Mam dużo innowacyjnych pomysłów

27 marca w gminie Galewice odbędą się wybory wójta gminy. Jednym z kandydatów na urząd Wójta Gminy Galewice jest Rafał Konieczny. Jako młoda osoba mam świeże spojrzenie na problemy Gminy i dużo innowacyjnych pomysłów – mówi pan Rafał. O sprawach gminy, a także o rodzinie i hobby z Rafałem Koniecznym rozmawia Anna Świegot.

AŚ. Jest Pan kandydatem na stanowisko Wójta Gminy Galewice. Czy mógłby Pan

przybliżyć czytelnikom ITP swoją osobę? Rodzina, hobby?

RK. Witam czytelników ITP. Nazywam się Rafał Andrzej Konieczny. Mam 32 lata, urodziłem się i mieszkam w Galewicach. Prywatnie od 5 lat jestem mężem Moniki, a od kilku miesięcy jestem szczęśliwym ojcem Marceliny. Wykształcenie wyższe zdobyłem, w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Doświadczenie zawodowe jakie posiadam zdobyłem w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Wieruszowie, a obecnie w Gal-Gaz Spółka Jawna Eugeniusz Olszowiak i inni. Moim zamiłowaniem jest wędkarstwo, niestety w ostatnim czasie nie mogę zbyt wiele czasu temu poświęcić.

AŚ. Dlaczego zdecydował się Pan na kandydowanie na stanowisko Wójta Gminy Galewice?

RK. Uważam, że jako młoda osoba mam świeże spojrzenie na problemy Gminy i dużo innowacyjnych pomysłów. Chodzi o to, żeby Gmina rozwijała się w dobrym kierunku, a nie cofała się wstecz. Chciałbym, żeby cała społeczność Gminy Galewice miała szansę na lepsze jutro. Jestem osobą wszechstronną, a o to chodzi w pracy Wójta, żeby patrzeć na różne aspekty funkcjonowania Gminy, a nie tylko w jednym kierunku. Od tego zależy nasza przyszłość, oraz kolejnych pokoleń.

AŚ. Czy ma Pan doświadczenie w pracy samorządowej?

RK. Doświadczenie jakim dysponuje zostało zdobyte przede wszystkim w sektorze prywatnym, co nie oznacza, że nie znam problemów naszej Gminy. Osobiście sądzę, że tak naprawdę nie chodzi o to, kto i jaki czas zajmował stanowiska w Urzędzie Gminy, oraz czy miał przyjemność zasiadać w Radzie. Liczy się przede wszystkim jakość pracy. Chciałbym przypomnieć, że Wójt, z mocy ustawy o samorządzie gminnym jest kierownikiem Urzędu, oraz wykonuje zadania, między innymi takie jak realizacja budżetu, przy pomocy tegoż Urzędu. W efekcie ponosi odpowiedzialność za wyniki pracy podległych mu pracowników, czyli tak naprawdę niezmiernie ważne jest doświadczenie w doborze, zarządzaniu oraz kontroli pracy. Wójt musi zadbać o sprawne funkcjonowanie Urzędu, a w szczególności efektywność, dyscyplinę pracy oraz należyte załatwienie spraw obywateli. Jeśli podejdziemy w ten sposób do sprawy to stworzymy prawdziwie Przyjazny Urząd, a to jest podstawa, która da nam możliwość rozwijania się.

AŚ. Co według Pana należy zrobić w Gminie Galewice? Jakie cele wyznaczył sobie Pan do realizacji w przypadku wygranej?

RK. Największym problemem z jakim będziemy musieli się zmierzyć to skanalizowanie całej Gminy. Jak do tej pory mamy zakończoną budowę oczyszczalni i kanalizacji w samej miejscowości Galewice, na ten rok zaplanowana jest budowa sieci kanalizacyjnej w miejscowościach Niwiska, Osowa, Kaski, Kużaj. Pozostałe miejscowości należałby skanalizować do 31.12.2015r. Polska wstępując w unijne grono zobowiązała się do wybudowania, rozbudowania lub zmodernizowania oczyszczalni ścieków komunalnych i systemów kanalizacji zbiorczej właśnie do końca 2015r. Kary za niewykonanie odpowiedniej infrastruktury sięgają zawrotnych kwot, dodatkowo opłaty za korzystanie ze środowiska zostaną zwiększone o 500%, a na takie wydatki nas nie stać! Kolejnym problemem są drogi powiatowe. Na naszej Gminie jest około 70 km, czyli około 20% dróg, nad którymi nadzór sprawuje powiat, stan ich nawierzchni jest fatalny. Środki finansowe jakie kieruje powiat są śmiesznie niskie, należy więc podjąć wszelkie próby zmiany tej sytuacji. Jeśli nie będziemy mieli odpowiedniej infrastruktury drogowej, to raczej nie możemy liczyć na to, że będziemy w stanie ściągnąć poważnego inwestora. Ostatni czas pokazał także, że mamy wiele do zrobienia w poprawie infrastruktury melioracyjnej, również przy drogach powiatowych. Ostatnia odpowiedź Powiatowego Zarządu Dróg w Wieruszowie w tym temacie nie pozostawia złudzeń, będziemy musieli sami uporać się z tym problemem.

AŚ. Jakie inwestycje, Pana zdaniem, są i będą szczególnie ważne dla rozwoju Gminy Galewice?

RK. Na pewno zbiornik retencyjny „OKOŃ”. Część prac zostało wykonanych, między innymi przygotowanie dokumentacji. W tegorocznym budżecie zarezerwowano kwotę na wykup kolejnej części gruntu pod budowę tego zbiornika. Po zgromadzeniu 29,3 ha kolejny krok, czyli realizacja projektu będzie należał do Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Popracować trzeba także, nad wizerunkiem naszej Gminy, ponieważ „Jak nas widzą – tak nas piszą”. Kolejnym ważnym punktem, jak już zresztą wspomniałem, będzie budowa czy też modernizacja istniejących dróg, głównie powiatowych. No i oczywiście kanalizowanie całej Gminy, konsekwencje jakie możemy ponieś za niedostosowanie się do wymogów Unii Europejskiej mogą być w skutkach tragiczne i co najgorsza nieodwracalne.

AŚ. Czy planuje Pan dokonanie jakiś zmian w polityce podatkowej Gminy?

RK. W naszej Gminie podatki należą do jednych z najniższych w powiecie, i chciałbym żeby to się nie zmieniło. Jedyną zmianą w polityce podatkowej, o której warto rozmawiać, to możliwość stosowania zachęt podatkowych w celu ściągnięcia inwestorów na nasz teren.

AŚ. W Gminie Galewice panuje największe bezrobocie spośród gmin Powiatu Wieruszowskiego. Co należy uczynić aby zmienić ten stan? Jakieś pomysły na ściągnięcie inwestorów i pracodawców?

RK. Zacznijmy od tego, że aby skutecznie pozyskiwać dużych inwestorów, Gmina powinna posiadać zabezpieczone odpowiednie tereny, a jak wiemy takich nie ma. Kolejnym elementem jest odpowiedni standard dróg, następnie pro-inwestycyjna polityka podatkowa, rozbudowa i modernizacja infrastruktury technicznej, przychylność i odpowiednia pomoc udzielana inwestorom ze strony pracowników Urzędu Gminy itd. Wyliczać można długo. Widać z tego, że są to procesy długotrwałe, kosztowne, i każdy z nich może zaważyć na decyzji potencjalnego inwestora.

Natomiast istnieją inne możliwości, które mogą dać szybsze efekty w kierunku zmniejszenia bezrobocia i poprawy życia naszych mieszkańców. Jednym z pomysłów może być utworzenie punktu pomocy w pozyskiwaniu środków z Funduszy Unii Europejskiej przez przedsiębiorców i rolników z naszej gminy. Na obecną chwilę dofinansowania mogą pozyskiwać Mikro – przedsiębiorstwa na utworzenie nowych stanowisk pracy. Pomoc ma formę refundacji w wysokości do 300 000 zł w zależności od ilość tworzonych stanowisk pracy. Kolejnymi programami, z których można pozyskać dofinansowanie w kwocie do 100 000 zł jest przetwórstwo rolno-spożywcze oraz zróżnicowanie działalności nierolniczej tak zwane dodatkowe źródło do gospodarstw rolnych. W tym ostatnim różnicowanie działalności może być podejmowane lub rozwijane przez rolników, domowników i małżonków rolników. We wszystkich programach poziom pomocy może wynieść maksymalnie 50 % kosztów kwalifikowanych. Chcę podkreślić, że jest to prosty i przede wszystkim tani sposób do poprawy możliwości zatrudnienia, który przyczynia się do rozwoju społeczno-gospodarczego, i właśnie takich sposobów musimy szukać, a przy okazji podejmować działania, które może kiedyś pozwolą sprowadzić na nasz teren dużego inwestora.

AŚ. Jak według Pana powinna wyglądać opieka społeczna w Gminie? W jaki sposób powinna wykorzystywać środki?

RK. Rolą Gminy jest organizowanie pomocy społecznej współpracując w tym zakresie z organizacjami społecznymi, kościołami, fundacjami, stowarzyszeniami i pracodawcami. Natomiast celem jest zaspokajanie niezbędnych życiowych potrzeb osób i rodzin oraz umożliwienie im bytowania w warunkach godności człowieka. Niezmiernie ważne jest, aby osoby potrzebujące uzyskały wsparcie nie tylko materialne, ale również pomoc w doprowadzeniu do życiowego uaktywnienia i integracji ze społeczeństwem. Moim zdaniem, pomoc społeczna w Gminie powinna być rozumiana jako inwestycja w zasoby ludzkie, co pozwoli ograniczyć wykluczenie społeczne. Jeśli chodzi o środki, to powinny one być wykorzystywane w zależności od okoliczności, z jakich udzielenie pomocy wynika.

AŚ. Wiele osób postrzega Gminę Galewice jako gminę posiadającą duży potencjał turystyczny? Czy Pana zdaniem jest to dobry kierunek? Dający szansę na rozwój i nowe miejsca pracy?

RK. Oczywiście, że tak. Posiadamy duże kompleksy leśne, w jednym z nich utworzono rezerwat „Długosz Królewski w Węglewicach”. Przez gminę przebiegają liczne szlaki rowerowe, wytyczone są dwa szlaki konne dla miłośników jazdy konnej. Ponadto zespół dworsko-pałacowy z drugiej połowy XIX wieku, park krajobrazowy który ma przejść w najbliższym czasie rewitalizację, drewniany kościół w Węglewicach zbudowany w latach 1808-10. Jak wcześniej wspomniałem postępują prace nad budową zbiornika retencyjnego „OKOŃ”. Jak widać mamy wiele do zaoferowania turystom, którzy zdecydują się na odwiedzenie naszej Gminy. Przy dobrej współpracy na linii Urząd Gminy – Mieszkańcy możemy dobrze wykorzystać atut jakim jest atrakcyjność turystyczna naszej Gminy.

AŚ. Jak wygląda według Pana sytuacja Gminy na tle pozostałych gmin w Naszym powiecie?

RK. Nie jest to dobry obraz, głównie z powodu, że środki które kieruje powiat na naszą gminę są mizerne. Sytuacja taka niestety ma miejsce od samego początku jak powstały powiaty, także zaległości są duże. Zresztą najlepszym odzwierciedleniem naszej sytuacji są drogi powiatowe leżące na naszej Gminie. Z pewnością będziemy pracować nad polepszeniem stosunków z naszym Powiatem, nie damy o sobie zapomnieć.

AŚ. Dziękuję za rozmowę

RK. Dziękuję, i pozdrawiam wszystkich czytelników Ilustrowanego Tygodnika Powiatowego.

Z Rafałem Koniecznym kandydatem na urząd Wójta Gminy Galewice rozmawiała

Anna Świegot

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
31 baza lotnictwa taktycznego poznań
13 lat temu

Panie kandydacie dla mnie wszyscy jesteście niczym, nic konkretnie nie umiecie i żyjecie w zascianku PILOT-F16