Co słychać w gminie Trzcinica?

Wywiad z wójtem Grzegorzem Hadzikiem o bieżących sprawach w gminie Trzcinica. Na rozmowę zaprasza Eugeniusz Tomaszek.

 

Panie wójcie doceniamy ilość informacji, które do nas przysyłacie. Jest pan przykładem wójta, który działa prężnie i są tego efekty. Porównując gminę Trzcinicę do chociażby gminy Wieruszów choć to inne kategorie, bo to gmina miejska i z dużo większym budżetem, gmina pod Pana zarządem jest wiodącą w powiecie kępińskim.. W poprzedniej kadencji pozyskał pan 11 mln. Widać na tym przykładzie pana sprawność.
Jesteśmy gminą, która się rozwija. Inwestujemy w różnorodne dziedziny, w tym w infrastrukturę kanalizacyjną, wodną, drogową, sportową i kulturalną. Inwestowanie w oświatę jest też elementem ekonomii. Dobry system powoduje, że mieszkańcy zyskują odpowiednie wykształcenie czy zawód. Później jeśli wykonują pracę to część podatku wraca w postaci udziału. Staramy się pozyskiwać środki z zewnątrz. W przedszkolu w Laskach jest realizowany program, gdzie przez rok mamy zapewnione pełne utrzymanie jednego oddziału przedszkolnego. Dla żłobka udało się pozyskać środki na dwa lata jego funkcjonowania.
Chciałbym unikać porównań gmina – gmina. Bo każdy ma swoją ścieżkę rozwoju. Po drugie, moją rolą jest wyznaczenie kierunku. To dzięki pracy zespołowej potrafimy pozyskać i rozliczyć środki zewnętrzne. Samo rozliczanie i przejście elementów kontrolnych też wymaga dużej staranności.

Temat, który jest w pewnym sensie bardzo znaczący dla pana gminy. Mam na myśli dotacje z Funduszu Samorządowego Dróg i te 10 mln, które pozyskał powiat kępiński, które będzie wydane na terenie gminy Trzcinica. Chyba pana to cieszy?
Cieszy mnie to z bardzo prostej przyczyny. Wszyscy tą drogą jeździmy. Wójtowi zgłasza się zły stan dróg w tym powiatowych, bo to on jest najbliżej problemów mieszkańców. Gmina konsekwentnie od wielu lat działała w tej sprawie. Oprócz pism i wniosków zorganizowaliśmy spotkanie w Urzędzie Gminy Trzcinica z przedstawicielami poprzedniego Zarządu Powiatu na temat tej drogi. Uczestniczyliśmy w przygotowaniu dokumentacji na etapie uzgodnień. Droga ta jest o dużym natężeniu ruchu a także jest niebezpieczna dla pieszych i rowerzystów. Element poprawiający ich bezpieczeństwo jest uwzględniony. Ten odcinek pieszo-rowerowy będzie dofinansowywała Gmina Trzcinica. Powiat Kępiński natomiast zajmuje się pasem jezdnym. Mam świadomość tego, że to jest pierwszy krok. Kolejny to odcinek od Lasek do Mroczenia – zabiegamy aby Powiat Kępiński uwzględnił elementy poprawiające bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.

Na liście dotacji nie ma gminy Trzcinica. Przypuszczam, że tylko i wyłącznie dlatego, że pan takiego wniosku nie składał.
My taki wniosek zrealizowaliśmy z funduszu dróg samorządowych w roku ubiegłym a dotyczył drogi w Piotrówce. Na chwilę obecną realizujemy duże zadania wodno-kanalizacyjne i właśnie drogowe ze znaczącym dofinansowaniem z innych środków, czyli Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Natomiast chcemy taki wniosek złożyć w 2020 roku. W tym roku przygotowaliśmy dokumentację. Będzie to dotyczyło obszaru, który wcześniej zostanie objęty inwestycją wodno-kanalizacyjną. W tej chwili w części tego terenu nie ma dróg asfaltowych.

Prowadzi pan wiele inwestycji co widać, gdy odwiedza się gminę Trzcinica. W pewnych gminach pojawiają się wiadomości, ze są problemy z wykonawcami. Drożeją usługi i materiały i później trzeba aneksować lub indeksować umowy.
Jeśli chodzi o drogi ceny odrobinę są niższe. Jeśli chodzi o pozyskiwanie wykonawców to sporo pracy wkładamy w ich poinformowanie. Ogłaszamy przetarg, publikujemy na naszej stronie internetowej, ale też zawiadamiamy wykonawców. Wyszukujemy bazę potencjalnych wykonawców, dzwonimy, wysyłamy maile żeby mogli zapoznać się z daną inwestycją. Wykonawcy mają dużo innych prac i występują problemy z pracownikami. Zwłaszcza z wykwalifikowanymi. Ten rok w jednej dziedzinie jest na pewno historyczny. Otworzyliśmy nowe przedszkole w Laskach. Po raz pierwszy w Gminie Trzcinica wszystkie dzieci, których rodzice zgłosili je do przedszkola zostały przyjęte.
Placówki oświatowe zlokalizowane są w nowych budynkach lub całkowicie zmodernizowanych.
W 2014 zostało otwarte nowe przedszkole w Trzcinicy, w 2017 zmodernizowano Zespół Szkół w Laskach, a w 2019 otwarte zostało nowe przedszkole w Laskach. Sporo też inwestujemy w budowę dróg oraz w realizację zadania wodno-kanalizacyjno-drogowego w Trzcinicy.

Jakie jest zaawansowanie tych robot?
To jest drugi etap. Ten etap jest podzielony na dwie części. Pierwsza część tego etapu zakończyła się we wrześniu. Całość powinna być zrealizowana się do końca listopada.

Jest to w pewnym stopniu uciążliwe dla mieszkańców? Czy są sygnały niezadowolenia z tego względu?
Na pewno jest to uciążliwe dla mieszkańców. Mam tego świadomość. Staramy się to jak najbardziej ograniczyć przez różne objazdy. Myślę jednak, że mieszkańcy zdają sobie sprawę, że po inwestycji będzie lepiej. W tym roku i w poprzednim była także realizowana inwestycja gazowa. Kilka prac się nakładało.

Czyli z pozyskiwania środków zewnętrznych jest pan zadowolony? Mam na myśli tutaj ich liczbę jak i ich wysokość?
To zależy w której branży np. odnośnie instalacji wodno-kanalizacyjnej w ramach WRPO złożyliśmy trzy wnioski i wszystkie były skuteczne. Jeśli chodzi o przedszkole, otrzymaliśmy za drugim razem podobnie na termomodernizację szkoły w Laskach, a więc należy próbować do skutku. Otrzymaliśmy dofinansowanie na budowę i funkcjonowanie żłobka. Wiele dofinansowań dotyczy kultury, rekreacji, sportu oraz budowy dróg.

Jak wygląda sytuacja w gminie Trzcinica odnośnie oświaty? Czy szkoły weszły w nowy rok szkolny bez żadnych problemów?
Podobnie jak w innych gminach mamy mniej jeden rocznik uczniów z uwagi na likwidację gimnazjum. W szkołach nauka odbywa się na pierwszą zmianę. W przedszkolach wszystkie dzieci zostały przyjęte, nawet są jeszcze wolne miejsca.

Czy w gminie Trzcinica funkcjonują Koła Gospodyń Wiejskich? Pytam, ponieważ uruchomiony został rządowy program, który niesamowicie pomaga rozwijać te inicjatywy.
Koła Gospodyń Wiejskich były aktywne także przed programem rządowym. Natomiast rządowy program dał nowe możliwości. Osobowość prawna zwiększyła samodzielność. Teraz dysponują nie tylko dotacją z gminy, ale i własnymi środkami.

Czy na terenie gminy Trzcinica są tereny przeznaczone dla inwestorów?
Sama gmina nie posiada wielu terenów inwestycyjnych. Natomiast zmieniany plany zagospodarowania przestrzennego aby te inwestycje mogły być realizowane. Każdy kto inwestuje w Gminie Trzcinica oprócz zwolnienia wynikającego z ustawy jest zwolniony przez dwa lata z podatku od nieruchomości. Taka możliwość jest już od wielu lat.

Notujecie przypływ czy odpływ mieszkańców w gminie?
W chwili obecnej przekroczyliśmy liczbę 4900 mieszkańców. Budowa nowych przedszkoli czy żłobka była więc potrzebna. Staramy się dozbrajać tereny w infrastrukturę, gdzie powstają nowe domy, nie jest to łatwe. To pierwszy krok do stworzenia dobrego miejsca do zamieszkania. Inwestycja gazowa też jest bardzo dobrym rozwiązaniem, które przyciąga nowych mieszkańców.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Trzcinica. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments