Dzień Ziemi w Pieczyskach

DSC00275

 

Droga Ziemio!

Na samym początku naszego listu, chcemy Ci bardzo podziękować za to, że jesteś.Wiemy jak trudno jest Ci się pogodzić z tym, że ludzie Cię nie szanują. Nasze społeczeństwo, niestety zanieczyszcza ziemię. Ale przecież oni nie tylko niszczą Ciebie, lecz także siebie. Na pewno jesteś na nas wszystkich zła. My się postaramy, aby było lepiej.
W Polsce 22 kwietnia organizowany jest co roku „Dzień Ziemi”. Dzień ten obchodzony jest na świecie od 1970 roku w 192 krajach, w Polsce początek obchodów to rok 1990.
Twoje święto to okazja do organizowania akcji uświadamiających, że warto chronić środowisko naturalne. Na całym świecie organizowane są spotkania, sympozja, konferencje, wystawy, festyny, konkursy poświęcone działaniom ekologicznym oraz mające na celu uświadomienie zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska. Tego dnia wiele szkół organizuje specjalne akcje sprzątania świata.
Nasza szkoła opracowała KODEKS MŁODEGO EKOLOGA. Będziemy go przestrzegać, by Cię chronić i sprawić, byś była piękna dla przyszłych pokoleń.
Po pierwsze:
Pozbieraj śmieci. Postaraj się oczyścić ze śmieci jakąkolwiek część ziemi. Może to być twoje własne podwórko (jeśli jest zaśmiecone) lub jakiś inny teren gdzie zebrało się dużo śmieci.
Po drugie:
Zbierz makulaturę. Z pewnością masz jej mnóstwo w domu – stare gazety, papiery, kartonowe pudełka, ulotki, gazetki reklamowe. Uzbieraną makulaturę oddaj do punktu skupu. Dużo pieniędzy na tym nie zarobisz, jednak dzięki temu uratujesz drzewa.
Makulatura zostanie przetworzona na nowy papier. Tona papieru oznacza wycięcie aż 17 dorosłych drzew! Oprócz tego, że dzięki makulaturze uratujesz drzewa, przyczynisz się do obniżenia zanieczyszczenia powietrza, do zmniejszenia skażenia wody w procesie produkcyjnym papieru oraz do ograniczenia zużycia wody potrzebnej w jego produkcji.
Drzewa filtrują powietrze, którym oddychamy poprzez pochłanianie z atmosfery szkodliwych dla nas substancji i dwutlenku węgla w procesie fotosyntezy w zamian dając nam czysty tlen.
Oprócz tego chronią klimat i ochraniają glebę przed erozją wietrzną i wodną.
Po trzecie:
Używaj ekologicznych toreb
Według specjalistów sklepowe torby foliowe, które po wykorzystaniu wyrzucimy od razu do śmietnika, mogą rozkładać się nawet kilkaset lat. Najlepiej więc wychodząc z domu na zakupy zabrać ze sobą ekologiczne torby wielokrotnego użytku, które są bardziej przyjazne środowisku.
Po czwarte:
Zbierz niepotrzebne szkło i wyrzuć do specjalnego kontenera. Przy recyklingu szkła zużywane jest 21 % energii mniej niż przy produkcji nowego szkła.
Po piąte:
Zbierz puszki aluminiowe (po napojach gazowanych) i oddaj do skupu. Aluminiowe puszki nadają się w całości do ponownego przetworzenia. Taki odzysk można przeprowadzać w nieskońukcji aluminium, powoduje spadek ilości zanieczyszczeń powietrza aż o 95 %
Po szóste:.
Ograniczaj zużycie energii elektrycznej.
Przede wszystkim powinniśmy wyłączać wszystkie niepotrzebne sprzęty z gniazdek. Każde urządzenie, nawet to pozostawione w stanie czuwania, pobiera energię elektryczną.
Wyłączenie tylko połowy urządzeń pozwoliłoby ograniczyć emitowanie dwutlenku węgla o 1 mln ton w skali roku.
Równie istotne jest abyśmy dostosowali moc żarówek do naszych potrzeb, a także wyłączali zbędne oświetlenie.
Baterie wyrzucaj do specjalnych kontenerów i pojemników do tego przeznaczonych.

Ludzie dokonali na naszej planecie wielu zniszczeń! Zapomnieli, że przyroda jest nam bardzo potrzebna. Dobrze, że w ostatnich latach zaczęliśmy dbać o naszą planetę. Ratujmy ją! Chrońmy lasy i zwierzęta! Oszczędzajmy wodę i prąd! Dbajmy o czystość powietrza i wody! Kochajmy i podziwiajmy piękno przyrody! Świat jest pełen cudów i to tylko od nas zależy, czy je zobaczymy i odczujemy dreszcz na ich widok. Jesteśmy jego częścią.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Pieczyskach

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments