Uroczyste oddanie do użytku lądowiska dla śmigłowców ratowniczych w Kępnie

W piątek 24 listopada 2017 roku uroczyście oddano do użytku zlokalizowane na dachu kępińskiego szpitala lądowisko dla śmigłowców ratowniczych.

 

Możliwości efektywnego udzielenia pomocy, zależą w dużym stopniu od szybkiego transportu chorego. Lokalizacja powiatu kępińskiego na styku ważnych szlaków drogowych, posiadanie jedynego w promieniu 40 kilometrów Szpitalnego Oddziału Ratunkowego stanowiły główne argumenty przemawiające za koniecznością realizacji tej inwestycji.

W ramach realizowanego przez SP ZOZ zadania, wspartego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, wybudowano płytę lądowiska wraz z infrastrukturą towarzyszącą obejmującą: budowę częściowo zadaszonego pomostu prowadzącego z windy na płytę lądowiska, przebudowę istniejącej windy zapewniającej sprawną komunikację z oddziałów szpitalnych na płytę lądowiska, budowę pomostu prowadzącego z płyty lądowiska do klatki ewakuacyjnej wraz ze schodami, budowę klatki ewakuacyjnej. Inwestycja to również realizacja i montaż sieci i urządzeń potrzebnych do obsługi lądowiska.

Zebranych witał dyrektor SPZOZ w Kępnie Jakub Krawczyk. Wśród gości przybyłych na uroczystość znaleźli się m.in. Andżelika Możdżanowska – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Andrzej Grzyb – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Damian Marciniak – Dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, Krzysztof Grabowski – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Dariusz Brudło – Kierownik Służb Mundurowych Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Poznaniu, Tomasz Golczyk – Kierownik Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Filia Ostrów Wielkopolski – Michałków. W uroczystości wzięli udział również przedstawiciele parlamentarzystów, członkowie Zarządu Powiatu Kępińskiego, włodarze gmin s powiatu kępińskiego, dyrektorzy i reprezentanci szpitali m.in. w Ostrzeszowie, Pleszewie i Wieruszowie.

Powstanie lądowiska to efekt współpracy kępińskiego szpitala i Starostwa Powiatowego w Kępnie. Wspólnymi siłami opracowany został wniosek o dofinansowanie, następnie współpraca była kontynuowana zarówno na etapie przetargu jak i w czasie prowadzenia robót budowlanych na dachu szpitala.

Lądowisko to strategiczna inwestycja z punktu widzenia potrzeb kępińskiego szpitala. Jest uzupełnieniem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Posiadanie lądowiska pozwoli jeszcze bardziej usprawnić pracę tego oddziału zapewniając szybszą i efektywniejszą pomoc w sytuacjach zagrożenia życia.

Budowa lądowiska to również dostosowanie kępińskiego SOR-u do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 3 listopada 2011 roku określającego warunki funkcjonowania tego typu oddziałów. Zgodnie z w/w dokumentem warunkującym istnienie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego jest posiadanie całodobowego lądowiska. Inwestycja stanowi ważny krok w zakresie poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców powiatu kępińskiego, jak również powiatów ościennych.

Po krótkim wstępie dyrektor SP ZOZ Jakub Krawczyk zaprosił zebranych na płytę lądowiska. Uroczystego przecięcia wstęgi na płycie nowego lądowiska dla helikopterów zlokalizowanego na dachu kępińskiego szpitala dokonali: Andżelika Możdżanowska – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Witold Jankowski – Starosta Powiatu Kępińskiego, Jakub Krawczyk – dyrektor SP ZOZ w Kępnie, Krzysztof Grabowski – wicemarszałek, Damian Marciniak – Dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, Tomasz Golczyk – Kierownik Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Filia Ostrów Wielkopolski – Michałków oraz przedstawiciele wykonawców: Andrzej Połomski – firma „Projektobud” oraz Rafał Kucharski – firma Qumak. Poświęcenia nowo otwartego lądowiska dla śmigłowców ratowniczych dokonał proboszcz parafii św. Marcina w Kępnie – ksiądz kanonik Jerzy Palpuchowski. Tym samym lądowisko zostało symbolicznie oddane do użytku.

Inwestycja, której budowa ruszyła w marcu br., to z punktu widzenia potrzeb kępińskiego szpitala niezwykle ważny obiekt, który znacznie usprawni pracę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Lądowisko na pewno zwiększy dostępność transportu dla chorych wymagających leczenia w innych ośrodkach. Rozwijający się system ratownictwa i rozwój samego szpitala wpłynie na to, że część pacjentów będzie pierwotnie transportowana do naszej placówki i dzięki temu systemowi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, daje to bezpieczny i szybki transport chorych pomiędzy szpitalami.

Dzięki tej inwestycji zwiększy się bezpieczeństwo chorych – powiedział Jakub Krawczyk dyrektor SP ZOZ w Kępnie. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe musi jeszcze dokonać odbioru lądowiska. Ten proces potrwa jeszcze kilka tygodni. Myślę, że od przyszłego roku będzie można w pełni korzystać z lądowiska – dodał dyrektor kępińskiego szpitala.

Chciałbym wspólnie z dyrektorem szpitala doprowadzić do tego, aby był to nie tylko szpital powiatowy, ale szpital na pewien większy okręg i wszystko wskazuje na to, że jest to możliwe. Mamy SOR, który obsługuje teren większy niż powiat. Mamy także lądowisko, które absolutnie ułatwia transport chorego, a będzie też blok operacyjny. Bardzo nowoczesny blok operacyjny, który zostanie otwarty dosłownie za może 4 – 5 miesięcy. Wtedy to będzie takie kompendium, które spowoduje, że kompleksowo będziemy mogli w dobrych warunkach, obsługiwać ewentualnych pacjentów, którzy dotrą do tego szpitala – powiedział starosta Witold Jankowski.

To ważny dzień w historii szpitala i perspektyw jego rozwoju, ale najważniejszy dla pacjentów, bo to ich bezpieczeństwo i jakoś świadczonych usług są najważniejsze – powiedziała obecna na otwarciu Wiceminister w Ministerstwie Rozwoju poseł Andżelika Możdżanowska.
To właśnie budowa lądowiska była jednym z warunków, które należało spełnić, aby kępiński szpital znalazł się w ogólnopolskiej sieci szpitali. Pamiętam pierwszą Społeczną Radę ZOZ-u, kiedy te oczekiwania i strategiczne położenie tej inwestycji budziło sporo zaniepokojenia zwłaszcza wśród wielu samorządowców, ale to był wymóg, aby zachować jakość usług, spełnić kryteria do funkcjonowania Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, a przede wszystkim to żeby szpital w Kępnie mógł znaleźć się w sieci szpitali. Ja nie wyobrażam sobie, żeby powiat Kępińskim był pozbawiony szpitala. Tutaj musi być najlepszy szpital w regionie i taki też jest nasz priorytet – podkreśliła Wiceminister w Ministerstwie Rozwoju poseł Andżelika Możdżanowska.

Inwestycja swoim zakresem obejmowała budowę lądowisko na dachu budynku szpitala, na wysokości około 15 metrów. Płyta lądowiska ma wymiar 21×20,50 metra. Do jej wykonania zużyto blisko 300 m³ betonu oraz około 40 ton stali. Płytę oparto na konstrukcji budynku, którą wzmocniono żelbetowym dźwigarem kratowym. Grubość płyty ze względu na wyprofilowane spadki ma od 15 do 20 cm. Infrastrukturę lądowiska uzupełnia nowa nadbudowana winda zapewniająca komunikację oddziałów szpitalnych z lądowiskiem, tunel podwieszany łączący windę z płytą lądowiska. Obiekt wyposażony jest również w wyjście ewakuacyjne w postaci zewnętrznej klatki schodowej oraz pomieszczenie hydroforowni. Infrastrukturę lądowiska dopełnił montaż sieci i urządzeń potrzebnych do obsługi lądowiska. Zarówno do windy, jak i klatki schodowej prowadzą zadaszone pomosty, co umożliwi transport pacjentów bez względu na warunki pogodowe. Lądowisko mimo iż zostało oddane do użytku to wciąż czeka na odbiór ze strony Lotniczego Pogotowia Ratowniczego.

Przy budowie lądowiska wykorzystano blisko 300 m³ betonu oraz ok. 40 ton stali co daje łączny ciężar prawie 800 ton. Płyta lądowiska o wymiarach 21×20,50 metrów w całości opiera się na konstrukcji budynku, którą dodatkowo wzmocniono żelbetowym dźwigarem kratowym. Wartość zadania: 2.849.512 zł. Dofinansowanie: 2.299.386 zł.

Analizując lokalizację Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych w Polsce kępiński SOR obsługuje przede wszystkim mieszkańców powiatu kępińskiego. Ze względu na brak Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w powiatach ościennych, SOR w Kępnie obsługuje także powiaty: wieruszowski, ostrzeszowski, oleśnicki, kluczborski oraz namysłowski, co przekłada się na ponad 370 tysięcy mieszkańców. Do tej liczby należy dodać jeszcze osoby przebywające czasowo na terenie powiatu kępińskiego c lub długoterminowo oraz osoby przejeżdżające przez region tranzytem. Ze względu na ograniczenie w ostatnim okresie działalności medycznej w szpitalach w sąsiednich powiatach pacjenci z tych rejonów szukają pomocy medycznej w okolicznych placówkach, przede wszystkim w szpitalu w Kępnie. Nie bez znaczenia jest lokalizacja szpitala na skrzyżowaniu dwóch ważnych szlaków komunikacyjnych: droga ekspresowa S8 Wrocław – Warszawa z drogą krajową nr 11 Poznań – Katowice.

Zbudowane w nieco ponad 6 miesięcy lądowisko kosztowało ponad 2 mln 680 tys. złotych. 85% tej kwoty pochodziło ze środków zewnętrznych. Szpital na jego budowę wyłożył nieco ponad 400 tysięcy złotych. Jest to jedyne lądowisko dla helikopterów w promieniu prawie 50 km, najbliższe znajduje się w Ostrowie Wielkopolskim.

MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments