Towarzystwo Historyczne im. Szembeków zaprasza do współpracy

Z wielkim zaangażowaniem wielu osób  w Kępnie odbył się benefis 30 lecia mojej społecznej pracy kulturalnej i artystycznej w dniu 7 maja 2017 r i jest apetyt aby na terenie ziemi kępińskiej i wieruszowskiej powstał Oddział Towarzystwa Historycznego im. Szembeków.

 

 

Pierwszy Oddział powstał w Częstochowie w dniu 19 kwietnia 2017 roku. Najbardziej zależy mi, aby zainteresować moją działalnością młode pokolenie. A jest wiele do zrobienia. Stawiam za cel odkrywanie historii regionalnej, poszukiwanie młodych adeptów pióra, organizowanie wystaw młodych talentów w dziadzinie malarstwa, organizowanie przeróżnych konferencji, o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim.

Właśnie w Kępnie i Wieruszowie czy też w Ostrzeszowie Wielkopolskim w roku 1987 organizowałem spotkania literackie i historyczne. Jestem inicjatorem nadania Bibliotece Publicznej w Kępnie nadania imienia Marii z Fredrów hr. Szembekowej, odkryłem kępińskie ślady Aleksandra hr. Fredry by w roku 1993 z okazji 200 rocznicy urodzin naszego Wielkiego Polskiego Komediopisarza Aleksandra hr. Fredry przygotować wiele sesji fredrowskich i brać udział w telewizyjnej Papkinadzie przy boku wybitnego aktora Andrzeja Łapickiego.

Można w Kępnie zorganizować dla młodzieży Festiwal Fredrowski „Mocium Panie” na całą Wielkopolskę zainteresować tym tematem inne regiony. Ostatnio 28 maja 2017 r w PROMIE Kultury w Warszawie na terenie Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy zorganizowałem 28 maja 2017 r. I Mazowiecki i Warszawski Festiwal Fredrowski „Mocium Panie”, gościnie wystąpiła młodzież z Gimnazjum z Mikorzyna k. Kępna dzięki wsparciu Burmistrza Miasta i Gminy Kępno Piotra Psikusa.

Nauka o dyplomacji międzynarodowej, nauka w polityce i w biznesie, wielkie poruszenie i poznanie historii swojego regionu. Każdy dobry pomysł, aby obudzić talenty wśród młodzieży i społeczeństwa. Bogatą w  historię jest wieś Siemianice w powiecie kępińskim z historią rodu Szembeków i Fredrów, tutaj jest pałac Szembeków, wśród fundatorów kościoła pw. Św. Idziego jest generał dywizji bohater Powstania Listopadowego Piotr hr. Szembek, w krypcie Szembeków jest 14 zabytkowych trumien.

Tutaj spoczywają m.in starosta ostrzeszowski poseł na Sejm Czteroletni uczestnik 3 Majowej Konstytucji z 1791 roku Ignacy hr. Szembek, jego syn generał Piotr hr. Szembek, jego żona francuska Henrieta Becu de Tavaniwr, czy wnuczka Aleksandra hr. Fredry – Maria z Fredrów hr. Szembekowa, jej mąż Piotr, przerwał studia w Paryżu by brać udział w Powstaniu Styczniowym czy syn Marii hr. Szembek, dr Aleksander hr. Szembek współtwórca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, przyjaciel Francji, prezes Izby Rolniczej.

W roku 1988 w Hanulinie k. Kępna założyłem najpierw Klub Literacki im. Marii z Fredrów hr. Szembekowej, by w roku 1989 powołać Towarzystwo Historyczne im. Szembeków.
Najbardziej zależy mi na tym,  aby odkrywać bogatą historię ziemi wielkopolskiej i ziemi wieruszowskiej, aby to właśnie młode pokolenie było dumne że mieszka w swoim regionie, poszukuje pomocy by swoje bogate talenty wzbogaca i odkrywać.

Osoby zainteresowane działalnością Towarzystwa Historycznego im. Szembeków i które pragną powstania Oddziału Towarzystwa Historycznego im. Szembeków w Kępnie i w Wieruszowie, mogą  nawiązać kontakt drogą elektrolityczną e-mail szelag.wladyslaw@gmail.com – zapraszam.

W lipcu 2017 roku będzie można zwiedzić  wystawę mojego autorstwa pt. Stąd Nasz Ród (Szembekowie i Fredrowie ) w Muzeum Regionalnym im. Potworowskiego w Kępnie.

Władysław Ryszard Szeląg
Prezes Zarządu Krajowego
Towarzystwa Historycznego im. Szembeków
w Warszawie

Ten wpis został opublikowany w kategorii Powiat Kępiński, Powiat Wieruszowski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
6 lat temu

Szanowny Panie popieram Pańską działalność społeczną, która przybliży historię rodów szlacheckich pochodzących ze Ziemi Wieluńskiej. Historia to nauka, ona nie lubi kłamstwa i politycznej manipulacji. Z jej anlizy należy wyciągać właściwe wnioski, co może być w bliskiej i dalszej przyszłości. Do zajmowania się histdorią trzeba mieć predyspozycje, cierpliwość do szkania prawy. Niech Pan napisze książkę o tych rodach, sam albo innymi osobami kochającymi historię. Powodzenia i szczęścia Panu życzę. St. Skiba z Wrocławia