Wizyta Stowarzyszenia Historycznego im. ks. mjr. Szczepana Walkowskiego w Zespole Szkół w Pichlicach

17 kwietnia Stowarzyszenie Historyczne im. ks. mjr. Szczepana Walkowskiego  w osobach: Anna Świegot i Eugeniusz Tomaszek odwiedzili uczniów Zespołu Szkół w Pichlicach w gminie Sokolniki, powiat wieruszowski.

 

-Nasze stowarzyszenie prowadzi edukację patriotyczną poprzez organizowanie żywych lekcji historii w szkołach, i taki był cel wizyty w szkole w Pichlicach.

Anna Świegot wraz z Eugeniuszem Tomaszkiem, w strojach z czasów powstania styczniowego, z kolekcją rekwizytów z epoki przeprowadziło dwie tzw. żywe lekcje historii dla uczniów klas V-VIII i uczniów klas I-IV.

Prelegenci opowiedzieli o powstaniu styczniowym w nieco innym kontekście. Pan Tomaszek w skrócie przedstawił historię w XVIII i XIX wieku, sytuację polityczną Polski przed I rozbiorem Polski, następnie opowiedział o podziale naszej Ojczyzny pomiędzy trzech zaborców oraz dążenia Polaków do odzyskania niepodległości i suwerenności naszego kraju na podstawie zrywów niepodległościowych.  Opierając się na   Bitwie pod Lututowem, która miała miejsce 15 czerwca 1863 roku i innych bitwach, i potyczkach prelegenci zgłębili główne zagadnienia powstania styczniowego okraszając ciekawostkami i anegdotami.

Pani Anna Świegot ubrana w suknie żałobną z okresu powstania styczniowego opowiedziała o roli kobiet w tym najdłuższym choć przegranym zrywie niepodległościowym.

Bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się pomoce dydaktyczne, rekwizyty i repliki broni, jakich używano w powstaniu.

Żywa lekcja historii spotkała się z zaciekawieniem, oczywiście największe wrażenie robiły stroje z tej epoki.

Dziękujemy Pani Dyrektor Mirosławie Malinowskiej, Pani Anecie Mielczarek za zaproszenie. Serdecznie pozdrawiamy uczniów szkoły i kadrę pedagogiczną.

Celem stowarzyszenia jest upamiętnianie lokalnych bohaterów zrywów niepodległościowych, prezentowanie dorobku kulturalnego, naukowego i politycznego regionu, kultywowanie dziedzictwa ziemi wieruszowskiej i południowej Wielkopolski, a także upowszechnianie niepodległościowych tradycji Rzeczypospolitej.

Wkrótce kolejne żywe lekcje historii w powiecie wieruszowskim, wieluńskim i powiatach Południowej Wielkopolski.

Jeżeli chcecie nas Państwo zaprosić do swoich szkół, czy instytucji kulturalnych podajemy kontakt: Anna Świegot 518391761

Do zobaczenia.

Anna Świegot
E. Tomaszek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments