Książka regionalna pt. Dzieje Trzcinicy od początku istnienia do 1950 r. jest do nabycia

17 listopada 2019 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Trzcinicy odbyła się promocja książki regionalnej pt. „Dzieje Trzcinicy od początku istnienia do 1950 r.” autorstwa Renaty Gość – dyrektor trzcinickiej książnicy.

 

Warsztat pracy publikacji stanowią źródła drukowane i rękopiśmienne, dokumenty archiwalne, artykuły w pracach zbiorowych i czasopismach, kroniki, prace dyplomowe, akty prawne, wywiady, listy oraz literatura przedmiotu. Książka została opatrzona przypisami bibliograficznymi oraz bibliografią. Całość pracy okraszona jest pięknymi fotografiami i mapami.

Wydawnictwo regionalne rozpoczyna się słowem wstępu dyrektor trzcinickiej książnicy Renaty Gość, składa się z 13 rozdziałów oraz bibliografii. W pierwszych trzech rozdziałach została wyjaśniona nazwa miejscowości, położenie geograficzne, a także przynależność historyczna Trzcinicy do VII wieku. W rozdziale „Własność szlachecka i właściciele Trzcinicy” został omówiony ród Stogniewów oraz Trzcińskich, rozwój wsi i folwarku pańszczyźnianego, stan majętności dóbr Trzcińskich na dzień 10 marca 1763 r., dwór i folwark Trzcińskich, a także właściciele prywatni oraz zespół dworski. Kolejny rozdział traktuje o historii Trzcinicy podczas zaboru pruskiego, w następnym poznajemy losy mieszkańców podczas I wojny światowej. Duża garść informacji o Trzcinicy została przekazana w rozdziale „Okres międzywojenny” (m.in. przynależność administracyjna Trzcinicy po traktacie wersalskim, ludność ziemi trzcinickiej po I wojnie światowej, życie codzienne mieszkańców, omówienie szkoły w Trzcinicy). Osobny rozdział w publikacji został poświęcony stowarzyszeniom i organizacjom działającym w Trzcinicy w okresie międzywojennym. II wojna światowa oraz Trzcinica w okresie powojennym do 1950 r. są tematem 10 i 11 rozdziału.

W publikacji dwa osobne rozdziały zostały poświęcone Parafii rzymskokatolickiej p.w. św. Stanisława Biskupa w Trzcinicy oraz sanktuarium dekanalnym w Wodzicznej. Po raz pierwszy mieszkańcy i czytelnicy mogą zapoznać się dokumentami i źródłami historycznymi dotyczącymi metryki łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wodzicznej, zamieszczonej na ikonie Matki Bożej oraz metryki archiwalnej zamieszczonej w księdze w Archiwum w Rzymie. Ponadto szczegółowo zostały omówione na podstawie kart ewidencyjnych zabytki ruchome znajdujące się w kościele parafialnym w Trzcinicy.

Publikacja została wydana w ramach projektu Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy „(Nie)znane dzieje Ziemi Trzcinickiej”, dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Trzcinica. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments