Ekologiczny alarm – konferencja w KOK

W czwartek 23 listopada 2017 w Kępińskim Ośrodku Kultury miała miejsce konferencja poświęcona problemom niskiej emisji i działaniom ekologicznym. Konferencja była częścią projektu „Ekologiczny alarm, czyli upowszechnianie wiedzy ekologicznej poprzez organizację konkursu i konferencji z zakresu niskiej emisji i segregacji odpadów w Kępnie”.

Gośćmi spotkania byli: Hanna Schudy i Radosław Gawlik – przedstawiciele Dolnośląskiego Alarmu Smogowego oraz Anna Krysińska – przedstawicielka Zakładu Zagospodarowania Odpadów Olszowa Sp. z o.o. oraz wiceburmistrz MiG Kępno Artur Kosakiewicz i K. Komorowski.

Wiceburmistrz Artur Kosakiewicz zapoznał zebranych jakie działania podejmowane są przez Urząd Miasta i Gminy w Kępnie w sprawie dotyczącej ochrony środowiska naturalnego. W swym wystąpieniu podkreślił, że można składać wnioski o dofinansowanie i wymianę kotłów węglowych, starych „kopciuchów”. Z Gminy Kępno można pozyskać od 3 do 5 tysięcy złotych. Termin naboru wniosków przedłużono do 15 grudnia. W przeciągu trzech lat Gmina na ten program przeznaczyła milion złotych. To są naprawdę konkretne pieniądze. Mamy nadzieję, że mieszkańcy z tego programu skorzystają. My też z tego wszyscy skorzystamy czyli, że bezpośrednio ten milion złotych przełoży się na poprawę jakości powietrza na naszym terenie. Drugie takie duże zadanie, które realizujemy to jest wniosek złożony do WRPO na odnawialne źródła energii. W ramach wniosku jest szansa, że blisko 300 mieszkańców zostanie wyposażonych w kolektory słoneczne- mówił wiceburmistrz. Gmina Kępno uzyskała dofinansowanie na projekt z WFOŚiGW.

Czwartkowa konferencja poświęcona była dwóm zagadnieniom. Pierwsze dotyczyło niskiej emisji i zagrożeniom ze względu na smog, drugie zagadnienie związane było z segregacją odpadów.

Pierwszą prelegentką konferencji była Hanna Schudy, przedstawicielka Dolnośląskiego Alarmu Smogowego, która mówiła o problemie smogu i niskiej emisji w Kępnie i okolicach oraz jej wpływie na zdrowie mieszkańców a także o normach zanieczyszczeń powietrza w Polsce i Europie. Zwróciła uwagę na zależność między niską emisją a smogiem. Niska emisja + niekorzystne warunki = smog. „Koktajl Mołotowa” – prymitywne piece, prymitywne paliwo (złej jakości węgiel) przyczynia się do śmierci – podkreślała H. Schudy. Wyjaśniła pojęcia niskiej i wysokiej emisji. Niska emisja nie oznacza niskiego stężenia substancji zanieczyszczonych w objętości powietrza, tylko nazwa bierze się stąd, że emitor zanieczyszczeń jest nisko położony, są to kominy z naszych domów. Wysoka emisja to są te wysokie kominy elektrociepłowni bądź ciepłowni, które w powszechnym wyobrażeniu kojarzone są z zanieczyszczaniem powietrza. Od wielu lat sytuacja jest odwrotna. To nie wysoka emisja jest głównym problemem zanieczyszczenia powietrza w Polsce, ale jednak niska emisja- podkreślała Hanna Schudy. Smog zabija. Zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do chorób całego organizmu. Najbardziej wrażliwy jest układ krwionośny, sercowo – naczyniowy. Około 75 osób rocznie umiera przedwcześnie w Kępnie w wyniku zanieczyszczenia powietrza – apelowała. Zwróciła uwagę na poziom informowania i alarmowania dla PM 10 w wybranych krajach.

Radosław Gawlik z Dolnośląskiego alarmu Smogowego przedstawił stan prawny i działania prawno – administracyjne oraz mówił o programach walki ze smogiem, instrumentach prawnych i finansowych. Zakres prezentacji obejmował: prawo różne poziomy; Ustawy anty smogowe dla Wielkopolski; Programy ochrony powietrza; Potencjał ekonomiczny walki ze smogiem; możliwe źródła finansowania. Co może samorząd dziś? Realizować programy m.in.. Marchewka – .Program wsparcia. Spójny program anty smogowy dla Kępna i powiatu: skorzystanie z uchwały anty-smogowej po przyjęciu – normy emisyjne na piece i na paliwa lub wprowadzanie zakazu paliw stałych. Po drugie. Skoncentrowanie wsparcia na kompleksowych termorenowacjach i wymianach pieców, przyłączeniach do sieci, zmiana nośników energii.

Anna Krysińska z Zakładu Zagospodarowania Odpadów Olszowa przedstawił problematykę segregacji odpadów, hierarhię postępowania (zapobieganie powstawaniu, redukcja wytwarzania, ponowne wykorzystanie, recykiling odzysk, inne formy, składowanie z odpadami) mówiła o tym dlaczego powinniśmy segregować i jakie zmiany w najbliższym czasie czekają nas w tym zakresie. Zabrała też uczestniczących w konferencji na wirtualny spacer po Zakładzie Zagospodarowania Odpadami w Olszowie.

Podczas spotkania poruszane były bardzo ważne sprawy dla naszego życia. Na spotkanie zaproszeni byli mieszkańcy miasta i gminy Kępno, ale uczestniczyło w nim niewielu mieszkańców.

MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments