Wykupiłeś OC, a podczas kontroli okazało się, że nie ma o tym informacji w bazie? Co powinieneś zrobić?

Fakt posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC może zostać sprawdzony przez UFG, policjanta w czasie kontroli drogowej, a także przez inne organa. To właśnie podczas którejś z nich może okazać się, że nie masz polisy. Sprawa jest oczywista, a kara nieodzowna, jeśli rzeczywiście nie wykupiłeś OC. Jeśli jednak nabyłeś ubezpieczenie, a w bazie nie ma takiej informacji, sprawa może się skomplikować.
Każdy właściciel samochodu musi wykupić OC.

Przepisy prawne obligują właścicieli samochodów do wykupienia ubezpieczenia OC na każdy posiadany pojazd. Oznacza to, że kierowca, który ma więcej niż jedno auto, musi wykupić więcej niż jedno ubezpieczenie. Polisa OC chroni bowiem zarówno właściciela, jak i kierowcę pojazdu (jeśli inna osoba również z niego korzysta), gdy dojdzie do kolizji lub wypadku z jego winy. Dzięki ubezpieczeniu OC sprawca stłuczki nie będzie zmuszony do wypłaty odszkodowania z własnych oszczędności, a poszkodowany nie będzie musiał martwić się, że nie otrzyma rekompensaty, która pomogłaby mu naprawić pojazd.
Więcej na temat ubezpieczenia OC przeczytasz na https://mubi.pl/ubezpieczenie-oc/.

W ochronie ubezpieczeniowej w ramach OC kierowców nie może być ani jednego dnia przerwy. Zachowanie ciągłości kontroluje zarówno UFG, jak i policjanci podczas kontroli, a także inne jednostki. Jeszcze do niedawna podstawą stwierdzenia, że kierowca wykupił OC, było okazanie ważnej polisy. Od 2018 roku nie trzeba już wozić ze sobą tego dokumentu, a kontrolujący sprawdzają w bazie CEPiK, czy ubezpieczenie jest aktualne.
Można zatem spodziewać się, że dane umieszczone w tej bazie są zawsze zgodne z prawdą. Zdarza się jednak, że informacje o ubezpieczeniu, które widnieją w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, nie są aktualne.

Dlaczego w bazie CEPiK nie ma informacji o polisie, mimo że ją wykupiłeś?

Żeby dane o zakupionej przez Ciebie polisie znalazły się w bazie CEPiK, ubezpieczyciel, z którym podpisałeś umowę ubezpieczeniową, musi przekazać je do UFG. To bowiem Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wprowadza informacje o ubezpieczeniach do ewidencji. Na poinformowanie UFG o wykupieniu przez Ciebie polisy TU ma 14 dni od podpisania umowy. Zatem jeśli ubezpieczyciel nie dotrzyma tego terminu lub przekaże błędne dane, przez co policjant nie będzie w stanie znaleźć Twojego profilu w bazie CEPiK, może pojawić się problem, a funkcjonariusz stwierdzi, że nie jesteś ubezpieczony.

Co się stanie, gdy funkcjonariusz nie znajdzie informacji o Twoim OC w bazie?

Najlepszym sposobem na potwierdzenie wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia będzie okazanie polisy otrzymanej od ubezpieczyciela. Możesz zatem przezornie wozić ją ze sobą, mimo że nie ma już takiego obowiązku. Jeśli masz telefon z dostępem do internetu, a polisę kupowałeś online i otrzymałeś dokument w formie elektronicznej, powinieneś mieć maila z załącznikiem na swojej skrzynce. Również taki dowód zawarcia ubezpieczenia mógłbyś okazać.

Jeśli jednak nie masz możliwości potwierdzenia posiadania OC za pomocą dokumentu wystawionego przez ubezpieczyciela, pozostaje jeszcze sprawdzenie informacji o polisie w bazie UFG. Jeśli i tam nie będzie odpowiedniej adnotacji, a ty będziesz utrzymywał, że wykupiłeś potrzebne ubezpieczenie, policjant prawdopodobnie wystosuje wniosek do UFG, które będzie musiało zweryfikować dane i wyjaśnić sytuację.

Jak zapobiec tak nieprzyjemnej sytuacji?

Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko znalezienia się w tak nieprzyjemnej i z pewnością stresującej sytuacji, możesz z wyprzedzeniem podjąć odpowiednie kroki. Kieruj się zasadą: przezorny zawsze ubezpieczony. Co możesz zrobić?

  • Wozić ze sobą polisę OC, którą w razie potrzeby będziesz mógł okazać funkcjonariuszowi.
  • Po zakupie ubezpieczenia sprawdź w bazie CEPiK, UFG lub za pomocą aplikacji mPojazd czy strony historiapojazdu.gov.pl, czy informacja o aktualnej polisie widnieje w systemie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o nieważnym OC w bazie CEPiK mimo jego wykupienia? Zapoznaj się z artykułem Nieważne OC mimo zakupionego ubezpieczenia? Co zrobić, gdy informacja o zakupie OC nie wpłynęła do CEPiK-u?.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogłoszenie płatne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments