Konferencja „Produkcja ekologiczna szansą dla młodych rolników” oraz Test wiedzy o rolnictwie ekologicznym – poziom krajowy

W dniach 15-16.XI.2023 r. uczeń klasy piątej Technikum w zawodzie technik agrobiznesu w Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie Andrzej Cłapka uczestniczył w etapie krajowym III edycji Testu Wiedzy o Rolnictwie Ekologicznym.

Do zmagań finałowych, jakie odbyły się w Warszawie, przystąpiło 59 uczestników – zwycięzców eliminacji przeprowadzonych w szkołach na terenie całego kraju. Organizatorem konkursu jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowym Centrum Edukacji Rolniczej oraz Wojewódzkimi Ośrodkami Doradztwa Rolniczego. Celem konkursu jest zwiększenie poziomu wiedzy uczniów szkół sektora rolno-spożywczego na temat rolnictwa ekologicznego, żywności ekologicznej oraz kształtowanie świadomości na temat pozytywnego oddziaływania rolnictwa ekologicznego na środowisko.

Zakres tematyczny pytań obejmował szerokie spektrum wiedzy. Począwszy od wiedzy ogólnej, przez technologię upraw, kończąc na znajomości uregulowań prawnych dotyczących rolnictwa ekologicznego. Poziom wiedzy uczestników był bardzo wysoki. Ostatecznie nasz uczeń zakończył test z wynikiem 40 pkt, zajął 12 miejsce. Jest to dobry wynik zważywszy na tak dużą liczbę uczestników.

Test odbył się podczas konferencji „Produkcja ekologiczna szansą dla młodych rolników”. Zaprezentowano na niej między innymi dobre praktyki w zakresie produkcji ekologicznej oraz przetwórstwa żywności ekologicznej w gospodarstwach ekologicznych, przedstawiono możliwości wykorzystania rolnictwa 4.0 w gospodarstwach ekologicznych. Redaktor naczelny Biokurier- Karol Przybylak przedstawił szanse dla rozwoju rynku żywności ekologicznej. W konferencji uczestniczyli pracownicy oraz uczniowie szkół rolniczych z całego kraju.
Barbara Zadka

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments