Łódzkie na Plus w minionym tygodniu

Sport i zdrowie znów idą w parze

Duże pieniądze dla szpitali i przedszkoli, a także wsparcie dla miłośników sportu i turystyki. To ostanie decyzje samorządu województwa łódzkiego.

 

Dotacje dla szpitali w Łodzi i regionie

Ponad 62 miliony złotych samorząd wojewódzki przeznaczy w tym roku na inwestycje w szpitalach i placówkach medycznych w całym regionie, z tego 22 miliony trafi do podmiotów leczniczych w Łodzi.

Marszałek Grzegorz Schreiber przekazał informacje o wsparciu dyrektorom szpitali w Piotrkowie i Bełchatowie, wicemarszałek Piotr Adamczyk wręczył symboliczne czeki dyrektorom łódzkich szpitali i placówek medycznych.

I tak 7 mln zł otrzymał Szpital Kopernika w Łodzi, a 8,8 mln zł trafiło do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu, w „Biegańskim” wykonana zostanie modernizacja izby przyjęć. Za 2,1 mln zł zmodernizowane zostaną pomieszczenia w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego przy ul. Parzęczewskiej w Zgierzu. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. M. Pirogowa w Łodzi otrzymał 1,8 mln zł. Ponad milion złotych trafił do szpitala w Łagiewnikach na rozbudowę systemu przeciwpożarowego . Dotacja zostanie także przeznaczona na zakup aparatu elektrochirurgicznego. Ponad milion złotych otrzymał Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Łodzi, który zaktualizuje swoje oprogramowanie.

Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Bełchatowie w latach 2019 – 2024 został wsparty kwotą ponad 76 mln zł zarówno z budżetu województwa, jak i z innych źródeł, np. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego czy z budżetu państwa. Marszałek Grzegorz Schreiber przekazał dyrekcji szpitala czeki z kolejnymi dotacjami: na modernizację Oddziału Nefrologicznego, zakup aparatów do hemodializ, a także modernizację kuchni, rozdzielni elektrycznej i naprawę dachu.

Z kolei Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim w latach 2019 – 2024 otrzymał ponad 27 mln zł. Teraz pozyskał na zakup aparatu cyfrowego RTG i adaptację pomieszczeń 1,9 mln zł oraz na modernizację instalacji 3 mln zł.

2,4 mln zł na leczenie niepłodności

Niezwykle milusim efektem dofinansowania leczenia niepłodności okazał się Wojtuś. 2-miesięczny maluch był gościem konferencji, na której marszałek Grzegorz Schreiber zapowiedział dalsze finansowanie badań i leczenia par w tym kierunku. Na nowy, autorski program wykrywania i leczenia niepłodności Samorząd Województwa Łódzkiego przeznaczył 2,4 miliona złotych. Będzie on realizowany – jak dotychczasowy – w Ośrodku Szpitalnym im. M. Madurowicza w Łodzi.

Do programu można się rejestrować pod numerem telefonu 724 722 243.

Granty dla miłośników sportu i turystyki

Karatecy, piłkarze, siatkarki, ratownicy wodni – reprezentanci wielu dyscyplin i wielu klubów sportowych odebrali dotacje na organizację wydarzeń i zajęć sportowych oraz zakup sprzętu.

W trzech konkursach: Wydarzenia sportowe Plus, Trening na Plus i Sportowa wieś zarząd województwa rozdysponował blisko 3,3 mln zł. W sumie na sport w budżecie województwa przeznaczone było w tym roku blisko 28 mln zł. Najwięcej, bo 12 mln zł jest do wzięcia w konkursie na „Infrastrukturę sportową Plus”.

Rozstrzygnięty został również konkurs „Turystyka na Plus 2024”. Dofinansowanie na realizację wydarzeń turystycznych otrzymało 31 podmiotów. W konkursie można było liczyć nawet na 18 tys. zł. W sumie zarząd województwa rozdysponował 470 tys. zł.

Pełna lista dofinansowanych projektów na stronie lodzkie.pl/turystyka.

Ponad 40 milionów złotych dla przedszkoli

Przedszkola w Łódzkiem są coraz lepiej wyposażone i organizują coraz ciekawsze zajęcia. Zarząd województwa właśnie wybrał do dofinansowania 68 kolejnych projektów. Za ponad 40 milionów złotych powstaną m.in. nowe miejsca w przedszkolach i zajęcia dodatkowe. To też pieniądze na zakup pomocy dydaktycznych i szkolenia dla nauczycieli. Dofinansowanie pochodzi z funduszy unijnych.

– Przedszkola to miejsca, w których najmłodsi mieszkańcy naszego województwa poznają świat. To ważne, by były atrakcyjne, kolorowe i by dzieci przychodziły tutaj z uśmiechem – mówi marszałek Grzegorz Schreiber.

Najbliżsi ludzkich spraw

W Teatrze Jaracza w Łodzi świętowaliśmy Wojewódzki Dzień Sołtysa. Przy okazji rozstrzygnięty został konkurs „Sołtys na Plus Województwa Łódzkiego”. Marszałek Grzegorz Schreiber w towarzystwie przewodniczącej Sejmiku Iwony Koperskiej nagrodzili aż 42 sołtyski i sołtysów. Doceniono także „Skutecznych Sołtysów”, czyli takich, którzy w latach 2019 – 2024 pozyskali najwięcej dotacji.

Wydarzenie było także okazją do podsumowania programów grantowych samorządu województwa przeznaczonych dla sołectw. Wsparcie dla sołectw w tej kadencji (2019 – 2024) wyniosło już 75,5 mln zł. Pozwoliło to zrealizować z programów sołeckich 4051 projektów.

Przypomnijmy, że obecna oferta przeznaczona dla sołectw to aż 3 konkursy: „Sołectwo na plus”, „Infrastruktura sołecka na plus” i najnowszy „Świetlica sołecka na plus”. Zarząd województwa już zatwierdził listy projektów wybranych do dofinansowania. W 2024 wartość wsparcia przeznaczonego dla sołectw to 38 mln zł.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments