Przeciąganie linii w ZSCKR w Lututowie

W czwartek 22. września 2022 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie już po raz drugi zostały zorganizowanie półfinały Mistrzostw Polski Ministerialnych Szkół Rolniczych w przeciąganiu liny. Patronat nad tą konkurencją objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk oraz Polski Związek Przeciągania Liny.

Tak prosty sport, który uważany wcześniej za zabawę, ma wielu fanów, zasady i Mistrzostwa Świata odbywające się co dwa lata. Być może trudno w to uwierzyć, ale przeciąganie liny aż pięć razy znajdowało się w programie igrzysk. Marzeniem sympatyków tego sportu jest powrót po 100 latach na olimpiadę. Szansa jest ogromna, bo dziś jest nacisk by pokazywać właśnie dyscypliny, które są szybkie, dynamiczne i przede wszystkim oglądalne.

Przeciąganie liny to niewątpliwie dyscyplina sprawdzającą siłę całego „teamu”. Wygrywa silniejszy, lecz taktyka i technika są równie istotne. Nie chodzi tylko o to, żeby ciągnąć w swoją stronę. Jest w tym wszystkim głębsza filozofia: trzeba „pokombinować”, opracować rozmaite warianty, zagrywki techniczne, strategię. Drużyna używa różnych akcji: ataku, kontrataku, absorpcji ataku przeciwników, trików. Przeciąganie liny jako rozgrywka sportowa przypomina to, z czym mamy do czynienia w sztukach walki. I do takiego sprawdzianu podeszło 6 szkół rolniczych z: Lututowa, Rudnej, Nakła Śląskiego, Sędziejowic, Żarnowca i Bogdańczowic.

Zawody rozpoczął organizator rozgrywek dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie Robert Majchrowicz, który w swoim przemówieniu życzył wszystkim „zdrowej, sportowej rywalizacji, by potraktowali to spotkanie jako dobra zabawę i możliwość integracji międzyszkolnej”. Podziękowania również skierował na ręce dyrektor szkoły podstawowej w Lututowie Małgorzaty Kipigroch, która wyraziła zgodę na przeprowadzenie rozgrywek na hali sportowej tej szkoły. Dzięki temu nie obawialiśmy się, że pogoda może popsuć nam radość rywalizacji.

Nad porządkiem sportowym czuwał sędzia główny zawodów nauczyciel wychowania fizycznego w ZSCKR w Lututowie Adam Okolewski, a nad sumiennością protokołowania wyników czuwała nauczyciel bibliotekarz ZSCKR Jadwiga Faltyńska-Jarosz.
Zawody rozegrane były w trzech konkurencjach: męskiej, żeńskiej i mieszanej. Z każdej kategorii po dwie drużyny awansowały na mistrzostwa Polski szkół rolniczych, które odbędą się 8. października w Sokołowie Podlaskim.

Całą imprezę przepełniał „duch” sportowej rywalizacji. Rozgrywki były emocjonujące i do końca nie było wiadomo kto wygra w poszczególnych kategoriach.
Po „ciężkich bojach” szkoły uklasyfikowały się następująco:
Kategoria męska:
1. ZSCKR Lututów – awans
2. ZSCKR Żarnowiec- awans
3. ZSCKR Bogdańczowice
4. ZSCKR Nakło Śląskie
5. ZSCKR Sędziejowice
6. ZSCKR Rudna

Kategoria żeńska:
1. ZSCKR Lututów – awans
2. ZSCKR Nakło Śląskie – awans
3. ZSCKR Żarnowiec
4. ZSCKR Sędziejowice
Kategoria mieszana:
1. ZSCKR Lututów – awans
2. ZSCKR Żarnowiec – awans
3. ZSCKR Sędziejowice
4. ZSCKR Nakło Śląskie

Szkołę z Lututowa reprezentowali :
Grupa dziewcząt: Aleksandra Gratka, Wiktoria Kowalewska, Amelia Tryka, Aleksandra Wolniewicz, Zuzanna Bednarek, Wiktoria Mak, Natalia Mieszała, Matylda Dudek.
Grupa chłopców: Sebastian Aleksandrowicz, Bartłomiej Pogodziński, Bartłomiej Wzgarda, Oktawiusz Pietraszewski, Kacper Pawelec, Jakub Ubych, Bartłomiej Wróblewski, Krystian Krawczyk. Grupy zawodników przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy a zwycięska drużyna z Lututowa puchary.
Na koniec zawodów dyrektor Robert Majchrowicz podziękował wszystkim uczestnikom za wspaniałą rywalizację „fair play” przepełnioną dużą dawką śmiechu. Zaprosił też wszystkich na wspólny ciepły posiłek, który ufundowali Halina i Zygmunt Ślęzak S.C. Mała Gastronomia.

Jeszcze raz gratulujemy drużynom z Lututowa i czekamy na dobry występ na mistrzostwach Polski.
Elżbieta Okolewska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments