VI Ranking Bibliotek – Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy

gbptrzcinica-24. miejsce wśród bibliotek wielkopolskich, natomiast 64. miejsce w kraju zajęła Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy w rankingu bibliotek „Rzeczpospolitej” za rok 2015 w kategorii gmin wiejskich  i miejsko-wiejskich oraz miast mających mniej niż 15 tysięcy mieszkańców.

 

28 listopada 2016 r. rozstrzygnięto szóstą edycję rankingu bibliotek „Rzeczpospolitej” w kategorii gmin wiejskich  i miejsko-wiejskich oraz miast mających mniej niż 15 tysięcy mieszkańców.

Do konkursu zgłoszono ponad 800 bibliotek. Ankieta zawierała 19 pytań. Ocenie podlegało m.in. powierzchnię biblioteki i filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, zatrudnienie w placówce, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, wielkość księgozbioru nabytego po 2005 roku, jako procent całego zbioru, czy nowe książki zakupione w 2015 roku.

Sporo punktów można było uzyskać za udział dotacji podmiotowej dla biblioteki w budżecie gminy w 2015 roku. Punkty były przyznawane również za dostępne dla czytelników tytuły prasowe (dzienniki, tygodniki, prasę dla dzieci itp.).  Istotny był także oferowany przez biblioteki dostęp do nowych mediów – posiadanie strony internetowej, dostępność Internetu dla czytelników. Dodatkowo biblioteki otrzymywały punkty za udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz dostępność książek dla osób słabowidzących   i niewidomych.

8 października 2015 r została otwarta nowa siedziba Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy. W związku z kontrolą księgozbioru i przenosinami biblioteka przez trzy miesiące nie prowadziła wypożyczeń oraz nie obsługiwała czytelników. Pomimo zmian organizacyjnych w 2015 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy zajęła 4. miejsce wśród wielkopolskich bibliotek publicznych.

1. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Skoki – miejsce 12 w ogólnym rankingu
2. Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Zduny – miejsce 25
3. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Trzcianka – miejsce 40
4.Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy – miejsce 64

W rankingu bibliotek z terenu powiatu kępińskiego zostały sklasyfikowane jeszcze dwie biblioteki zajmując 647. miejsce oraz 738. miejsce.

Natomiast z województwa wielkopolskiego Rawicka Biblioteka Publiczna zajęła 118. miejsce, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pleszew zajęła 141. miejsce w rankingu, Biblioteka Publiczna im. H. Święcickiego w Śremie zajęła 156. miejsce, Miejska Biblioteka Publiczna w Turku zajęła 176. miejsce, Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim zajęła 268. miejsce, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Grabów nad Prosną zajęła 551. miejsce.

Metodologię rankingu opracowała kapituła w składzie: Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki; Paweł Jabłoński, Zastępca Redaktora Naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”; Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej; Elżbieta Stefańczyk oraz dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach – Andrzej Dąbrowski.
Gminna Biblioteka Publiczna w Trzcinicy

Od redakcji: W województwie łódzkim  najwyższe miejsce zajęła biblioteka w Sulmierzycach zajmując 7 lokatę w skali kraju.

Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Wieruszowie uplasowała się na 214 pozycji w kraju , 10 w województwie i 1 w kategorii bibliotek gmin miejsko – wiejskich.

Pozostałe biblioteki z terenu powiatu wieruszowskiego nie uczestniczyły w rankingu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Kępiński, Powiat Wieruszowski, Trzcinica. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments