Łódzkie na plus

 

Stawiamy na młodzież i solidne kształcenie

Działają i próbują forsować swoje pomysły, bo wiedzą, że przyszłość należy do nich. W Łodzi odbył się I Młodzieżowy Kongres Województwa Łódzkiego. To inicjatywa Młodzieżowego Sejmiku Województwa Łódzkiego, który działa przy Urzędzie Marszałkowskim. – To przede wszystkim znakomita okazja do wymiany doświadczeń i integracji – mówił Jakub Kuster, przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Na Kongres zjechali się młodzi ludzie z całego województwa. To głównie przedstawiciele młodzieżowych rad miast, gmin i powiatów oraz samorządów uczniowskich.

– Liczę, że nas zaskoczycie. Oczekuję niespodzianek, bo młodzież zawsze mówi to, co myśli – mówiła, otwierając Kongres przewodnicząca Sejmiku Województwa Iwona Koperska.

– Jesteśmy tutaj, żeby walczyć o interesy młodzieży. Chcemy, żeby nasze problemy, oczekiwania i pomysły były wysłuchiwane – mówiła Maja Kałdońska, uczennica VII klasy Szkoły Podstawowej nr 8 w Radomsku, przewodnicząca tamtejszej młodzieżowej rady miasta.

A pomysłów młodzi ludzie mają wiele: organizują debaty, współpracują ze schroniskami dla zwierząt, wpływają nawet na komunikację publiczną w swoich powiatach, organizują „żywe biblioteki”, wieczory filmowe czy poetyckie. Są inicjatorami budowy skate parków i boisk.

Pierwszym wymiernym efektem Kongresu był Pakt Współpracy na rzecz młodzieży województwa łódzkiego. Uczestnicy zadeklarowali w nim „wspólne podejmowanie i realizację inicjatyw dla dobra młodych mieszkańców regionu”. Potwierdzili też swoją „integrację i wolę współdziałania w sprawach istotnych dla Młodzieży Województwa Łódzkiego”.

Uczestnicy Kongresu wzięli udział w panelach na temat zdrowia psychicznego wśród swoich rówieśników, edukacji obywatelskiej i ekologii.

Lifelong learning w Łódzkiem

O tym, dlaczego warto uczyć się przez całe życie i jak dostosowywać kierunki kształcenia, także dorosłych, aby odpowiadały na potrzeby rynku pracy, rozmawiali profesorowie, studenci, nauczyciele i uczniowie – uczestnicy konferencji, która odbyła się w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych Nowoczesnych Technologii Województwa Łódzkiego w Łodzi.

Nieprzypadkowo konferencja „Nowoczesne kształcenie branżowe „Gwiezdne wrota” dla rozwoju idei uczenia się przez całe życie w województwie łódzkim” odbyła się w właśnie w tej szkole. To tam, już wkrótce, bo w ciągu najbliższego roku, powstanie Branżowe Centrum Umiejętności zajmujące się kształceniem specjalistów w zakresie realizacji nagrań i nagłośnień. BCU, jako rozwinięty technologicznie ośrodek kształcenia i egzaminowania, zostanie wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt z zakresu realizacji dźwięku i będzie prowadził szkolenia i kursy dla uczniów oraz dorosłych.

Jak podkreślił Robert Baryła, będzie to kolejny, ważny krok w rozwoju kształcenia branżowego i technicznego, które bardzo dobrze przygotowuje mieszkańców regionu do podjęcia pracy w zawodach, na które jest zapotrzebowanie. – W Polsce powstanie 120 takich placówek, każda z myślą o kształceniu zawodowym dla osób młodych, ale i osób dorosłych, co jest potwierdzeniem tego, że uczymy się przez całe życie – powiedział Robert Baryła, członek Zarządu Województwa Łódzkiego.

W szkołach prowadzonych przez samorząd województwa powstaną łącznie dwa BCU – drugie dedykowane technice dentystycznej będzie działać przy Szkole Policealnej Techniki Dentystycznej w Łodzi.  Pieniądze na oba centra pochodzą z dotacji z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Dbamy o zabytki

Rusza 4. edycja programu „Mała Architektura Zabytkowa”, czyli konkursu na dofinansowanie mniejszych zabytków. – Przydrożne krzyże, drewniane figury świętych czy pomniki są niezwykle ważne dla mieszkańców, są częścią historii wsi i miast. Jako samorząd województwa łódzkiego czuwamy nad tym, aby te cenne obiekty pozostały dla kolejnych pokoleń –  mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

O dofinansowanie może wystąpić każdy, kto chce zadbać o zabytek, składając zgłoszenie do naboru bezpośrednio do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Ważne jest, aby na remont zgodzili się właściciele zabytku, a obiekt znajdował się na terenie województwa łódzkiego i był wpisany do rejestru zabytków, wojewódzkiej ewidencji zabytków bądź gminnych ewidencji zabytków.

Wsparcie może być przeznaczone m.in. na: zakup materiałów konserwatorskich i budowlanych, osuszenie i izolację zabytku, jego zabezpieczenie, uporządkowanie i zagospodarowanie bezpośredniego otoczenia czy wykonanie dokumentacji konserwatorskiej.

Maksymalna kwota wsparcia wynosi 20 tys. zł, a zgłoszenia można składać do 19 grudnia.

Więcej informacji na: lodzkie.pl w zakładce Kultura.

 

 

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments