VI Wieruszowski Retro Jarmark

Wieruszowski Retro Jarmark na stałe wpisał się w kalendarz imprez  Wieruszowskiego Domu Kultury. Tradycyjnie we wrześniu WDK zaprasza na przedwojenny jarmark. W niedzielę, 24 września  miała miejsce VI edycja a  organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Aby wymienić te atrakcje i rozrywki z dawnych lat  łatwej byłoby napisać: czego tam nie było?

Impreza odbyła się na Rynku w Wieruszowie. VI Wieruszowski Retro Jarmark wystartował o godzinie 15.00, jednak już od rana na Rynku trwały przygotowania, wystawcy rozkładali się ze swoimi stoiskami, rękodzielnicy z kramami i straganami, Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Wieruszów przygotowały swoje popisowe dania do degustacji, można kupić różne produkty spożywcze oraz spróbować  smakowitych dań. Zdrowa żywność, syropy, nalewki na jesienne wieczory, miody na zimę, żur Krystyny i inne produkty można było nabyć na jarmarku.. Uczniowie z wieruszowskich szkół wystąpili również w strojach z epoki, co roku chętnie biorą udział w przedstawieniach i inscenizacjach. Królowała moda lat 30. i  40. XX wieku.

Koło Gospodyń Wiejskich w Sokolnikach „Aktywne Kobiety” i Gloria Victis,  przygotowali widowisko „Pierzoki i wesele”. W wiejskiej chacie panna wychodzi za mąż! Kumy szykują dla niej posag! Zbierają się w chacie i drą….gadają, śpiewają! Panna idzie do męża z nową pierzyną. Będą pod nią leżeć. Ale zanim odbędzie się huczne weselisko we wsi będzie pite i jedzone. A, jak zagrała kapela to i potańcówka na dechach była.

Przygotowano warsztaty dla dzieci i dorosłych,  można było m.in. poćwiczyć kaligrafię, wyrabiać wycinanki, wianki, biżuterię. Ponadto  ciekawiły  wystawy starych pieniędzy, obrazów, dioramy ze starym Wieruszowem,  które świetnie służyły, jako tło do fotografii, a nawet  pranie na tarze,  ubijanie masła i inne zajęcia zapominane a które warto było przypomnieć.

Wzorem lat ubiegłych działała Retro Kawiarenka, którą   przygotował Uniwersytet Trzeciego Wieku, a w niej pyszna kawa, ciasta i słodycze. Przejażdżka   na wozie i jazda na kucyku, to również przygotowane atrakcje. W tworzeniu jarmarku udział wzięły: szkoły wieruszowskie, Seniorzy z WUTW, Klub Seniora, KGW, Hodowcy koni „Podzamcze”.

Pogoda pięknie dopisała, to też mieszkańcy i goście przyjezdni licznie odwiedzili retro jarmark w Rynku wieruszowskim. Brawa dla Organizatorów. Do zobaczenia za rok.

Foto: E. Tomaszek, P. Kołodziejczyk

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kultura i sztuka, Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments