Łódzkie na PLUS- Województwo Łódzkie w skrócie – przegląd wydarzeń

Tłumy oglądały inscenizację bitwy

 

 

Nad Wartą znów zadrżała ziemia. Tym razem była to inscenizacja bitwy, jaką wojska polskie stoczyły z niemieckim najeźdźcą w 1939 roku. W wydarzeniu wzięło udział kilkuset rekonstruktorów i wystrzelono kilka tysięcy sztuk amunicji. Były wybuchy, a całości towarzyszyły niesamowite emocje.

Inscenizacji na polach pomiędzy Beleniem, a Strońskiem pod Zduńską Wolą przyglądało się kilka tysięcy widzów.

– To budujące, że tylu z nas kocha Polskę, kocha historię i chce tu być – mówił marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. – To, na co chcemy zwrócić szczególną uwagę tym widowiskiem, to cierpienie ludności cywilnej. To bestialstwo, barbarzyństwo wobec cywilów, zabijanie dzieci trwa dziś w Ukrainie.

Przed bitwą mieszkańcy województwa uczestniczyli w pikniku militarno-historycznym i oglądali sprzęt bojowy znajdujący się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP. Były też widowiskowe pokazy lotnicze.

Widowisko zakończyło się nocnym upamiętnieniem ofiar bitwy. W hołdzie zmarłym zapalono znicze symbolizujące śmierć ok. 260 polskich żołnierzy.

 Obrady w zabytku, zabytki z dotacjami

Budynek przy ul. Roosevelta 15 na stałe wpisał się w historię Łodzi. Należy do najpiękniejszych budynków rewitalizowanych w Śródmieściu. Jest architektoniczną perłą. To dawna siedziba banków.

Właśnie zakończyła się jego rewitalizacja, na którą samorząd województwa przeznaczył blisko 22 miliony złotych, z czego prawie połowa to dofinansowanie unijne projektu „Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi – Projekt 6”.

Renowacji poddane zostały m.in. sztukaterie, ściany, drewniane elementy wystroju wnętrz. Niektóre pomieszczenia zyskały dekoracje malarskie przygotowane na podstawie fragmentów zdobień odkrytych pod warstwami farb i tynku. Odnowiono historyczne tapety, a nowe nawiązują do tych oryginalnych.

Teraz będą się w tutaj odbywać m.in. obrady Sejmiku Województwa Łódzkiego. Na pierwszej po rewitalizacji sesji radni podjęli m.in. uchwałę o… dofinansowaniu zabytków w Łódzkiem. W drugiej w tym roku edycji konkursu „Łódzkie Ratuje Zabytki” rozdzielono ponad 4,1 mln zł na ratowanie 45 historycznych obiektów, w tym ołtarza w kościele pw. św. Mikołaja w Tumie, ruin zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu czy młyna w Wilamowie.

 Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze na start!

Ruszył nabór wniosków w trzecim konkursie na wsparcie dla strażaków-ochotników w Łódzkiem. Tym razem o dofinansowanie mogą ubiegać się Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. Na ten cel w budżecie województwa jest okrągły milion złotych!

Każda jednostka może otrzymać do 5 tysięcy złotych, które będzie mogła przeznaczyć m.in. na szkolenia z zakresu zapobiegania pożarom, udział w zawodach oraz obozach sportowych i sportowo-pożarniczych, organizację wycieczek, a także na takie działania, jak prowadzenie kącika pamięci czy uczestnictwo w uroczystościach strażackich. Na wnioski czekamy do 10 października.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments