I-sze warsztaty modeli rakietowych dla młodzieży szkolnej w Wieruszowie.

warsztaty modeli rakietowych -Pieczyska 2013 (3)W poniedziałek 22 kwietnia br odbyły się w Szkole Podstawowej w Pieczyskach I-sze warsztaty modeli rakietowych w Wieruszowie.

 Warsztaty modeli rakietowych dla młodzieży polegają na tym, że młodzież wykonuje własnoręcznie modele rakiet z kartonu i przygotowanych elementów w szkole na zajęciach technicznych.

Następnie modele te zostały wyposażone w specjalne silniczki rakietowe przez licencjonowanego eksperta Polskiego Towarzystwa Rakietowego – producenta tych silniczków pan Piotra Sornowskiego. Na terenie przyległym do boiska szkolnego nastąpił start tych rakiet i lot na niedużą wysokość 500 – 700 m oraz lądowanie na spadochronie lub specjalnych taśmach hamujących. Pogoda dopisała znakomicie. Starty rakiet były bardzo widowiskowe i przebiegały przy ogólnym aplauzie młodzieży i widzów.

Wygrywał ten uczeń, którego rakieta utrzymała się najdłużej w powietrzu.

Uczniowie otrzymali na własność odzyskane rakiety i dodatkowe silniczki. Na zakończenie został zaprezentowany pokazowy start dużej rakiety oraz specjalna atrakcja lot w kosmos zwykłej miotły.

Starty rakiet jak również ich przygotowanie były dla młodzieży wielkim przeżyciem. Młodzież zdobyła dzięki temu dużo wiedzy nt. temat bo warsztatom towarzyszyły wykłady oraz wystawa modeli rakiet i wystawa Wieruszowskiego Koła Astronomicznego.

Uczniowie, którzy przygotowali i następnie wystrzelili rakiety w kosmos.

Szkoła Podstawowa Pieczyska: Marta Kowalińska, Sebastian Trzeciak, Bartosz Poraszka, Adam Rzeźnik, Wiktoria Trzeciak, Gimnazjium nr 1 Wieruszów: Zuzanna Żbik, Milena Pustkowska , Adam Dąbek (operator kamery), Zespół Szkół nr 2 Wieruszów: Grzegorz Różański, Damian Mądrowski, Aleksandra Ogorzelska, Kinga Drapiewska; WZT: Marcin Kuźnecki, Dawid Białek, Karol Wierzba.

Najlepsze wyniki jeśli chodzi o czas trwania lotu powyżej 40 sekund do 1 minuty zaliczyli: Aleksandra Ogorzelska, Milena Pustkowska, Wiktoria Trzeciak, Marta Kowalińska.

Składam serdeczne podziękowanie pani dyrektor Magdalenie Gabas za udostepnienie sal szkolnych, przygotowanie materiałów i poczęstunku i gościnność. Serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji dla Henryka Ogorzelskiego, dla Burmistrza Wieruszowa pana Bogdana Nawrockiego i Inspektora Oświaty Waldemara Urbaniaka, nauczyciela matematyki Andrzeja Hanasa, dla dyrektora Pawła Malika i dla wszystkich którzy przyczynili się do realizacji tych warsztatów. W szczególności podziękowania dla naszego gościa Piotra Sornowskiego z Polanicy Zdrój, który włożył tyle serca i wysiłku w przygotowanie i przeprowadzenie tych warsztatów.

Podziękowanie również dla mediów i dla Straży Pożarnej.

Celem prowadzanych przez Polskie Towarzystwo Rakietowe warsztatów modelarskich jest zapoznanie młodzieży z budową i użytkowaniem prostych modeli rakiet. Jednocześnie jest to zwróceniu uwagi na takie zagadnienia jak materiałoznawstwo, fizyka lotu, organizacja zawodów modelarskich, historia podboju kosmosu, osiągnięcia Polski w tej dziedzinie. Działania te mają służyć wzbudzeniu zainteresowania astronautyką wśród młodzieży, rozwojowi osobowości uczestników i przeniesienia uzyskanych doświadczeń na inne przedmioty nauki w szkole jak fizyka, matematyka, chemia, biologia, przyroda i dziedziny ludzkiej aktywności.

Kazimierz Błaszczak

Foto E. Tomaszek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments