Święto Niepodległości w Łubnicach – „ POCIĄG DO WOLNOŚCI ”

POCIĄG DO WOLNOŚCI ”

  1. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

 

 

11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi.

„Sen o Polsce niepodległej
Jak sakrament w sercach tlał,
Na fundament krwawe cegły
Niósł jej Naród z polskich ciał!
A gdy krzyk dziś w niebo bije,
Od Bałtyku do Tatr grzmi,
To dla tego Polska żyje,
Że, Narodzie, żyjesz ty! ”

W dniu 10. 11. 2023 r. w Zespole Szkół im. Armii gen. Andersa w Łubnicach odbył się uroczysty apel z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości. Uczniowie klasy IV w montażu słowno – muzycznym, pt.: „Pociąg do wolności” – – przygotowanym przez nauczycieli:  p. Karolinę  Hadryś-Piekielną, p. Jolantę Pazek, p. Artura Krzęcia oraz p. Martę Zych – przypomnieli wszystkim zgromadzonym, że aby:

„ Polska była Polską” przez 123 lata niewoli walczyły całe pokolenia Polaków. To im zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej oraz możliwość pielęgnowania polskich tradycji . Dziś ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze – pamięci o jej wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej.

Należy podkreślić, że uczniowie oraz nauczyciele o symbolicznej godzinie 11.11 wspólnie odśpiewali hymn narodowy, w ramach  kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”.

Uroczystość stała się również zwieńczeniem wcześniejszej akcji społeczności szkolnej pt. „Szkoła pamięta” , której celem było pielęgnowanie pamięci o naszych przodkach i pogłębianie wiedzy o polskiej historii.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments