Kępińska Noc Muzeów

2463kopia (Copy)W sobotę 7 maja br. Muzeum Ziemi Kępińskiej zorganizowało po raz trzeci Kępińską Noc Muzeów. Dla tych, którzy chcieli uczestniczyć w kępińskich obchodach przygotowano wiele atrakcji.

 

Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Sztuka inscenizacji” i w różnorodny sposób odnosiła się do zagadnień związanych z teatrem i inscenizacją.

Ogólnopolska Noc Muzeów odbywać się będzie dopiero w następny weekend czyli 14-15 maja. W Kępnie wydarzenie to przyspieszono, ze względu na to, że wiele osób z Kępna jeździ na takie noce muzeum do dużych miast, chcemy, aby mieszkańcy powiatu kępińskiego mogli skorzystać ze zwiedzania muzeum w większych miastach, bo tam zbiory są bogatsze i tam można więcej zobaczyć. Dzisiaj do obejrzenia jest spektakl „Calineczka” w wykonaniu aktorów Wrocławskiej PWST. Potem warsztaty dzieci i młodzieży tworzenia lalek. Noc muzeum kończymy artystycznym pokazem laserowym (historia i muzyka klasyczne). Chodzi o to, aby zachęcić jak najwięcej osób do tego, żeby przychodzili do Muzeum. Jest to taki dzień otwarty, kiedy każdy może przyjść i zobaczyć, że jest naprawdę atrakcyjnie i warto. Od najmłodszych lat chcemy przyzwyczajać, że warto przychodzić do Muzeum i zobaczyć najważniejsze zabytki i eksponaty związane nie tylko z historią regionu ale i z życiem codziennym mieszkańców Kępna– podkreślała dyrektor K. Różewska.

Wczesnym popołudniem licznie zgromadzone grono rodziców z dziećmi zjawiło się na spektaklu teatralnym dla najmłodszych „Calineczka” w reżyserii Laury Sonik, studentki kierunku Reżyseria Teatru Lalek na Wydziale Lalkarskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu. „Calineczka” na podstawie scenariusza Elżbiety Bussold wg Hansa Christiana Andersena
ze scenografią Aleksandry Tomczyk, z muzyką Miłosza Markiewicza przy oświetleniu Filipa Niżyńskiego.

Wystąpili: Katarzyna Borek, Łukasz Staniewski cieszyła i bawiła. W nowoczesnym wydaniu wzbudziła wiele emocji zarówno u dzieci jak i ich opiekunów.
Tuż po spektaklu można było wziąć udział w warsztatach tworzenia lalek teatralnych. Warsztaty były otwarte dla wszystkich aczkolwiek wymagane były wcześniejsze zapisy. Każdy z maluchów pod bacznym okiem instruktorów wykonywał swoją szmacianą pacynkę, z przygotowanych przez organizatora kawałków szmatek. Swoje artystycznie dzieło mógł zabrać do domu i pokazać rodzinie, a co najważniejsze opowiedzieć wrażenia jak powstała pacynka. Dzieci wykazały się wielkim zaangażowaniem, a przy tworzeniu swoich dzieł wspaniale się bawiły.

Wieczorem mieszkańcy Kępna i okolic mieli szansę obejrzeć artystyczny pokaz laserowy. Nowy rodzaj sztuki współczesnej który powstał przez połączenie muzyki z nowoczesnymi technologiami wizualnymi jakimi są światła laserów. Czystość i siła promieni wytworzonych przez laser, różnorodność kolorowych kinetycznych kształtów, wielobarwnych przestrzeni oraz synchronizacja tych obrazów z muzyką stwarza nowe możliwości wyrazu artystycznego, a odbiorcę przenosi w zupełnie inny świat doznań estetycznych. Ideą tej formy jest przełożenie dźwięku na obraz, kolor, kształt, ruch. Kępiński Rynek tonął w grze świateł.

Na artystyczny pokaz laserowy przygotowano dwa różne tematy: pierwszy z nich dotyczył polskiej historii od czasów Mieszka po dzisiejsze najważniejsze wydarzenia, czyli historia światłem laserów malowana. Kolejny temat to artystyczna gra świateł w tle muzyki klasycznej, to światło wyzwalało wrażenia i emocje wprowadzając widza w tajniki muzyki klasycznej na płaszczyźnie trzech zmysłów- to balsam dla ducha, oka i ucha. Jednak niewielu kępnian z atrakcji jakie proponowało Kępińskie Muzeum skorzystało.

MaŁa
Zdj:MaŁa, Foto Studio2000

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments