NSZZ ”Solidarność”-80 Koncernu Pfleiderer rozpoczęła cykl zebrań wyborczych

Organizacja Międzyzakładowa NSZZ ”Solidarność”-80 Koncernu Pfleiderer po przedłożonej kadencji wynikającej z panującej w kraju pandemii przystąpiła do wyborów nowych władz związku.

 

Na kilku zorganizowanych zebraniach zostali wybrani delegaci. Delegaci związku na kolejnym zebranie dokonają wyboru przewodniczącego organizacji, komisji zakładowej, oraz komisji oraz komisji rewizyjnej.

Poniżej przedstawiam wystąpienie przewodniczącego Piotra Morty prezentowane na zebraniach z członkami związku.

Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy,

Jesteśmy młodą Organizacją, funkcjonujemy od 18 czerwca 2014 roku. Mijająca kadencja była pierwszą pełną kadencją NSZZ ”Solidarność”-80  w firmie Pfleiderer. Był to czas bardzo trudny również dla mnie osobiście. Obecnie w firmie toczą się procesy zmian właścicielskich. Jako Związek stoimy przed wielkimi wyzwaniami.

W bieżącym roku pozytywnie przeprowadziliśmy negocjacje wzrostu wynagrodzeń. Bardzo szybko okazało się jednak, że inflacja jest o wiele większa niż prognozowano i powoduje wzrost kosztów utrzymania na poziomie znacząco przekraczającym wynegocjowany 10,5-procentowy wzrost wynagrodzeń. Jako Organizacja Związkowa stoimy przed kolejnymi wyzwaniami.

Nie możemy akceptować, aby płaca realna ulegała obniżeniu. Pandemia i wojna na Ukrainie przyczyniły się do rekordowego wzrostu cen, podwyżek stóp procentowych oraz spadku wartości złotego. W konsekwencji pogorszeniu ulega jakość życia Polaków oraz potęgują się problemy w firmie i na polskim rynku pracy.

Ponadto mamy do czynienia z demograficzną katastrofą w Polsce – przyrost naturalny jest najniższy od II wojny światowej. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny, w styczniu 2022 roku w Polsce przyszło na świat 25 000 dzieci. Tak niską liczbę urodzeń odnotowano w ostatnich latach tylko raz – w listopadzie 2003 roku. Jednocześnie jest to najniższa liczba urodzeń przynajmniej od lat 50., a z dużą pewnością nawet od II wojny światowej. Należy również zauważyć, że 3 miliony młodych Polaków pracujący na rynkach krajów zachodnich to zasoby, które mogłyby być wykorzystywane w naszym kraju. Instrumenty ekonomiczne, aby z tych zasobów w pełni korzystać, leżą w rękach rządzących Polską. Działania władz niestety nie sprzyjają jednak powrotom.

Moim zdaniem jedynym sposobem na poprawę poziomu życia Polaków jest zdecydowany wzrost wynagrodzeń. Nie poradzimy sobie z tymi wyzwaniami sami na poziomie jednej firmy. Konieczne są rozwiązania systemowe.

Przy planowanej inflacji na poziomie 6,5%, wynegocjowaliśmy wzrost wynagrodzeń na poziomie 10,5%. Relacje wskaźników były przyzwoite z perspektywy Organizacji Związkowych i pracowników. Okazało się jednak, że sytuacja w krótkim okresie i na skutek nieprzewidywalnych wydarzeń za wschodnią granicą uległa diametralnej zmianie. Pomimo prognozowanej 6,5-procentowej inflacji, w lipcu ceny wzrosły aż o 16% w stosunku do poprzedniego roku.

W naszej firmie od bieżącego roku wprowadzone zostały zmiany systemowe związane ze świadczeniami z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Każdy pracownik może sam decydować o sposobie wykorzystania naliczonych mu środków finansowych. Diametralnie została poprawiona zasada gospodarowania środkami z Funduszu Socjalnego. Zrezygnowaliśmy z kontrolowanych zakupów konkretnych świadczeń. Może w ograniczonym stopniu, ale ma to również wpływ na łagodzenie negatywnych skutków inflacji.

Większość ekspertów spodziewała się uspokojenia gospodarki po pandemii i stabilizacji rynku dóbr konsumpcyjnych, co miało oznaczać zmniejszenie inflacji. Te prognozy legły w gruzach. Przerwane zostały łańcuch dostaw, w Polsce na dobre zadomowił się szok podażowy. Drożeje energia, żywność, benzyna, gaz i inne surowce energetyczne. Dynamicznie rosną koszty produkcji. Ten wzrost kosztów został przerzucony na ceny detaliczne, które płaci klient.

Gospodarstwa domowe borykają się z ogromnymi problemami ekonomicznymi. Galopująca inflacja, spadek wartości złotego, wzrost oprocentowania kredytów – z tymi problemami musimy radzić sobie codziennie. Naszym celem jest łagodzenie skutków inflacji.

Efektywne negocjacje z pracodawcą to kolejne poważne zadanie dla Organizacji Związkowych na poziomie zakładu.

Wielkim wyzwaniem dla polskiego rządu jest natomiast podjęcie zdecydowanych i skutecznych działań zabezpieczających interesy Polaków poprzez łagodzenie ekonomicznych skutków, które nas dotknęły.

Życzę owocnych obrad
 Łącząc wyrazy szacunku
 Przewodniczący
 NSZZ ”Solidarność”-80
OM Koncernu Pfleiderer
Piotr Morta

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments