Łódzkie na PLUS

Strażacy, młodzi sportowcy, a także miłośnicy kultury i… zieleni otrzymali wsparcie od samorządu województwa. Doceniliśmy też tych, którzy mają Moce nadŁódzkie. Rozstrzygnięta została seria konkursów na dofinansowanie ciekawych wydarzeń planowanych w województwie łódzkim i nowych inwestycji.

 

Moce nadŁódzkie

To nazwa konkursu dla organizacji pozarządowych, które mają pomysł na poprawę otoczenia wokół nas i nie zawahają się tego zrobić. Dlatego samorząd województwa łódzkiego chętnie wspiera ich działania. Dotacje, w sumie 2 mln zł, odebrało 88 podmiotów podczas Forum Inicjatyw Społecznych. W imieniu marszałka Grzegorza Schreibera wręczała je przewodnicząca Sejmiku Województwa Iwona Koperska.

Granty – do 25 tys. zł – odbierały koła gospodyń wiejskich, strażacy-ochotnicy, przedstawiciele klubów sportowych, fundacje zajmujące się aktywizowaniem seniorów, promocją i ochroną zdrowia, stowarzyszenia artystyczne i inni. Wydadzą je na upowszechnianie kultury fizycznej, naukę i wychowanie, ochronę i promocję zdrowia, pomoc społeczną, kulturę i sztukę.

Pełna lista podmiotów, którym przyznano dotacje i działań, jakich się podejmą w ramach znajduje się na stronie ngo.lodzkie.pl.

Rekordowe wsparcie dla OSP

Do 70 tysięcy złotych na remonty i modernizacje swoich strażnic otrzymało 51 jednostek OSP z Łódzkiego. W puli były aż 3 mln zł. To dwa razy więcej niż w zeszłorocznej edycji. Czeki wręczył w Mąkolicach marszałek Grzegorz Schreiber.

Rekordowa jest również ogólna kwota, którą samorząd województwa wesprze strażaków ochotników.

– W tym roku mamy dla Was aż 8 mln zł w czterech różnych konkursach – zapowiedział marszałek, któremu przy okazji wręczania grantów towarzyszyli radni Sejmiku: Alicja Antczak, Waldemar Wojciechowski i Zbigniew Linkowski.

Konkursy, które samorząd województwa łódzkiego przygotował specjalnie dla strażaków ochotników to: na doposażenie OSP (zakup sprzętu), na modernizację strażnic, na wsparcie działalności Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych oraz na umundurowanie wyjściowe.

Granty kulturalne Łódzkiego

Festiwal Kultury Łowickiej, ale także koncerty inspirowane poezją Zbigniewa Herberta czy… Podróże w czasie – m.in. takie projekty otrzymały granty kulturalne od samorządu województwa łódzkiego. Czeki pomysłodawcom wręczył w Tumie marszałek Grzegorz Schreiber, który podsumował dwa konkursy na organizację wydarzeń kulturalnych.

W pierwszym, zatytułowanym „Kulturalnie regionalnie”, rozdysponowany został milion złotych. Organizacje pozarządowe, w tym koła gospodyń wiejskich czy ochotnicze straże pożarne, mogły się ubiegać nawet o 40 tys. zł na realizację przedsięwzięć prezentujących dorobek dziedzictwa regionalnego, a także lokalnego. Wybrano do dofinansowania 47 przedsięwzięć. Wśród nich propozycję Koła Gospodyń Wiejskich Retro-Xężanki ze Zdun, które już zapraszają na festiwal kultury „Kocham Łowickie”; Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pastelistów Pastel Art z Ozorkowa, żeby mogło zaprezentować prace Józefa Chełmońskiego w opowieściach filmowych o polskiej wsi; czy strażaków z Tumu, którzy chcą zrobić koncerty inspirowane twórczością Zbigniewa Herberta.

Drugi konkurs, z którego popłynęły dotacje do organizacji pozarządowych, to „Łódzkie pamięta”. Tym razem zarząd województwa rozdysponował kwotę 500 tys. zł na 19 wydarzeń, wśród których są m.in.: Podróż w czasie do dawnego Löwenstadt śladami pamięci ofiar II wojny światowej, którą organizuje Stowarzyszenie Rozwoju Powiatu Brzezińskiego „Nasz powiat” czy gra terenowa „Śladami wysiedleń” przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich w Krzywcu w powiecie zgierskim. Pełna lista również na naszej stronie w zakładce „Kultura”.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w tym roku.

Sport na Plus

Nowe boiska, zmodernizowane hale sportowe czy siłownie również powstaną dzięki dotacjom Urzędu Marszałkowskiego. Sejmik Województwa Łódzkiego w ramach programu „Infrastruktura Sportowa Plus” przyznał dofinansowanie dla 48 projektów. Łączna pula środków wyniosła 12 mln zł. Dzięki temu na przykład w Żychlinie (pow. kutnowski) przy Zespole Szkół powstanie boisko, w hali w Łowiczu będzie wymieniona podłoga, a na pływalni w Aleksandrowie Łódzkim gruntowny remont przejdzie szatnia. Wyjątkowy projekt zrealizowano w Jackowicach (pow. łowicki), gdzie powstał kort do padla. To hybryda squasha i tenisa. Popularność tej dyscypliny sportu rośnie w ostatnich latach.

W tej kadencji Sejmiku Województwa nakłady na program „Infrastruktura Sportowa Plus” wyniosły 42 mln zł.

Kluby sportowe z małych miejscowości otrzymały też dotacje w ramach programu „Sportowa wieś plus”. Środki mogą zostać przeznaczone na szkolenie sportowe, w tym sprzęt, stroje, wynagrodzenia trenerów oraz udział w zawodach lub ich organizację. Dotacje zostały przyznane ponad 40 stowarzyszeniom. Ponad 16 tys. zł otrzymała np. Akademia Sportów Walki i Rekreacji Alex Kutno na program „Sportowa wieś z kickboxingiem”. Dzięki wsparciu latem zorganizuje zajęcia dla dzieci. MKS Górnik 1956 Łęczyca otrzymał 20 tys. zł na projekt „Szkolenie dzieci i młodzieży w zakresie piłki nożnej”. Łącznie w ramach tegorocznego konkursu kluby sportowe otrzymały ok. 800 tys. zł.

Rekordowe wsparcie na ratowanie zabytków

97 zabytkowych obiektów na terenie Łódzkiego – kościołów, pałaców, parków – również zostanie odnowionych dzięki dotacjom z budżetu województwa. Na ich ratowanie sejmik przeznaczył w tym roku rekordowe 13 milionów złotych.

Lista pereł architektury w Łódzkiem, które, przy wsparciu samorządu województwa, odzyskają w tym roku blask, jest długa i są na niej m.in. odbudowywany po pożarze kościół w Mileszkach, parafia św. Andrzeja Apostoła w Łęczycy, gdzie odrestaurowana zostanie kaplica Chrystusa Ukrzyżowanego, czy  kościół św. Mikołaja w Warcie, gdzie będą prowadzone prace konserwatorskie w prezbiterium. Tegoroczna edycja programu „Łódzkie ratuje zabytki” pozwoli także na odnowienie barokowej figury św. Antoniego przy klasztorze oo. Bernardynów w Piotrkowie czy na remont zabytkowego dworu w Makowiskach w gm. Pajęczno.

Maksymalna wysokość dotacji wyniosła 150 tys. zł.

Ogrody przyjazne naturze. Dotacje przyznane!

Dotacje z urzędu zazielenią również wiele miejscowości w Łódzkiem. W Jeżowie powstanie Zielone Centrum, w gminie Dobroń wkrótce wybudowana zostanie Zielona ścieżka edukacyjna przy Szkole Podstawowej w Chechle Drugim, a gmina Łanięta wzbogaci się o Miodowy zakątek. W sumie prawie 4 mln zł trafi do samorządów. Za te pieniądze, w ramach programu „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski – Ogrody przyjazne naturze”, zazielenią one ogrody i parki oraz zaadaptują ogólnodostępne przestrzenie do zmian klimatu.

Na dotacje dla jednostek samorządu terytorialnego Zarząd Województwa Łódzkiego i radni Sejmiku przeznaczyli w tym roku 4 mln zł. To o 1 mln zł więcej niż w poprzednich edycjach.

Pełne listy wydarzeń, inwestycji i beneficjentów na naszej stronie: lodzkie.pl.

Przypominamy, że 11 marca Dzień Sołtysa. Wszystkim Sołtyskom i Sołtysom życzymy wszelkich potrzebnych mocy do realizacji śmiałych przedsięwzięć, nieustającej inicjatywy i motywacji do działania, no i życzliwości mieszkańców. Wszystkiego dobrego!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments