Wycieczka do Gniezna z Korczaka

19 października uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Wieruszowie wybrali się na wycieczkę do Gniezna i Biskupina. Celem wycieczki było poznanie miejsc i zabytków związanych z początkami państwa polskiego, zdobywanie wiedzy historycznej przez obserwację i doświadczenie oraz integracja uczestników.

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Archeologicznego na wolnym powietrzu w Biskupinie. To niezwykłe miejsce pozwoliło przenieść się naszym uczniom do osady z VIII w. p.n.e.

Podczas zwiedzania osady w zrekonstruowanych chatach uczniowie zobaczyli, że warunki życia były całkiem inne niż dzisiejsze, ponieważ w jednej chacie mieszkały trzy pokoleniowe rodziny oraz zwierzęta gospodarskie. Mogli również poznać pracę mincerza, posłuchać kojących dźwięków instrumentów.

Po zwiedzeniu osady uczestnicy wycieczki udali się na warsztaty lepienia z gliny, które poprzedzone były barwnymi opowieściami na ten temat przez panią prowadzącą prelekcję. Nasi uczestnicy okazali się zdolnymi rzemieślnikami.

W Gnieźnie uczniowie odwiedzili Muzeum Początków Państwa Polskiego gdzie poznali historię początków Państwa Polskiego. Na wystawie składającej się z ponad 500 eksponatów, zobaczyli m.in. rekonstrukcję drewnianego wału grodu w Gnieźnie, zabytki archeologiczne dotyczące wierzeń i życia codziennego w czasach pierwszych Piastów.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Katedry Gnieźnieńskiej oraz wysłuchanie historii powstania tego miejsca. Uczestnicy dowiedzieli się o stylach architektonicznych, które można zaobserwować w Katedrze. Z zaciekawieniem podziwiali srebrną trumnę z relikwiami św. Wojciecha.

Unikatowe Drzwi Gnieźnieńskie będące opowieścią o życiu św. Wojciecha, zdobią one wejście od dawnej kruchty od południowej strony katedry. Są one jednym z najcenniejszych zabytków rzemiosła ludwisarskiego, dlatego też wzbudziły podziw wśród naszych uczniów.
Była to „żywa lekcja historii”, która dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń.

Joanna Grzesiak
Aleksandra Kula
Agnieszka Danielewicz

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments