejsc.

Szukajcie naszych pikników podczas spotkań „Porozmawiajmy w Łódzkiem”. Weekendy spędzamy też „Piknikowo i Sportowo” – to wydarzenia, które łączą w sobie dobrą zabawę, sport i wiedzę. Popularyzują tematykę funduszy europejskich, integrują mieszkańców, lokalnych przedsiębiorców. Oferują świetną zabawę dla dzieci. Całość uzupełniają przysmaki serwowane przez koła gospodyń wiejskich. Sprawdzajcie naszą obecność w Waszej okolicy. Gramy do końca lata.

A już 20 sierpnia zapraszamy na Dożynki Wojewódzkie. W tym roku całe Łódzkie przyjeżdża do Paradyża w powiecie opoczyńskim. Poszaleją najmłodsi, dla których przygotowanych jest mnóstwo atrakcji, będzie można pokosztować lokalne przysmaki, wyszaleć się na koncertach. O dobry nastrój zadbają koła gospodyń wiejskich i zaproszone gwiazdy: Cleo, Mateusz Ziółko, Golec uOrkiestra, TRIBBS.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments