Piknik sportowo – historyczny. Relacja organizatorów

31 lipca odbył się w Sokolnikach piknik realizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Sokolnikach w ramach projektu pn. „Piknik sportowo – historyczny”.

Projekt został dofinansowany ze środków Gminy Sokolniki w ramach otwartego konkursu ofert zadania publicznego pod nazwą: wspieranie i upowszechnianie kultury i kultury fizycznej w zakresie organizacji gminnego pikniku dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Sokolniki.

Termin realizacji pikniku nie był przypadkowy. Odbył się w przeddzień przypadającej 1 sierpnia 78. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.
Celem pikniku było propagowanie zdrowego stylu życia oraz pozytywnego nastawienia do sportu, integracja mieszkańców Gminy Sokolniki, edukacja historyczna, w szczególności przekazanie wiedzy na temat Powstania Warszawskiego.
Pierwotnie piknik miał się odbyć w parku w Sokolnikach, jednak w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, część atrakcji została przeniesiona do budynku GOKSiT w Sokolnikach.

Piknik rozpoczął się o godz. 14:00. Na uczestników pikniku czekały dwie strefy.
Pierwsza strefa to „strefa malucha”, która była dedykowana najmłodszym uczestnikom wydarzenia.
W strefie tej wolontariusze animowali dzieci poprzez zabawy, zajęcia plastyczne, malowanie twarzy, plecenie warkoczyków, robienie tatuaży wodnych oraz zwierzątek z balonów, tworzenie opasek powstańczych. Na polanie w parku dzieci mogły bezpłatnie korzystać w dwóch zamków dmuchanych.

Dodatkowo w tej strefie członkinie KGW w Sokolnikach serwowały bezpłatnie kawę, herbatę, swojskie ciasto, napoje, hot – dogi oraz watę cukrową.
W miłej atmosferze przy filiżance kawy można było posłuchać występów wokalnych w wykonaniu Martyny Wierzba, Marity Mieszała oraz Adama Morasa.

Druga strefa – „Bądź dzielny i sprawny jak powstaniec warszawski” – została zlokalizowana na holu w budynku GOKSiT oraz częściowo w parku. Strefa ta została przygotowana i obsługiwana przez Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia. Każdy, kto znalazł się w tej strefie musiał przejść przez kilka stanowisk.

Po wstępnym badaniu lekarskim w szpitalu polowym, kandydat na powstańca warszawskiego został poddany przeszkoleniu z wyposażenia i uzbrojenia jakiego używali powstańcy, następnie został przeszkolony w obsłudze ciężkiego karabinu maszynowego, aby w kolejnym etapie zostać poddany testom sprawnościowym. Na test sprawnościowy składał się: przeskok przez przeszkodę, rzut podkową, rzut granatem. Nie zabrakło sprawdzianu z jazdy wojskowym rowerem. Po zaliczeniu wszystkich punktów kandydat otrzymał zaświadczenie o zdolności do służby wojskowej wraz z okolicznościowym medalem.

Strefa ta była cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, wydano ponad 120 zaświadczeń oraz medali. Wszystkie zadania wykonywane były przez uczestników pikniku z wielką starannością i dokładnością.
Kolejna strefa – strefa rozgrywek sportowych, w której miał zostać rozegrany turniej piłki siatkowej plażowej, została zrealizowana 3 sierpnia w parku na boisku do piłki siatkowej – plażowej.

W zawodach wzięło udział 9 drużyn. Każda drużyna składała się z 2 zawodników. Rozgrywki zostały przeprowadzone w dwóch kategoriach. Każdy z uczestników otrzymał medal, a zwycięska drużyna puchar.

W pierwszej kategorii zwyciężyła drużyna w składzie Dominik Bednarek, Hubert Sokołowski, w drugiej kategorii: Michał Kowalczyk, Marcin Józefowski.
Pięknym gestem ze strony Michała Kowalczyka i Marcina Józefowskiego było przekazanie zwycięskiego pucharu najmłodszemu zawodnikowi turnieju.

Wszystkim zawodnikom dziękujemy za udział rozgrywkach, szczególne podziękowania kierujemy do Zuzanny Sulej, która była jedyną kobietą, która wzięła udział w turnieju.

Składamy serdecznie podziękowania:
– gminie Sokolniki za dofinansowanie projektu,
– partnerom projektu – GOKSiT w Sokolnikach oraz SHBON z Wielunia,
– Martynie Wierzba, Maricie Mieszała, Adamowi Morasowi za program artystyczny,
– patronom medialnym – Ilustrowany Tygodnik Powiatowy, Gazeta Łącznik,
– wolontariuszom – Weronika Caban, Zuzanna Chałupka, Zuzanna Sulej, Szymon Świerczyński,
– sędziom biorącym udział w turnieju,
– wszystkim dziękujemy za tak liczną obecność, za wszystkie ciepłe słowa, które zostały skierowane pod naszym adresem.

Mamy nadzieję, że organizacja tego wydarzenia pozwoliła dzieciom i młodzieży na aktywne i twórcze spędzenie wolnego czasu oraz dostarczyła wszystkim uczestnikom mnóstwo pozytywnych wrażeń.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments