To był tydzień – Łódzkie na plus

Wsparcie dla przyszłych rodziców i zachęcanie do aktywności

 

 

Województwo Łódzkie pomaga spełniać marzenia.  W oddziale szpitalnym im. Madurowicza można zrobić kompleks badań i przystąpić do leczenia niepłodności. Ale to niejedyne wsparcie, jakiego udzielił samorząd województwa w ostatnim czasie.

Pary, które nie mogą doczekać się potomstwa, a nie miały wcześniej zdiagnozowanej niepłodności, mogą zgłaszać się do Ośrodka Szpitalnego im. M. Madurowicza przy ul. Wileńskiej 37 w Łodzi na całkowicie bezpłatne, kompleksowe badania. Program obejmuje konsultacje specjalistyczne, opiekę psychologiczną, a także badania laboratoryjne, w tym specjalistyczne: hormonalne, genetyczne, immunologiczne, mikrobiologiczne oraz diagnostykę obrazową. Każdą parą opiekuje się indywidualnie lekarz koordynator, który pomaga zdiagnozować problem, decyduje o przebiegu leczenia, a następnie prowadzi od badania do badania.

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 724 722 243.

Program skierowany jest do wszystkich mieszkańców województwa łódzkiego. Nie ma znaczenia wiek, ani fakt, czy para jest w związku formalnym.

Na leczenie niepłodności przeznaczonych zostało w tym roku milion złotych: po połowie z budżetu województwa i Ministerstwa Zdrowia.

Nagradzamy najzdolniejszych

Zarząd Województwa Łódzkiego przyznał także w ostatnim czasie ponad milion złotych na stypendia dla sportowców i wyróżniających się uczniów.

– Jest to wyraz naszego uznania dla osiągnięć utalentowanej młodzieży z Łódzkiego zarówno na polu sportowych, jak i naukowym. To inwestycja w przyszłość i stworzenie im lepszych warunków do rozwoju – mówi Marszałek Grzegorz Schreiber.

Stypendia i nagrody sportowe otrzymało 224 zawodników – medalistów zawodów mistrzowskich rangi międzynarodowej oraz mistrzów Polski, a także 77 ich trenerów. Nagrodzonych zostało również 25 uczniów szkół ponadpodstawowych i 23 studentów. Stypendia naukowe Marszałka potrzymali m.in. za aktywność naukową, udział w badaniach, wymianie międzynarodowej. Docenione zostały również szczególne uzdolnienia, a także aktywność społeczna i wolontariat.

Strzał w dziesiątkę

Zarząd województwa stara się również aktywizować do działania. Jednym z pomysłów na to jest program „Strzelectwo Sportowe PLUS”. 17 klubów i związków strzeleckich z całego województwa łódzkiego otrzymało dotacje na szkolenie dzieci i młodzieży w zakresie strzelectwa sportowego, a przez to kształtowanie postaw proobronnych. Program ogłoszony przez samorząd Łódzkiego okazał się strzałem w dziesiątkę, bo o pieniądze wnioskowało dwa razy więcej stowarzyszeń, co świadczy o ogromnym zapotrzebowaniu na organizację takich zajęć.

– Szacujemy, że przeszkolimy nawet 2000 młodych osób – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa.

Dotacja dla pojedynczego klubu, który zobowiązał się przeszkolić młodzież w wieku 13-18 lat, wyniosła maksymalnie 100 tys. zł.

Moce nadŁódzkie

Drugi z „aktywizujących” programów to „Moce nadŁódzkie”, do którego właśnie ruszył nabór. Organizacje pozarządowe z Łódzkiego mogą pozyskać nawet 25 tys. zł na realizację zadań, które wyzwolą nieznane dotąd możliwości lokalnych społeczności. Pula środków – 2 mln zł – trafi na tzw. oddolne inicjatywy, czyli potrzeby zgłaszane przez mieszkańców w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej, nauki, ochrony zdrowia, pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej, osobom niepełnosprawnym, a także na zadania z zakresu kultury i sztuki.

Można wnioskować o kwoty od 10 tys. do 25 tys. zł. Oferty należy składać w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego do 12 maja. Konkurs będzie rozstrzygnięty 16 czerwca.

Więcej na naszej stronie www.lodzkie.pl.

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja to dzień, w którym jako naród możemy być szczególnie dumni: 232 lata temu, jako pierwsi w Europie i drudzy na świecie uchwaliliśmy Konstytucję – ustawę regulującą ustrój naszego kraju.

I właśnie z tej okazji Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber i Teatr Wielki w Łodzi zapraszają na koncert „Witaj, majowa jutrzenko .

Już 1 maja 2023 roku o godz. 19:00 w Aleksandrowie Łódzkim w kościele pw. św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała usłyszycie Państwo wiele różnych pieśni patriotycznych w wykonaniu solistów Teatru Wielkiego w Łodzi. Wszystkie utwory łączą nie tylko patriotyczne treści, ale też ogromna doza optymizmu i energii. Zapraszamy do wspólnego śpiewania!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments