Szkolenie wyjazdowe młodzieży ZSCKR w Lututowie do Zakopanego

W ramach „Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” na lata 2014-2020 uczniowie technikum Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie w zawodach: technik agrobiznesu, technik rolnik, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik architektury krajobrazu pod opieką wicedyrektor Beaty Góreckiej i Renaty Przezak uczestniczyli w trzydniowym szkoleniu studyjnym.

Kurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie Centrum Edukacji Tradycja i Współczesność w dniach 20-22.09.2022r. w Zakopanem.
Pierwszego dnia, po zakwaterowaniu w „Pensjonacie u Hani i Jędrka” w Zakopanem odbyło się szkolenie prowadzone przez wykładowcę Alberta Dziurę pt. ,,Zrzeszanie się rolników szansą na dywersyfikację dochodów w gospodarstwie rolnym”. Drugi dzień był dniem wyjazdowym. Zgodnie z tematyką projektu młodzież odwiedziła trzy lokalne podmioty: Stowarzyszenie Rzemieślników Twórców i Producentów Ziemi Obidzkiej, Koło Pszczelarzy oddział w Obidzy i Związek Hodowców Owiec oddział w Obidzy. Uczestnicy po wyczerpującej wspinaczce do wskazanych miejsc i ,,złapaniu oddechu”, serdecznym przyjęciu, wprowadzeniu w tematykę podmiotu gospodarczego, posmakowali regionalnych produktów: plastrów miodu, podpłomyków maczanych w miodzie, tradycyjnych owczych oscypków oraz zapoznali się z twórczością rękodzielniczą tego regionu. Zwieńczeniem dnia było ognisko biesiadne ze śpiewem i tańcami zakończone wspólnym odtańczeniem Belgijki.

Ostatniego, już trzeciego dnia, trener szkolenia zapoznał młodzież z Lututowa z wykorzystaniem różnych form wspólnych działań rolników na obszarach wiejskich. Przykłady zagranicznych i krajowych działań rolników na obszarach wiejskich wywołały wśród licznej grupy przyszłych producentów rolnych z centralnej Polski żywą dyskusję.
Jednak wszystko co dobre, szybko się kończy. Nasze szkolenie również minęło bardzo szybko i intensywnie. W czasie wolnym od wykładów udało się również, mimo niesprzyjających warunków pogodowych, wjechać kolejką na Gubałówkę i zrobić kilka fantastycznych zdjęć z panoramą Tatr w tle. W rozbudowany program szkolenia udało się wpleść wspólny spacer Krupówkami – najpiękniejszym deptakiem na Podhalu pełnym sklepów z pamiątkami i restauracjami z tradycyjnym jedzeniem. Atrakcją Zakopanego jest również skocznia narciarska Wielka Krokiew, którą zwiedziliśmy ostatniego dnia naszej przygody w stolicy Tatr.

Każdy z obecnych na pewno znalazł tu coś dla siebie, co wykorzysta w swoim przyszłym życiu związanym z produkcją rolniczą i miło spędził czas w gronie rówieśników. Liczymy na dalszą współpracę z organizatorami szkolenia i udział w kolejnym projekcie Stowarzyszenia Centrum Edukacji Tradycja i Współczesność. Młodzież ZSCKR miała okazję na podniesienie swoich kwalifikacji i zdobycie nowych doświadczeń, tym razem w otoczeniu zakopiańskiego krajobrazu, łącząc przyjemne z pożytecznym.
Renata Przezak
Beata Górecka

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments