Dożynki Województwa Łódzkiego w Uniejowie 2020

Wojewódzkie Święto Plonów rozpoczęło się od Mszy świętej  u stóp uniejowskiego Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich. Uroczystej Mszy Św. przewodniczył ordynariusz Diecezji Włocławskiej ks. bp Wiesław Alojzy Mering.

Podczas Eucharystii słowo do wszystkich zebranych skierował ksiądz infułat Marian Bronikowski wikariusz biskupi na rejon sieradzki.

– Po trudzie żniw mamy dziś święto plonów. Wierni tradycjom praojców, w nawiązaniu do dawnego polskiego zwyczaju, w tej niezwykłej scenerii ołtarza polowego, wspólnie wszyscy rolnicy, duchowieństwo, przedstawiciele Sejmu, Senatu, władze samorządowe, ludowe zespoły artystyczne – stajemy by podczas mszy świętej dziękować Bogu Ojcu za tegoroczne plony, za chleb a rolnikom za ich trud. Przychodzimy też wołać dla polskiej wsi o ludzi o wielkim sercu i wielkim zamiłowaniu do roli i jej owoców – m. in. mówił ksiądz Bronikowski.

Zaszczytną rolę Starostów Dożynek pełnili Iwona Dzieran z Sempółek w gminie Poddębice oraz Łukasz Warych z Orzeszkowa w gminie Uniejów.

Przedstawiciele wszystkich władz oraz lokalnych instytucji złożyli dary do ołtarza.

Po Mszy Św. został sformowany korowód dożynkowy i uczestnicy uroczystości przenieśli się na plac przez Termami Uniejowskimi, gdzie odbyła się część obrzędowa i artystyczna.

Podczas swego wystąpienia marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber podziękował wszystkim uczestnikom uroczystości i rolnikom.

– Musimy pamiętać, że jedna trzecia mieszkańców województwa to rolnicy, znajduje się tu 240 tysięcy gospodarstw  – Województwo łódzkie nazwałbym polskim ogrodem. Mamy tu gospodarstwa sadownicze, mamy gospodarkę ogrodniczą, jest to kraina ziemniaka, papryki, miodu i mleka. Chcielibyśmy ten ogród wojewódzki dalej budować, żeby żył karmił nas i był dla nas wszystkich wizytówką…..Dziś mamy też okazje spotkać się z ludźmi, których żyjąc na co dzień w miastach, nie mamy okazji dostrzec – mówię o rolnikach….. Dziś z serca możemy im podziękować za ich trud i pracę – powiedział podczas uroczystości marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Podczas tej części uroczystości głos zabrali także :
Przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego – Iwona Koperska
Poseł na Sejm RP –  Piotr Polak
Wojewoda  Łódzki – Tobiasz Bocheński.

Po obrzędzie chleba Marszałek wraz ze starostami dożynek podzielili się z uczestnikami chlebem z tegorocznych zbiorów. Uroczystość dożynkowa w Uniejowie zgromadziła rolników z całego województwa łódzkiego.

Podczas uroczystości dożynkowych odnotowaliśmy także udział przedstawicieli z terenu powiatu wieruszowskiego:
Wójt Gminy Bolesławiec – Dorota Makówka
Wójt Galewic – Piotr Kołodziej
Wójt Gminy Sokolniki -Sylwester Skrzypek
Sekretarz Gminy Łubnice – Ewa Borkowska
Natomiast wśród stoisk Kół Gospodyń Wiejskich – KGW – ” Towarzystwo Aktywnych Kobiet” z Sokolnik.

Około godz. 16.30 rozpoczęły się występy muzyczne. Gwiazdami estrady wojewódzkich obchodów byli: Maciej Smoliński, zwyciężczynie programu The Voice Senior – Siostry Szydłowskie oraz triumfator ostatniej edycji The Voice Junior Marcin Maciejczak.

O godzinie 18.30 wystąpił  zespół Pectus, a o godz. 20.15 gwiazdą wieczoru była  Maryla Rodowicz.

Relacja: ITP i powiatowy.pl

dziennikarze obecni na dożynkach w Uniejowie:
Anna Świegot
E. Tomaszek
Piotr Kołodziejczyk

Dożynki Województwa Łódzkiego w Uniejowie

Opublikowany przez Annę Świegot Niedziela, 20 września 2020

Zapraszamy do galerii zdjęć

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii województwo łódzkie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments