Łódzkie na PLUS

Drogi w centrum i poza

Województwo Łódzkie konsekwentnie realizuje cel, jakim jest poprawa jakości dróg i wydaje na to duże miliony. Jedną z ostatnich decyzji Zarząd Województwa było przekazanie dodatkowych 33,9 mln zł na budowę Trasy Górna w Łodzi.

 

Przypomnijmy, że chodzi o połączenie drogi krajowej nr 1 – „wylotówki” z Łodzi na południe – z autostradą A1. Przedłużenie Trasy Górna powstaje w ramach dwóch projektów: wojewódzkiego i miejskiego. Samorząd województwa wywiązał się ze swojego zadania i w lipcu oddany został do użytku odcinek drogi wojewódzkiej 714 – łączący Łódź z autostradą A1 w gminie Brójce. Gorzej jest po „miejskiej” stronie, dlatego zarząd województwa wyciągnął do Łodzi pomocną dłoń.

– Zarząd Województwa Łódzkiego, dostrzegając trudności w wykorzystaniu funduszy przez Urząd Miasta Łodzi, wyraził zgodę na zagospodarowanie środków w wysokości blisko 34 mln zł pochodzących z projektu rewitalizacyjnego realizowanego przez Łódź na budowę trzeciego etapu Trasy Górna – mówi wicemarszałek Piotr Adamczyk.

Etap budowy Trasy Górna, za który odpowiada miasto Łódź, powinien zakończyć się do końca roku. Projekt obejmuje m.in. roboty drogowe, budowę oświetlenia, powstanie dróg dojazdowych i zatok autobusowych oraz usunięcie kolizji sieci wodociągowych, gazowych i energetycznych.

Dużo dzieje się też na południu województwa. Ledwie w sierpniu zakończył się remont drogi 481 między Rychłocicami a Wieluniem – to ponad 23 kilometry dofinansowane z Polskiego Ładu – a już daleko zaawansowane są prace na drodze 486 z Wielunia do Krzeczowa (kierunek na Działoszyn). Przebudowa dotyczy prawie 11 kilometrów drogi. Do października przyszłego roku poszerzona zostanie jezdnią do 7 metrów, powstanie chodnik, przejścia dla pieszych, oświetlenie oraz nowe rondo. Zakres inwestycji zakłada przebudowę aż 12 skrzyżowań i 18 zatok autobusowych.

– Rozbudowa drogi nr 486 na odcinku Ruda-Krzeczów to kompleksowa i bardzo ważna dla nas inwestycja. Dlaczego tak ważna? Bo inwestujemy w bezpieczeństwo mieszkańców Łódzkiego – podkreśla marszałek Grzegorz Schreiber.

Seniorzy na plus

Prawie 1000 seniorów z całego regionu bawiło się podczas gali „Senior Plus” w Teatrze Wielkim w Łodzi. – Dziękuję, że chcecie się z nami dzielić swoim doświadczeniem – mówił do uczestników wydarzenia Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa.

Na widowni Teatru Wielkiego w Łodzi zasiedli przedstawiciele i działacze stowarzyszeń senioralnych, uniwersytetów trzeciego wieku, fundacji czy rad seniorów z całego województwa. Podczas gali wicemarszałek nagrodził laureatów Przeglądu Twórczości Artystycznej Seniorów „Co nam w duszy gra”, które zorganizowało Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi. Uczestnicy konkursu byli oceniani w trzech kategoriach: chór, zespół wokalny i soliści. Wśród chórów wygrał „Canticum” z Łowicza, najlepszym zespołem wokalnym uznano „Zespół z Okolic Młyna” z Wielgomłynów, a w kategorii „soliści” pierwszą nagrodę wyśpiewał Mieczysław Kincel z Tomaszowa Mazowieckiego.

Gala w Teatrze Wielkim była też okazją do prezentacji najciekawszych projektów realizowanych na rzecz osób starszych w Łódzkiem. Zostały one zebrane w „Atlasie Dobrych Praktyk”. Po części oficjalnej, goście wysłuchali koncertu muzyki latynoamerykańskiej.

Galę poprzedziła konferencja, której mottem był cytat Jana Pawła II: „Starzenie się nie jest złem, któremu trzeba się podporządkować, jest powołaniem, na które trzeba umieć odpowiedzieć”. Rozmawiano o potencjale osób starszych i ich roli w życiu społecznym oraz zmianach demograficznych naszego regionu. W spotkaniu oprócz seniorów uczestniczyli naukowcy i eksperci.

Razem dla Łódzkiego

Na jesień samorząd województwa łódzkiego przygotował nową propozycję zatytułowaną: „Łódzkie Razem – Integracja międzypokoleniowa”. Są to spotkania połączone z koncertami gwiazd. Za nami pierwsze: w Ozorkowie, Sieradzu i Piotrkowie.

Integracja międzypokoleniowa, informacja o działalności samorządu województwa, a potem dobra zabawa – taki jest schemat wydarzeń. Prezentacja urzędu ma wyglądać atrakcyjnie: –  Chcemy pokazać, co robimy dla naszych mieszkańców w zakresie zdrowia, bezpieczeństwa, edukacji czy kultury – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Kolejny koncert 2 października w Bełchatowie. Wypatrujcie następnych! Zapisy na stronie elodzkie.pl.

Wyjątkowy pokaz mappingu i premiera filmu

30 września 2023 roku na terenie parku Muzeum w Nieborowie i Arkadii odbędzie się natomiast niezwykły wieczór pod znakiem filmu, animacji i pokazów świetlnych. Opowiemy o historii Manufaktury Majoliki w Nieborowie, która funkcjonowała w drugiej połowie XIX wieku, a potem – po ponad stuletniej przerwie – jej działalność została wznowiona.

W specjalnie zaaranżowanym kinie letnim zaprezentujemy film pt. „Kwiaty i jaszczury – historia Majoliki nieborowskiej” w reżyserii Barbary Nałęcz-Nieniewskiej – absolwentki Łódzkiej Szkoły Filmowej. Na ten 20-minutowy dokument składają się fabularyzowane sceny kostiumowe z aktorami oraz ujęcia dokumentalne, a także animacje. Muzykę skomponował Sebastian Jan Kondratowicz – kompozytor muzyki filmowej, pracujący również w Filharmonii Łódzkiej.

Oprócz filmu, widzów czeka niezwykły pokaz świetlny w technice mappingu. Za pomocą grafiki trójwymiarowej projekcja na fasadzie pałacu od strony dziedzińca przedstawi historię powstawania Majoliki w skrótowej formie, w dynamiczny i efektowny sposób. Tym razem – z puntu widzenia dziewczyny pochodzącej ze wsi Nieborów, która dzięki manufakturze działającej przy pałacu mogła odmienić swój los i została malarką w majolikowej pracowni.

Zapraszamy!

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments