Radosne świętowanie Święta Niepodległości przez SH im. Ks. mjr Sz. Walkowskiego

10 listopada nasze Stowarzyszenie Historyczne brało udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Wieruszowie/Podzamczu. Natomiast 11 listopada radośnie świętowaliśmy najpierw w Kępnie biorąc udział we Mszy świętej za Ojczyznę a następnie złożyliśmy biało czerwoną wiązankę na Rynku  pod pomnikiem  „Bohaterów walk o wolność i demokracje”. Wysłuchaliśmy okolicznościowego wystąpienia starosty powiatu kępińskiego Roberta Kieruzala, który podkreślił, jak ważny jest patriotyzm, wolność i suwerenność Ojczyzny.

Obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości w Kępnie miały charakter bardzo uroczysty. W tym dniu odbywał się odpust parafialny ku czci Św. Marcina, stąd zostaliśmy poczęstowani rogalami świętomarcińskimi i pyszną kawą.  Bardzo ubolewamy, że nie mogliśmy pogodzić udziału w tym radosnym święcie w innych gminach powiatu kępińskiego i wieruszowskiego, ale uroczystości rozpoczynały się prawie w tym samym czasie.

Z Kępna udaliśmy się do Lututowa, gdzie nasza delegacja złożyła kwiaty w barwach narodowych na rynku pod obeliskiem upamiętnia wszystkich mieszkańców Lututowa poległych, zamordowanych, prześladowanych podczas działań wojennych.

Następnie  udaliśmy się na cmentarz parafialny, gdzie upamiętniliśmy poległych powstańców styczniowych, naczelnika cywilnego powstania Pelagiusza Cieleckiego, kierownika szkoły w Dobrosławiu – wielką patriotę śp. Marię Giller oraz spoczywających powstańców pod samotną sosną.

W drodze powrotnej udaliśmy się na dziedziniec klasztoru o. paulinów w Wieruszowie aby upamiętnić patrona naszego stowarzyszenia Księdza mjr pilota Szczepana Walkowskiego – uczestnika Bitwy o Anglię, patrioty, duchownego, proboszcza parafii polskich w prowincjach Buenos Aires w Argentynie i samym Buenos Aires.

.Chwała Bohaterom!!!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments