Inauguracja roku akademickiego na Kępińskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

utwk-8W piątek, 7 października br. w sali Kępińskiego Ośrodka Kultury w Kępnie odbyła się  inauguracja roku akademickiego KUTW. Po wakacyjnej przerwie zebranych studentów  na inauguracji nowego roku witała prezes  Zarządu Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku Powiatu Kępińskiego  Roma Muszyńska.

 

Następnie głos zabrał prof. Jerzy Babiak z Rady Programowej KUTW. W wystąpieniu wspomniał o spotkaniu w Nowym Sączu  na Forum UTW, które jak podkreślił było integralnie związane z Forum Ekonomicznym, które odbywa się co roku w Krynicy.

W Krynicy obrady trwają trzy dni, obrady otwierał i uczestniczył w nich wicepremier aktualnego rządu Jarosław Gowin i wyraził ogromne zainteresowanie problemem ludzi trzeciego wieku. Zadeklarował wzmocnienie współpracy UTW z uczelniami wyższymi.  M.in. udostępnienie infrastruktury uczelni wyższych dla celów edukacyjnych. Chodzi o to,  by sale uczelni wyższych  były udostępniane UTW. Uregulowanie możliwości odbywania przez studentów praktyk studenckich, a po zakończeniu studiów staży na UTW. Wszystkim zebranym na sali złożył najlepsze życzenia.

Uroczystość uświetnił chór Kępińskiego UTW wykonując kilka piosenek ( Panie Przyjdź; Bystra woda;). Ważnym momentem było powitanie nowych studentów. Prezes omówiła bieżące sprawy dotyczące organizacji roku akademickiego.  Wykład inauguracyjny wygłosiła dr Anna Gałecka – Drozda. Temat wykładu – „Zielona infrastruktura miasta”.

W wykładzie zwrócono uwagę na temat architektury krajobrazu. Zmiany klimatyczne, zrównoważony rozwój, jak żyje się ludziom w mieście oraz jak te warunki życia poprawić poprzez odpowiednie zarządzanie w zakresie zieleni w mieście. Zielona infrastruktura w mieście to ogół terenów otwartych pokryta roślinnością w mieście ( lasy, parki skwery, zielone dachy, zielone ściany, rolnictwo miejskie).

W prezentacji można było obejrzeć jak wygląda infrastruktura miast na świecie w teorii i w praktyce, a jednocześnie odpowiedzieć na pytanie po co ta zieleń w mieście, po co parki, drzewa, by dojść do wniosku i podkreślić, że mają istotny wpływ na naszą psychikę, pogodę ducha czy harmonie, poprawiają jakość powietrza, dostarczają tlenu.

Zielona infrastruktura jest systemem powiązanych obszarów przyrodniczych, zróżnicowanych terenów zieleni, wody, pełniących różne funkcje: środowiskotwórcze, społeczne, komunikacyjne, dotyczy także „zazielenia infrastruktury”, czyli wprowadzania przyrody wszędzie tam, gdzie to możliwe.

Szereg badań wskazuje na bezpośredni wpływ przyrody w mieście na stan naszego psychicznego i fizycznego zdrowia. Tereny zieleni w końcu warunkują nasz codzienny kontakt z przyrodą w mieście.

MaŁa

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments