I Konferencja Krajoznawcza „Skarby powiatów : sieradzkiego, wieluńskiego i wieruszowskiego”

42-copy22 października br. w Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Władysława Broniewskiego w Sieradzu odbyła się I KONFERENCJA KRAJOZNAWCZA „SKARBY POWIATÓW: SIERADZKIEGO, WIELUŃSKIEGO I WIERUSZOWSKIEGO”.

 

Celem spotkania była szeroko rozumiana integracja członków i sympatyków PTTK oraz zaprezentowanie i promowanie walorów krajoznawczo-turystycznych powiatów: sieradzkiego, wieluńskiego i wieruszowskiego.

Organizatorami – pomysłodawcami spotkania byli:
• Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Sieradzu
• Oddział PTTK w Sieradzu
• SKKT – PTTK przy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Galewicach

PATRONAT:
Muzeum Okręgowe w Sieradzu
Muzeum Ziemi Wieluńskiej

W spotkaniu uczestniczyli:
Grzegorz Wierzchowski – Łódzki Kurator Oświaty, Rafał Matysiak – Wiceprezydent Miasta Sieradza, Mariusz Bądzior – Starosta Sieradzki, Andrzej Ruszkowski – redaktor naczelny i założyciel kwartalnika „Na sieradzkich szlakach” oraz członek Honorowy PTTK, Krzysztof Kierniakiewicz – starszy specjalista ds. turystyki i rekreacji Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Hanna Krawczyk – dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu, Szczesio Sławomir – wiceprezes Rady Porozumienia Oddziałów PTTK Województwa Łódzkiego, Ryszard Mamenas – członek Rady Porozumienia Oddziałów PTTK Województwa Łódzkiego i prezes o/Łódzkiego PTTK im. Jana Czeraszkiewicza wraz z przedstawicielami oddziału, Włodzimierz Szafiński – prezes o/PTTK w Żarnowie wraz z przedstawicielami oddziału, Spychała Tomasz – kierownik działu etnograficznego i kustosz Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Paweł Grzesiak – doktorant historii Uniwersytetu Opolskiego, członek Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, wiceprezes Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego ARSONIUM w Wieruszowie, Piotr Zawada – dyrektor Szkoły Podstawowej w Żdżarach, Piotr Mazurek – dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Galewicach, Anna Frankowska – dyrektor Zespołu Szkół w Sokolnikach im. Jana Pawła II, Anna Chojnacka – wicedyrektor Zespołu Szkół w Sokolnikach im. Jana Pawła II, Wiesława Sujecka – prezes o/PTTK w Sieradzu wraz z przedstawicielami oddziału, Ks. Kan. Ryszard Regulski – proboszcz parafii Św. Trójcy w Węglewicach, O. Dariusz Warchoł – zakonnik Sanktuarium Św. Wojciecha w Cieszęcinie, Krzysztof Gara – starszy specjalista ds. ochrony krajobrazu, wartości historycznych i kulturowych Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Witold Drozd – nauczyciel Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Sieradzu, opiekunowie młodzieży i wielu innych nie wymienionych z imienia i nazwiska członków bądź sympatyków Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Program dnia:
10.00 – Wiesława Sujecka, Rafał Dąbik – otwarcie, powitanie zebranych gości i uczestników spotkania
10.10 – Andrzej Ruszkowski „Na Sieradzkich Szlakach”
10.35 – Krzysztof Kierniakiewicz „Walory przyrodnicze Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki”
11.00 – Grzegorz Wierzchowski „Feliks z Sieradza (1537-1602). Zapomniany sieradzki dominikanin.”
11.25 – przerwa kawowa
11.40 – Tomasz Spychała „Połączył nas Św. Wojciech – Cieszęcin i Ruda”
12.05 – Paweł Grzesiak „ARSONIUM i Kościół św. Rocha”
12.30 – Piotr Zawada „Klasztor oo. Paulinów w Wieruszowie i 750 lat Bolesławca”
12.55 – wystąpienia gości
13.15 – wycieczka krajoznawcza „Tubądzin – Charłupia Mała”
16.00 – spotkanie integracyjne, ognisko turystyczne, grill, konkurs z nagrodami
ok.18.00 – zakończenie spotkania

Udział w spotkaniu nie miał charakteru komercyjnego. Konferencja była organizowana na zasadach samoorganizacji i była inicjatywą non profit.

Fakt, iż wystąpienia prelegentów trwały aż do godz. 14.00 mówi sam za siebie. Każdy prelegent otrzymywał po swoim wystąpieniu gromkie brawa. To dowód, że dla krajoznawców i tych starszych i młodzieży istnieje naturalna potrzeba takich spotkań. Jako organizatorzy mamy nadzieję, że kolejne podobne konferencje będą cyklicznie organizowane w kolejnych latach.
Dzisiejszym prelegentom serdecznie dziękujemy za nad wyraz ciekawe wystąpienia i wyjątkowe przedstawienie naszych zabytków, historii naszych „małych ojczyzn” i wielu ciekawostek o naszym regionie.

Dla młodzieży uczestniczącej w spotkaniu na zakończenie, po posiłku odbył się konkurs z nagrodami, tzn. test pt. „Krajoznawcze walory powiatów: sieradzkiego, wieluńskiego i wieruszowskiego”.

Wyniki:
I miejsce:
Maria Lerka, Stanisław Kubik, Kinga Jagielska
II miejsce:
Justyna Wrąbel,Maciej Kadłubek,Julia Kubiś, Zuzanna Dąbrowska, Damarys Pacyna
III miejsce:
Maja Adamiec,Wiktoria Mikołajczyk, Maciej Lerka

Nagrody dla młodzieży biorącej udział w teście ufundowali: Andrzej Szymanek – Starosta Wieruszowski, Paweł Osiewała – Prezydent Miasta Sieradza, Rafał Dąbik – opiekun SKKT-PTTK przy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Galewicach.
Andrzej Szymanek – Starosta Wieruszowski ufundował także upominki dla prelegentów i współorganizatorów.
Dziękuję Ks. Kan. Ryszardowi Regulskiemu – proboszczowi parafii Św. Trójcy w Węglewicach za ufundowanie broszur pt. „Chrystusowy znak w Węglewicach”.
Uczestnicy konferencji, po wygłoszonych prelekcjach, udali się na wycieczkę krajoznawczą do Muzeum Walewskich w Tubądzinie oraz do Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej.
Posiłek, po wyczerpującym acz ciekawym dniu, ufundowało Porozumienie Oddziałów PTTK Województwa Łódzkiego, za co serdecznie dziękujemy.
Konferencja wraz z wycieczką i posiłkiem zakończyła się niemal przed godz. 19.00. Jako organizatorzy mamy nadzieję, że niemal wszyscy uczestnicy spotkania po ciekawych prelekcjach i wyjątkowej wycieczce zechcą uczestniczyć w kolejnej odsłonie konferencji w przyszłym roku kalendarzowym.
Już dziś zapraszamy do współpracy!!!

Rafał Dąbik

Więcej o konferencji:
 https://www.radiolodz.pl/posts/29568-i-konferencja-krajoznawcza-w-sieradzu
 http://www.pbp.sieradz.pl/rel-673.html

Fot. Julia Kubiś, Rafał Dąbik, Aleksandra Puchalska

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments