Zaczytana Zabawa Andrzejkowa w bibliotece

„Andrzejki” to ludowa tradycja związana z magią wróżb. Jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. W wierzeniach ludowych miały one magiczną moc. Kiedyś 29 listopada, w wigilię Świętego Andrzeja, wróżyły tylko dziewczęta. Współcześnie, co niegdyś było zakazane, w zabawie mogą uczestniczyć również chłopcy. Andrzejki są idealnym pretekstem do spędzenia czasu w gronie przyjaciół i wspólnej zabawy.

27 listopada 2021 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Opatowie zaprosiła dzieci w wieku 6-9 lat na Zaczytaną Zabawę Andrzejkową. Pięknie przebrane dzieci w bibliotece przywitały przyjazne „czarownice”, które przekazywały dzieciom tradycje wróżb andrzejkowych i przeczytały zabawną rymowaną historię Julii Donaldson i Axela Schefflera pt. „Miejsce na miotle”, do której wszyscy uczestnicy wykleili ilustrację.

Przy blasku świec odbyło się wiele zabawnych wróżb i konkursów, w których wszyscy chętnie brali udział. Nie zabrakło zatem lania wosku przez klucz, zabawy z butami, wróżby z imieniem, zabawy z miotłą czarownicy czy przebijania baloników z wróżbami.
Przemiłe i magiczne spotkanie pełne wróżb i radości zakończono zabawą taneczną i poczęstunkiem. Wracając do domu każdy uczestnik zabrał ze sobą piernik z andrzejkową wróżbą dla siebie i swoich bliskich z pozytywnym przesłaniem.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments