25.10.2021 – Wieruszów – Otwarcie Parku Między Prosną a Niesobem

ZAPRASZAMY na otwarcie Parku Między Prosną a Niesobem w poniedziałek, 25.10.2021 r. o godz. 12:00 (teren parku – przy ul. Wrocławskiej w Wieruszowie).

 

W załączniku zaproszenie.

W parku możemy korzystać z tężni solankowej, która jest nowością w naszej okolicy. W centralnym miejscu znajduje się plac zabaw z fabryką piasku. Cały teren został wyposażony w liczne tablice i urządzenia edukacyjne takie jak kolebka newtona, ksylofon, wir wodny, telefon parapobliczny czy armata powietrzna. Na drzewach umieszczono budki lęgowe dla ptaków i owadów. Mamy nadzieje, że będzie to miejsce wypoczynku dla dorosłych oraz miejsce zabawy i edukacji dla dzieci i młodzieży.

W czasie otwarcia zostanie zaprezentowana flaga parku.

Link do zdjęć i filmu: http://miasto.wieruszow.pl/park-gotowy/

Opis inwestycji z wniosku
Zadanie obejmie kompleksową rewitalizację przestrzeni miejskiej w obrębie ulic Zielonej i Wrocławskiej. Od strony południowo-zachodniej całość zamyka rzeka Niesób. Obecnie teren ten, mimo atrakcyjnego położenia, jest zaniedbany oraz niebezpieczny wskutek braku oświetlenia, licznych wyrw w nawierzchniach i schodach.

Celem zadania jest stworzenie miejsca bezpiecznego i dostępnego dla mieszkańców poprzez zaprojektowanie terenu zieleni z urządzeniami tworzącymi bazę edukacyjną. Adresatami projektu są w szczególności najmłodsi, młodzież w wieku szkolnym oraz seniorzy.

Projekt zakłada przebudowę terenu zieleni na potrzeby stworzenia parku dydaktyczno- ekologicznego i obejmie: przebudowę nawierzchni utwardzonych dla ruchu pieszego oraz kołowego, jak również terenów zielonych, przebudowę i rozbudowę oświetlenia ulicznego i parkowego oraz budowę stanowisk postojowych (20 miejsc) wraz z remontem ul. Zielonej, elementów małej architektury, urządzeń naukowo-dydaktycznych, placu zabaw, a także budowę tężni solankowej. Wykonany zostanie remont schodów terenowych (3 sztuki).

Dzięki realizacji opisanych prac, utworzony zostanie atrakcyjny i ogólnodostępny teren zieleni wraz z bazą dydaktyczną, stanowiący przedsięwzięcie innowacyjne w skali województwa.

Tematyka tego miejsca będzie nawiązywała do wody i jej obiegu w przyrodzie oraz zjawisk przyrodniczych z tym związanych. Sprzyjają temu naturalne warunki, wynikające z położenia planowanej bazy edukacyjnej.

Stworzona przestrzeń publiczna sprzyjać będzie realizacji zadań dydaktycznych dla przedszkolaków oraz dzieci i młodzieży w wielu szkolnym, które za pośrednictwem specjalistycznych urządzeń poznają w praktyce prawa fizyki i przyrody. Pozwoli to w niebanalny i ciekawy sposób przyswajać wiedzę uczniom w różnym wieku.

Baza wykorzystywana zostanie do przeprowadzania lekcji przyrody i fizyki oraz edukacji ekologicznej nie tylko dla 6 szkół gminnych i 3 przedszkoli gminnych, ale również dla całego regionu ze względu na brak podobnych miejsc w okolicy. W tym celu zaprojektowano parking oraz stojaki rowerowe.

Rodziny, opiekunowie młodszych dzieci i seniorzy znajdą tu miejsce wypoczynku wśród zieleni oraz zdrowego relaksu w mikroklimacie cieków wodnych Prosny i Niesobu. Służyć będzie temu również przewidziana w projekcie tężnia solankowa, pełniąca funkcję edukacyjną.

Miejsce to stanie się bezpieczne i ogólnodostępne dzięki uporządkowaniu terenu, alejek, nasadzeń zieleni, dostosowaniu do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz oświetleniu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
mix
1 miesiąc temu

ta tężnia to chyba też jakaś zabawka dla dzieci?

Hiacynta
1 miesiąc temu

w tej fabryce piasku się pobawię