O czym na sesji Rady Miasta?

W czwartkowe popołudnie w budynku Urzędu Miejskiego w Wieruszowie odbyła się LII sesja Rady Miejskiej w Wieruszowie. Obrady rozpoczęto od podziękowań dla burmistrza Rafała Przybyła z rąk delegacji Powiatowego Stowarzyszenia Diabetyków. Jak twierdzi prezes Barbara Bezen – Na naszym terenie w ciągu tygodnia przybywa od 5 do 7 nowych osób do lekarzy diabetologów. W ciągu roku jest to około 300 osób. Jest to bardzo duża liczba. Łącznie od stycznia do listopada br. lekarze przebadali 1500 osób z naszego terenu.
Na ręce burmistrza skarbnik Jan Kruszyński w imieniu Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków przekazał Złotą Odznakę za zasługi.

W kolejnym punkcie przewidziano czas na interpelacje i zapytania radnych.
Nikt nie pilnuje tej inwestycji – takie słowa wypowiedział radny Adam Musiała. Chodzi tutaj o remontowany chodnik na ul. Szkolnej. Jest to ulica w sąsiedztwie dwóch szkół, co daje jasny i zrozumiały sygnał, że stan chodnika w takim miejscu musi być przynajmniej zadowalający.
Radny tłumaczył dlaczego jest zbulwersowany takim obrotem spraw. Jest to miejsce w którym raz po raz kilka razy dziennie się znajduję i kontroluję tą firmę, która robi ten chodnik. Okazało się, że ściągnęli te stare płytki (chodnikowe przyp. red.) i położyli nowe tylko na podsypce z czarnej ziemi. Zrobiłem rozeznanie w Urzędzie Miasta. Na miejscu robót zjawiła się pani z działu inwestycji i okazało się, że miało być 15 cm podsypki. Musieli to wszystko rozebrać. Jeśli zlecamy jakąś inwestycję to ktoś musi to nadzorować.
Do tej wypowiedzi odniósł się naczelnik Piotr Kołodziej. Wyjaśniał, on że ulice takie jak ul. Szkolna nie były remontowane przez wiele lat i niespodzianki, na które trafia się zaraz pod kostką są spowodowane dawnymi rozwiązaniami. – Firma weszła do pracy w sobotę i w poniedziałek już były pierwsze uwagi. Interweniowaliśmy i okazało się, że chodnik na ul. Szkolnej został zrobiony na zwykłej ziemi a nie jak spodziewaliśmy się na piasku. To automatycznie produkuje kolejne koszty.

Co dalej z przejściem dla pieszych na ul. Mirkowskiej?
Radny Mirosław Jakubczak pytał burmistrza na jakim etapie jest realizacja dotycząca montażu sygnalizacji świetlnej na ul. Mirkowskiej. Jak wiadomo droga ta od wielu, wielu lat nie jest w najlepszym stanie.
Wykonawca został wyłoniony w ramach przetargu. Obecnie są wykonywane pozwolenia. Tak jak mnie przekonywano w Urzędzie Marszałkowskim jest to kwestia 2-3 miesięcy żeby przebrnąć przez te wszystkie procedury. – tak sytuację skomentował burmistrz Rafał Przybył.

Rondo Żmijewskiego.
Mirosław Mojsa z kolei dopytywał burmistrza jak wygląda sytuacja z nadaniem imienia Kazimierza Żmijewskiego rondu przy skrzyżowaniu ul. Prusa i ul. Bursztynowej. – Jest duże zainteresowanie tym tematem. My jako spółdzielnia składaliśmy wniosek i zostałem zobligowany jako prezes tej spółdzielni by przyjrzeć się co dalej z tą sytuacją.
W wyniku konsultacji społecznych właśnie ten kandydat zwyciężył z osobą ks. Szczepana Walkowskiego.
Przypomnijmy, że na podstawie różnych źródeł nasza redakcja złożyła doniesienie do prokuratury o możliwej współpracy Kazimierza Żmijewskiego ze Służbami Bezpieczeństwa.
Przewodniczący rady Adam Śpigiel odpowiedział, iż policja odmówiła wszczęcia postępowania. – Z nieoficjalnych źródeł wiem, że policja odmówiła wszczęcia postępowania. Jak wiadomo kolej rzeczy zatwierdza prokuratura i nie wiemy czy w tej chwili ktoś odwoła się na to postanowienie do prokuratury czy nie. Trzeba by najpierw ustalić w prokuraturze jaki jest dalszy tok postępowania i wtedy ewentualnie możemy przystąpić naszych tutaj postępowań w tej sprawie, ale można to ustalić.
Burmistrz dodał, że szczegółowej odpowiedzi udzieli jeśli Urząd zorientuje się na jakim etapie jest weryfikacja czy Kazimierz Żmijewski współpracował ze Służbami Bezpieczeństwa.

Czy ulice Wrocławska i Warszawska będą za wąskie?
Na sesji obecny był wicestarosta wieruszowski – Mirosław Urbaś. Z tej sposobności skorzystał Czesław Wróblewski – Jak wygląda przebieg prac na naszej głównej ulicy? Niektórzy mówią, że będzie ona za wąska? Czy może pan wyjaśnić tą sytuację?

Mirosław Urbaś wywołany do odpowiedzi od razu ruszył, aby udzielić wyjaśnień. Co do szerokości jezdni – jest ona normatywna. 5,5 m powinna wystarczać. Na pewno chcemy większego bezpieczeństwa, czyli spowalniać ruch na terenie miasta. Tak jak obiecywaliśmy w rozmowach z mieszkańcami zaplanowane jest jedno wyniesione przejście dla pieszych na wysokości budynku starostwa. Jeżeli kierujący będą parkować w zatokach do tego przeznaczonych to nie powinno być problemów.
Wicestarosta zdradził także, że przez niezbyt sprzyjające warunki i nieprzewidywalną pogodę o tej porze roku Starostwo Powiatowe zgodziło się na przesunięcie terminu ukończenia prac do kwietnia przyszłego roku. Zakończenie I etapu będzie jednocześnie zbiegać się z rozpoczęciem II etapu budowy, czyli od mostu na Prośnie aż do miejsca w którym ul. Kępińska styka się z drogą popularnie nazywaną „starą ósemką”.

Rada Miejska w Wieruszowie przyjęła budżet na 2018 rok. Projekt uchwały budżetowej na 2018 rok został zaopiniowany przez RIO i przekazany w ustawowym terminie przewodniczącemu Rady Miejskiej w Wieruszowie.
Przyjęty budżet Gminy Wieruszów na rok 2018 obejmuje:
– dochody w wysokości – 63.207.678,02 zł
– wydatki w wysokości – 67.679.766,02 zł
– deficyt budżetu – 4.472.088,00 zł
– przychody – 8.000.000,00 zł
– rozchody – 3.527.912,00 zł
– przychody z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych – 330.000,00 zł
– wydatki na realizację programu profilaktyki alkoholowej – 276.500,00 zł
– wydatki na realizację programu profilaktyki narkomanii – 53.500,00 zł
– dochody i wydatki z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi – 1.680.000,00 zł
– rezerwa ogólna – 550.000,00 zł
– rezerwa celowa na wydatki oświatowe i kulturalne – 500.000,00 zł
– rezerwa celowa na zarządzanie kryzysowe – 174.000,00 zł

Załącznik nr 7 do projektu uchwały budżetowej mówi, że zaplanowano na rok 2018 wydatki majątkowe/inwestycyjne w łącznej kwocie 8.613.272,27 zł. W budżecie Gminy Wieruszów zaplanowano do realizacji niżej wymienione zadania majątkowe/inwestycje:
– modernizację ul. Sportowej w Wieruszowie w związku z budową stadionu i obiektów na stadionie – 300.000,00 zł
– wykupy gruntów w związku z trwającą procedurą scaleniową – 762.112,00 zł
– dotacja dla Powiatu Wieruszowskiego na przebudowę II etapu ul. Wrocławska w Wieruszowie – 742.040,00 zł
– modernizacja budynku Przedszkola nr 3 w Wieruszowie – 564.805,66 zł
– budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej przy Al. Solidarności w Wieruszowie w związku z trwającą procedurą scaleniową – 1.705.000,00 zł
– dofinansowanie do zakupu i montażu kotłów co zasilanych ekogroszkiem, gazem, biomasą, budowy przyłącza do ciepłociągu oraz zakupu wymiennika – 700.000,00 zł
– wydatki na objęcie akcji w Przedsiębiorstwie Komunalnym SA – 300.000,00 zł
– modernizacja boiska i bieżni przy ul. Sportowej w Wieruszowie – 3.400.000,00 zł

Dotacje podmiotowe dla jednostek gminy:
– Wieruszowski Dom Kultury – 654.600,00zł
– Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Wieruszowie – 619.000,00 zł
– Gminny Ośrodek Sportu i Turystyki w Wieruszowie – 772.370,00 zł
– Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wieruszowie – 2.869.056,00 zł

Wydatki na oświatę gminną i żłobek to łączna kwota wydatków – 22.965.521,00 zł w tym:
– subwencja oświatowa – 10.961.872,00 zł
– dotacja ‚złotówkowa” – 463.060,00 zł
– środki własne gminy – 11.540.589,00 zł

Zabezpieczono środki finansowe na realizację funduszu sołeckiego (zgodnie z podjętymi uchwałami zebrań wiejskich, które odbyły się jesienią 2017 r) – 317.652,93 zł

Na spłatę zaciągniętych kredytów i pożyczek w latach minionych zaplanowano kwotę – 3.527.912,00 zł
Link do treści uchwały budżetowej: (.pdf)
Link do treści uchwały RIO: (.pdf)
Link do treści uchwały RIO: (.pdf)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
anonymous
6 lat temu

A pieniędzy na remont jezdni i chodników na „starym Wieruszowie” znowu zabrakło. Ponieważ magistrat „wymyślił”, że Wieruszów podzieli na „dzielnice”,proponuję nazwę dla tego rejonu miasta -„GETTO” które tam właśnie w czasie okupacji niemieckiej funkcjonowało.

też chory
6 lat temu

czy pan burmistrz na tych diabetyków dał pieniądze z własnej kieszeni??? Myślę ,że obowiązkiem jest zaplanowanie w budżecie pieniędzy na ochronę zdrowia a, że idą one tylko na diabetyków to inna sprawa. Można przecież wydać na inną profilaktykę a myślę ,że potrzeby są tutaj ogromne. To nie siła przebicia powinna decydować .