Dla każdego rolnika ziemia jest świętością

21 sierpnia w Gminie Bralin w powiecie kępińskim odbyły się Dożynki Gminno – Parafialne.

 

 

Święto Płodów Ziemi rozpoczęło się Mszą Św. dziękczynną w Sanktuarium Maryjnym na Pólku pod Bralinem. Nabożeństwo w intencji rolników celebrował proboszcz parafii p.w. św. Anny w Bralinie ks. Roman Krzyżaniak. Rolnicy licznie się zgromadzili, jak każe tradycja z dawien dawna, by podziękować Bogu za pomyślne zbiory i plony. Po mszy uformował się korowód dożynkowy, który dotarł na stadion w Bralinie, gdzie miała miejsce część oficjalna dożynek.

Uroczystego otwarcia dokonał Wójt Gminy Bralin Piotr Hołoś. Powitał rolników, mieszkańców swojej gminy, gości zaproszonych tj. parlamentarzystów, samorządowców, sołtysów, Panie z KGW, ochotników z OSP, pracowników urzędu, media. W skład Gminy Bralin wchodzi 12 sołectw: Bralin, Chojęcin, Chojęcin-Parcele, Czermin, Działosze, Gola, Mnichowice, Nosale, Nowa Wieś Książęca, Tabor Mały, Tabor Wielki. Weronikopole. Każde z sołectw ofiarowało misternie wykonany wieniec dożynkowy.

Tegorocznymi starostami dożynek byli: Pani Aleksandra Kubacka i Pan Rafał Piotrowiak. Starostowie wręczyli włodarzowi gminy bochen chleba z tegorocznych zbiorów, a następnie wraz z wójtem, proboszczem i sołtys Bralina Panią Aleksandrą Maciej podzielili się tym chlebem ze wszystkimi uczestnikami dożynek.

Gospodarz gminy podziękował rolnikom, za to, że kultywują piękną tradycję Naszych Ojców, podziękował Im za to, że możemy podziwiać owoc Ich pracy. Chleb wypracowany przez rolników – owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich jest symbolem życia, sytości i szczęścia. Tej tradycji nie może zabraknąć na polskiej wsi, nie mogło zabraknąć również w Bralinie.

Otoczką wspólnego biesiadowania z racji zakończonych żniw był konkurs na najładniejszy wóz dożynkowy, mobilny punkt szczepień przeciwko covid – 19, atrakcje dla najmłodszych, gastronomia a na koniec zabawa dożynkowa.

Z racji tego, iż mamy sezon dożynkowy warto przytoczyć słowa św. Brata Alberta. Pozostawił On po sobie piękne przesłanie: „Powinno się być dobrym jak chleb, który dla każdego leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny”.

Foto. Film – E. Tomaszek

 

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bralin. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments