Łódzkie na PLUS

Moda inspirowana lokalnym folklorem – to musi się podobać. Podobnie jak nowa płyta łódzkich filharmoników, którzy tym razem nagrali romantyczne utwory polskich kompozytorów.

 

Warto ich posłuchać np. w zielonym otoczeniu rodzinnych ogródków działkowych, które otrzymały solidne dofinansowanie na remonty i sadzonki. Podsumowanie ostatnich wydarzeń w Łódzkiem.

 Jedyny taki wybieg

O tym, jak tradycja łączy się z nowoczesnymi trendami modowymi, mamy okazję przekonywać się na organizowanych przez samorząd województwa łódzkiego pokazach strojów inspirowanych lokalnym folklorem. Projektują je panie z Kół Gospodyń Wiejskich i dla nich dedykowany jest modowy konkurs. Za nami eliminacje w Łowiczu, Sieradzu i Stefanówce koło Piotrkowa. Czeka nas jeszcze pokaz mody w Skierniewicach (9 marca), a później (23 marca) finał w łódzkim hotelu Andel`s.

– Chcemy promować regionalne dziedzictwo kulturowe, ale też zwracać uwagę na rolę kobiet z Kół Gospodyń Wiejskich jako ambasadorek folkloru i lokalnej tradycji – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Nagrodą za udział w konkursie na szczeblu lokalnym jest namiot wystawienniczy. W finale laureaci otrzymają nagrody finansowe. Pula nagród to 20 tys. zł. Współorganizatorem konkursu jest Łódzki Dom Kultury.

Rozmawiamy i szkolimy

Marszałek i członkowie zarządu województwa kontynuują spotkania w województwie w ramach cyklu „Porozmawiajmy w Łódzkiem”. Informują mieszkańców o ofercie urzędu, dopytują o uwagi i propozycje nowych działań. Każdemu spotkaniu towarzyszą warsztaty. Było o emocjach, ogrodnictwie, młodzież przyciągnęły do rozmowy zajęcia na temat hejtu wsparte występem aktorów w improwizowanym spektaklu. Przedsiębiorcy dowiedzieli się o szansach na pozyskanie funduszy unijnych w nowej perspektywie finansowej, a początkujący biznesmeni zgłębiali strategie wyboru modelu biznesowego i możliwości zaistnienia firmy w świecie social mediów.

Planujemy już kolejne spotkania. Szukajcie nas w swoich powiatach. 

Nowa płyta łódzkich filharmoników

W Filharmonii Łódzkiej odbyła się premiera nowej płyty łódzkich filharmoników. Album „Wieniawski/Noskowski. Polish Romantic Works” jest już dostępny w serwisach streamingowych i w formie płyty CD.

Zespół Filharmonii pod kierunkiem swojego dyrektora artystycznego Pawła Przytockiego zarejestrował I Koncert skrzypcowy fis-moll op. 14 Henryka Wieniawskiego i II Symfonię c-moll „Elegijną” Zygmunta Noskowskiego. Łódzcy symfonicy zaprosili do współpracy Wojciecha Niedziółkę – wybitnego dwudziestoletniego skrzypka, nagrodzonego w XVI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Wydawnictwo zostało sfinansowane z budżetu samorządu Województwa Łódzkiego.

RODy będą jeszcze piękniejsze

36 Rodzinnych Ogródków Działkowych otrzyma wsparcie z projektu „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”. Przybędzie nowych roślin i kwiatów, powstaną kolejne alejki.

Dofinansowanie można przeznaczyć m.in. na zakup nasion i sadzonek drzew, krzewów oraz kwiatów, remonty alejek, wykonanie systemów nawadniających i rozprowadzających wodę oraz magazynujących deszczówkę.

Na dotacje dla ogródków działkowych Zarząd Województwa Łódzkiego przeznaczył w tym roku 1,5 mln zł. To już druga edycja konkursu dla działkowców.

Pomoc społeczna i nowe miejsca pracy

Blisko 41 milionów złotych na pomoc osobom wykluczonym społecznie, m.in. niepełnosprawnym i długotrwale bezrobotnym. Dzięki wsparciu ma powstać ponad 300 nowych miejsc pracy. W siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi podpisano pierwsze umowy o dofinansowanie projektów z zakresu rozwoju ekonomii społecznej. Wsparcie pochodzi z Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego.

– Projekty przewidują udzielanie pomocy m.in. organizacjom pozarządowym i przedsiębiorstwom społecznym, które zatrudniają osoby, dla których praca na otwartym rynku, z różnych względów, stanowi duże wyzwanie – mówił Robert Baryła, członek zarządu województwa łódzkiego.

Kolejne 25 milionów złotych przeznaczone zostanie na pomoc chorym, starszym, osobom z niepełnosprawnościami oraz ich rodzinom. Pieniądze będzie można przeznaczyć na przykład na usługi opiekuńcze, asystenckie i pielęgnacyjne. To także wsparcie na tzw. „opiekę wytchnieniową” i pomoc sąsiedzką. Właśnie rozpoczął się nabór wniosków na dofinansowanie projektów z obszaru integracji społecznej w naszym regionie, który potrwa do 2 kwietnia. Prowadzi go Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi, a dotacja pochodzi z programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments