Jeszcze raz o wizycie Prezydenta RP w Kępnie

W poniedziałek 26 czerwca na Rynku zebrali się mieszkańcy, poczty sztandarowe, harcerze, strażacy grupy dzieci z kępińskich przedszkoli. Oprawę muzyczną przygotował umilając czas oczekiwania zespół Tampada wykonując piosenki znane, lubiane. Mateusz Słowikowski pochodzący z Kępna -pianista, zagrał 3 utwory Chopina i Rachmaninowa. Zebrani mieli okazję posłuchać ciekawostek o naszej Gminie (skąd się wziął hymn, barwy, itp.) oraz informacji o ostatniej wizycie Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w 1925 roku.

Powitanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy

W poniedziałkowe popołudnie 26 czerwca 2017 roku Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził Kępno. Wcześniej  w Urzędzie Gminy na krótkim spotkaniu Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z parlamentarzystami, przedstawicielami władz samorządowych gminy i powiatu, przewodniczącymi Komisji Rady Miejskiej. Na spotkanie nie zostali zaproszeni włodarze ościennych gmin. Nie miały wejścia również media. Prezydent Duda rozmawiał też w cztery oczy z burmistrzem Miasta i Gminy Kępno Piotrem Psikusem.
Po wyjściu z Ratusza Prezydent RP Andrzej Duda zostaje zaproszony przez Burmistrza p. Psikusa do obejrzenia wystawy przed Ratuszem z wizyty drugiego Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w 1925r.

Tuż przed godz. 17.00 witał prezydenta wiwatujący tłum mieszkańców. W imieniu zebranych w tle melodii Fryderyka Chopina granej przez Mateusza Słowikowskiego kwiatami witały Prezydenta Andrzeja Dudę najmłodsi w strojach wielkopolskich „Szanowny Panie Prezydencie witamy Pana na naszej Ziemi Kępińskiej. To prawdziwy zaszczyt gościć Pana Prezydenta w progach naszego domu w Naszej Małej Ojczyźnie”.

Po czym na Kępińskim Rynku zabrzmiał Hymn Kępna zagrany na fortepianie przez M. Słowikowskiego. Piotr Psikus Burmistrz MiG Kępno witał Prezydenta Andrzeja Dudę i osoby towarzyszące Ministra Pawła Muchę z Kancelarii Prezydenta RP, Wiceministra Spraw Zagranicznych Jana Dziedziczaka, witał pozostałych parlamentarzystów senatorów i posłów tak licznie zgromadzonych , Wojewodę Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna, Starostę Kępińskiego Witolda Jankowskiego, samorządowców i wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Kępno tak licznie przybyłych na kępiński Rynek.

O godz.17.00 prezydenta na kępińskim Rynku powitał włodarz Miasta i Gminy Piotr Psikus.
„Jesteśmy uczestnikami historycznego dla Miasta i Gminy Kępno wydarzenia. To blisko wiek temu po raz ostatni miasto gościło przywódcę narodu. 1 maja 1925 roku ówczesny drugi prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Stanisław Wojciechowski przybył do Kępna, rozpoczynając stąd przegląd południowych powiatów Wielkopolski. Już wtedy Kępno było prężnie rozwijającym się miastem kwitnął handel i usługi. Ówcześni mieszkańcy tak, jak my Panie Prezydencie jesteśmy dumni, że możemy gościć Pana w Kępnie. To dla nas wielki honor i zaszczyt.

Panie Prezydencie jest Pan w stolicy powiatu o najniższym bezrobociu w Wielkopolsce, a może nawet w kraju. Obecność Pana Prezydenta wśród nas to wielki zaszczyt i wyróżnienie dla nas wszystkich. Cieszymy się z tego. Samorząd kępiński intensywnie się rozwija, realizuje porozumienie władzami centralnymi nowe inwestycje drogowe, komunikacyjne, inwestujemy w branżę oświatową, zdrowie kulturę. Gmina Kępno realizuje wielkie przedsięwzięcia we współpracy z najważniejszymi instytucjami na szczeblu wojewódzkim jak i centralnym. Wizerunek naszego miasta, naszej gminy zyskuje każdego dnia. Budujemy ulice, drogi, remontujemy zabytkowe obiekty, rozbudowujemy żłobki, przedszkola, budujemy obiekty sportowe, kulturalne i rekreacyjne. Ostatnia nasza inwestycja to rozpoczęcie budowy krytej pływalni. Przygotowujemy się do budowy mieszkań 36, a docelowo 110 mieszkań. Pan Prezydent jest głową prawie 40 milionowego narodu a przyjechał do naszej 25 tys. społeczności do mieszkańców Miasta i Gminy Kępno. Za to Panie Prezydencie serdecznie dziękujemymówił P. Psikus.

Dla naszych mieszkańców i samorządu, którym kieruję ważne są sprawy nie tylko inwestycyjne, ważne są również sprawy historyczne. Pamiętamy o żołnierzach wyklętych, powstańcach wielkopolskich oraz tych, którzy zginęli w Krwawej Nocy Kępińskiej, o wszystkich tych wydarzeniach i datach pamiętamy. W tym miejscu pragnę podziękować tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do godnej oprawy, do godnej wizyty Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy w naszym mieście. Panie Prezydencie jestem Burmistrzem MiG Kępno zamieszkałych przez ludzi przedsiębiorczych, aktywnych, miasta, którzy kochają swoją małą ojczyznę, są z niej dumni i są również dumnymi Polakami. Witam Pana serdecznie w naszym mieście.. Witam Pana w mieście do którego warto wracać, warto inwestować. Dzień Dobry w Kępniedodał witając na Rynku Prezydenta RP Burmistrz

„Szanowni Ministrowie, Szanowni Posłowie i Senatorowie, Szanowny Burmistrzu i Starosto, Szanowny Wojewodo, Szanowni Radni, i wszyscy dostojni goście, przede wszystkim Szanowni Mieszkańcy Kępna i okolic. Bardzo serdecznie dziękuję za zaproszenie i za to piękne przywitanie. Dziękuję, że zechcieliście tak licznie przybyć, żeby dzisiaj spotkać się ze mną – mówił witając zebranych Prezydent Rp Andrzej Duda.

Ja wracam do Kępna, bo może niektórzy z państwa wiedzą, że byłem tu w listopadzie 2013 roku na spotkaniu, które bardzo, bardzo miło wspominam –mówił prezydent Duda. Rozmawialiśmy wtedy o Panu Prezydencie profesorze Lechu Kaczyńskim, z którym miałem zaszczyt pracować i służyć Rzeczpospolitej u jego boku. Było to piękne spotkanie i piękna rozmowa, taki klub dyskusyjny. Cieszę się z tego jak przyjęliście mnie wtedy i za to jak przyjęliście mnie dzisiaj.

Panie Burmistrzu Pan Prezydent Kaczyński był Lechem Aleksandrem Kaczyńskim. Cieszę się, jestem dzisiaj tu z wami, pogoda nawet zaczęła nam sprzyjać na tym spotkaniu na Rynku. Jestem Krakowianinem z urodzenia i miejsca, gdzie się wychowałem i duże rynki zawsze robią na mnie wrażenie i zawsze porównuje. Duży Rynek jest zawsze oznaką prężnego miasta. Miasta, które z założenia miało być miastem ważnym dla założycieli, którzy ten rynek wytyczali.

Prezydent chwalił Wielkopolskę i mieszkańców Kępna za gospodarność. Podczas swojego wystąpienia mówił również o porządku i współpracy w Kępnie i o tym, że chciałby, aby to promieniowało na całą Polskę.

Dlatego gratuluję tego wielkiego i piennego Rynku, bo to o ile wiem jest to jeden z największych rynków w Wielkopolsce. Przede wszystkim chcę podkreślić to, że jak się spojrzę na miasto to mi się niezwykle podoba. Wielkopolska i Kępno są bardzo uporządkowane. Są czyste, porządne, zadbane schludne to taka cecha, która jest dla Wielkopolski bardzo charakterystyczne. To niezwykle ważne, gdy wszystko jest zadbane, posprzątane, gospodarne, że wszystko wygląda elegancko. To nie jest zasługa tylko tego, że władze samorządowe dobrze działają, dbają o to żeby było posprzątane, nie. To jest zasługa mieszkańców bo to oni dbają o to, żeby ich otoczenie było czyste i żeby dobrze wyglądało. Dla mnie to jest ważne i chciałbym, że by na całą Polskę to promieniowało.

Dla mnie to jest element solidaryzmu, że wszyscy o to dbamy. Chciałbym, by element solidarności promieniował stąd na całą Polskę. Bo dla mnie to jest taki wielki element solidaryzmu, że wszyscy o to dbamy i nawet jeśli będzie tak, że sąsiad z jakichś przyczyn nie mógł, to ja pójdę i sprzątnę też u niego, nie tylko żebym ja miał czysto, ale byśmy my mieli czysto. Ja bym chciał, powiedziałbym solidarnego Kępna, ale ja bym chciał, by to był element naszego solidarnego państwa, ja bym chciał, byśmy wszyscy zarażali się wzajemnie taką postawą. Jest to niezmiernie ważne. Ja Państwu, Wielkopolanom, ogromnie tego gratuluję, bo to tutaj jest, tego nie trzeba tu wprowadzaćdodał prezydent.

Przypomniał też walkę, którą Polacy prowadzili w Wielkopolsce w okresie zaborów.

To także kwestia walki, którą Polacy w Wielkopolsce prowadzili w okresie zaborów.
Walki o przetrwanie jako społeczność, a przede wszystkim jako naród z nadzieją powrotu do ojczyzny do Polski. Tej charakterystycznej i ważnej dla Wielkopolski pracy organicznej, zakładanie stowarzyszeń, zakładanie banków ludowych, wspieranie się nawzajem. „Kupuj u swojego” to było tutaj niezwykle ważne. To zawsze było w Wielkopolsce i nigdy nie zginęło. Ogromnie Państwu za to dziękujępodkreślił A. Duda.

Miało to różne okresy w swoich dziejach, miało okres kiedy było w zaborze pruskim, miało ten okres do 1920 roku, kiedy dokładnie 17 stycznia wróciło do Macierzy. Wróciło właśnie dlatego, że:

Mieszkańcy Kępna skrwawili się w powstaniu wielkopolskim. Tu w okolicach był cały szereg potyczek. Wielu mieszkańców Kępna oddało życie za Polskę. Trzeba podkreślić, że to był jeden z wielkich militarnych sukcesów w naszej historii, Bo to było zwycięskie postanie, jedno z niewielu. Dzięki temu powstaniu Wielkopolska w całości wróciła do Rzeczpospolitej. To wielka zasługa Wielkopolan dla odbudowy Polskiego Państwaprzypomniał prezydent podczas spotkania z mieszkańcami Kępna.

Przywołał też ducha historii.
Dziękuję, że o nich pamiętacie że na rynku jest tablica upamiętniająca Powstańców Wielkopolskich. Dziękuję, że pamiętacie o ofiarach tamtej krwawej soboty 1945 r. na dzień przed wejściem jednostek Armii Czerwonej, które ostatecznie przepędziły Niemców. Niemcy urządzili łapankę i rzeź mieszkańców Kępna. Dziękuję, że pamiętacie o tych, którzy tuż, tuż kiedy okupant został przepędzony stracili swoje życie tutejsi mieszkańcy. Ta pamięć i nich pokazuje, że jesteście u siebie, często od wieków, jesteście wrośnięci w tą ziemie, niezależnie od tego jakie wiały wiatry historii. Tutaj budowaliście swój dobrobyt i budujecie go z sukcesem nadalmówił A. Duda

To co powiedział Pan Burmistrz, że bezrobocie tu prawie nie występuje to jest wasz ogromny sukces i wasza zasługa, bo to nie jest zasługa polskiego Państwa, to jest zasługa lokalnej przedsiębiorczości, pomysłowości i odwagi mieszkańców Kępna i okolic. Potraficie sprawy wziąć w swoje ręce, potraficie zaryzykować, uruchomić biznes zainwestować dać prace innym, swoim sąsiadom, czy po postu ludziom, którzy tej pracy szukają, bo chcą utrzymać rodzinę. Mam nadzieję że Rzeczpospolita będzie was teraz w tym wspierała, że program Na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Program i aktywność mieszkańców Wielkopolski będzie wspierać program wicepremiera Mateusza Morawieckiego, program obecnego rządu który – jak zaznaczył prezydent – „dąży do zrównoważonego rozwoju Polski i dąży do tego, by była wspierana drobna i średnia przedsiębiorczość”, żeby był wykorzystany potencjał wielkich polskich przedsiębiorstw, ale przede wszystkim byśmy realizowali plan re-industrializacji kraju tzn. tworzenia w Polsce solidnego nowoczesnego przemysłu. Tak, że jego realizacja będzie widziana tu u was, ze wasi lokalni przedsiębiorcy odczują wsparcie płynące z tego programu z szerszego korzystania z akcji kredytowych po to. żeby unowocześniać i rozwijać firmę, wprowadzając nowe technologie. Wiem, że tutejsi przedsiębiorcy tego się nie boją, a królujący tutaj przemysł meblarski należy do najnowocześniejszych na świecie. Tego wam gratulujędodaje prezydent.

Szanowni Państwo, mam ten wielki zaszczyt i przyjemność, że jestem nie tylko świadkiem, ale i uczestnikiem wprowadzania w Polsce, w naszym kraju wielu nowych i dobrych zmian. Taką dobrą zmianą jest program 500+. Cieszę się, że Państwo z niego korzystacie. Cieszę się, że wspiera on rodziny. Cieszę się także i dziękuje, że Kępno przystąpiło do programu Mieszkanie + i, że niedługo pierwsze 30 mieszkań będzie tutaj oddane. To ma być szansa dla młodych rodzin, to ma być szansa, dla tych, którzy zaczynają swoja drogę życiową, którzy budują tworzą swoje rodziny. Być może będzie szansa dla tych, którzy wyjechali, by tu wrócili. Również na tym mi zależy. By wrócili tu ci po granicami Polski odnieśli sukces życiowy, by ze swoim zarobionym kapitałem u przyjechali i tu go zainwestowali, by tu budowali domy i tu się rozwijali. Rzeczpospolita, która ich wykształciła w której kiedyś zdobyli pierwsze szlify zawodowe a potem realizowali się poza granicami, by Rzeczpospolita odzyskała d nich wdzięczność i wkład za to co dla nich zrobiła, by realizowali się tutaj z pożytkiem dla następnych pokoleń naszych rodaków, dla tych małych, którzy tutaj są i ich dzieci. Żeby Polska w przyszłości dodrze i sprawnie się rozwijałapodkreślał prezydent

Muszą zostać wyciągnięte „wnioski z błędów i niedociągnięć”.
Prezydent zaapelował o udział mieszkańców w referendum.

Ogłosiłem dlatego, że będę chciał, żeby zostało przeprowadzone referendum konsultacyjne w sprawie nowej Konstytucji w sprawie kierunków rozwojowych, bo uważam, że obecna Konstytucja mająca 20 lat będąca Konstytucją z roku 1997 powstała zaledwie 8 lat po pierwszych wolnych wyborach w roku 1989, ale 30 lat minęło od tamtego czasu, Zasługuje na to, by wprowadzić lepsze rozwiązania, że zasługuje na to, by spojrzeć krytycznie na nią w wielu punktach. Są punkty w których jest dobra, ale też są takie punkty, w których ma poważne niedostatki. Jak także to, że nie uchroniła nas przed podwyższeniem wieku emerytalnego głosami zwykłej większości parlamentarnej, coś co nigdy nie powinno mieć miejsca. Z tego trzeba wyciągać wnioski, chciałbym byśmy wprowadzili taką debatę konstytucyjną, chciałbym się spotkać z różnymi reprezentatywnymi środowiskami z nimi dyskutować w jakim kierunku ustrojowym powinny pójść w konstytucji zmiany ustrojowe w naszym kraju. W jakim kierunku powinna podążać w części ustrojowej nasza Konstytucja. Jakie rozwiązania powinniśmy w tej konstytucji mieć. Chciałbym, by w tej kwestii odbyło się referendum, by każdy z moich rodaków mógł się wypowiedzieć, wtedy uzyskamy efekt, który dla mnie jako prezydenta wybranego przez naród jest ogromnie ważny. Jestem przekonany, że Polacy będą mieli takie poczucie, że ta nowa Konstytucja jest ich Konstytucją naszą Konstytucją bo została napisana według naszych wskazówek wybranych przez polskie społeczeństwo przez obywateli. I ze tym samym jest to Konstytucja Obywatelska. Nie tylko zatwierdzona przez obywateli w głosowaniu, ale że kierunki w jakich ją utworzono były przez obywateli wytyczone. Bardzo państwa proszę o wsparcie w tym celu. Byście w tym, 2018 roku tak niezwykle ważnym roku 100 lecia niepodległości, żebyście w tym referendum wzięli udział. Żebyście w nim odpowiedzieli na pytania, które w pewnej mierze są waszymi pytaniami, i tych odpowiedzi udzielili, że Wielkopolanie jako ludzie solidni do tego referendum pójdą. Dziękuję państwu za spotkanie. Gratuluję pięknego miasta w jakim mieszkacie. I wierzę w to głęboko że dzięki waszej zaradności dzięki waszej pracy będzie rozkwitało i będzie się stawało coraz większą perłą w naszej wspólnej Wielkopolsce i Rzeczpospolitej.

Prezydent spotkał się w Kępnie z ciepłym przyjęciem ze strony mieszkańców. Nie odbył zapowiadanej wcześniej wizyty u jednego z kępińskich przedsiębiorców. Z Kępna udał się do Ostrzeszowa, by tam również spotkać się z jego mieszkańcami i przedstawicielami władz gminnych i powiatowych.

Przy tej okazji przypomnijmy poprzednią wizytę głowy państwa w Kępnie 1 maja 1925 roku drugi prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Stanisław Wojciechowski przybył do Kępna, rozpoczynając stąd przegląd południowych powiatów Wielkopolski. Na dworcu kolejowym w Kępnie Prezydenta oczekiwali przedstawiciele miejscowych władz, urzędnicy państwowi i samorządowi. Burmistrz Kępna Wacław Kokociński po odegraniu Mazurka Dąbrowskiego powitał Prezydenta w imieniu miasta. Prezydent przeszedł przed frontem zwartego oddziału Tow. Kolejarzy i drużyny harcerskiej. Przy wejściu na dworzec powitały go dzieci szkolne. Wśród szpaleru młodzieży, organizacji społecznych i towarzystw wojskowo-wychowawczych w towarzystwie wojewody i ministra spraw wewnętrznych przejechał do Kościoła p. w. Św. Marcina. Powitany przez proboszcza ks. Ignacego Nowackiego wysłuchał uroczystej mszy św. Następnie udał się do pobliskiego zboru ewangelickiego. Prezydent udając się do starostwa, zatrzymywał się przy każdym sztandarze, pytając o stan prac w towarzystwach i związkach. Po śniadaniu wydanym przez starostę kępińskiego Feliksa Kasprzaka odjechał do Bralina. Informacja na podstawie: Sprawozdania z wizyty zamieszczonego w Ilustrowanym Wielkopolaninie.

MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments