Koncert kolęd w „Koperniku”

koncertkoledkopernik-3Zwyczaj śpiewania kolęd ma bardzo bogatą tradycję, sięgającą aż 1424 roku! Wtedy to powstała pierwsza polska kolęda rozpoczynająca się od słów: „Zdrów bądź królu anielski”.

 

 

Na przełomie XVII i XVIII wieku powstawały najsłynniejsze polskie kolędy, jak np.  ” W żłobie leży” (autorstwa prawdopodobnie Piotra Skargi) i „Bóg się rodzi” (autorstwa Franciszka Karpińskiego). Kolędy pisali także Mikołaj Sęp Szarzyński i Andrzej Morsztyn.

Ktoś kiedyś powiedział, że „Wigilia bez kolęd byłaby niepełna, jakby brakowało jednego dania na stole…”. Ponieważ uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Wieruszowie mają świadomość znaczenia i doniosłości kolęd, właśnie w taki sposób- pod postacią Szkolnego Koncertu Kolęd, postanowili spędzić tegoroczną wigilię w LO. Oprócz utalentowanych muzycznie koleżanek i kolegów ze szkolnej ławki, licealiści mieli również ogromny zaszczyt powitać w murach „Kopernika” jego zdolnych absolwentów, dzięki którym tegoroczna wigilia z pewnością zostanie na długo zapamiętana!

Szkolny Koncert Kolęd swoją obecnością zaszczycili: Weronika Musiał i Tomasz Wojtan- studenci Akademii Muzycznej w Łodzi, Agnieszka Cieśla- studentka Uniwersytetu Wrocławskiego, Wojciech Chyra- student Akademii Wychowania Fizycznego oraz Szymon Pietras- student informatyki. Szkolną Wigilię w „Koperniku” ubogacili muzycznym talentem również obecni uczniowie LO: Maja Chałupka, Kornelia Dębska, Paulina Ciupek oraz Kamil Płuska.

Oprócz kolęd i utworów o tematyce świątecznej, dla społeczności LO czekało również wiele filmowych niespodzianek. Uczniowie „Kopernika”, chcąc w sposób wyjątkowy złożyć świąteczne życzenia całej społeczności szkolnej, nagrali kolędę. Do życzeń dołączył się również Samorząd Uczniowski, który zaprezentował film podsumowujący cały rok w LO w Wieruszowie. Święta Bożego Narodzenia oraz zbliżające się pożegnanie „starego” roku 2016 nie mogły być ku temu lepszą okazją.

„Jestem dumny z naszych absolwentów”- takimi słowami rozpoczął świąteczne życzenia Dyrektor Włodzimierz Matyja, który tradycyjnie życzył uczniom, nauczycielom, pracownikom oraz zaproszonym gościom świąt w gronie rodzinnym oraz zdrowia i pomyślności w nadchodzącym roku 2017. Po tych słowach uczniowie LO udali się wraz z wychowawcami na wspólne wigilie klasowe.

Zaprezentowane na Szkolnym Koncercie Kolęd materiały filmowe oraz bogatą galerię zdjęć znajdziecie na profilu szkoły na facebook’u: https://www.facebook.com/zsowieruszow/  O czytelnikach Tygodnika Powiatowego także nie zapomnimy i z pewnością już niebawem te materiały zaprezentujemy.

Fot.Natalia Świtoń

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments