Ocalanie od zapomnienia

W Gminnym Ośrodku Kultury w Lututowie funkcjonowała w dniach od 1 do 15 marca wystawa Rękodzieła i Sztuki Ludowej Gminy Lututów. Zgromadzone na niej były prace z zakresu malarstwa na szkle, haftu, koronkarstwa, wycinanki, zdobnictwa, plecionkarstwa, bednarstwa, pisanki i rzeźba.

Najbardziej rzucały się w oczy piękne koronki o niebywałej perfekcji wykonania. Kolejno od okna możemy mówić o pracach Teresy Misiowskiej, Janiny Kaczmarek, Teresy Majchrowicz, Krystyny Pilarz, Anny Ignaczewskiej.

Ta ostatnia zaprezentowała prace drobne jajka, kurki, koguty z kordonka utwardzone i przyjmujące postawę pionową. Próbkę podobnych prac zaprezentowała też pani Majchrowicz. Było też zdobnictwo; gwiazdy i jajka wykonane przez Aleksandrę Kalus.

Był też kącik wyrobów wykonywanych przez pana Romana Partykę. Medale w drewnie św. Krzysztof, Matka boska, godło polski, godło Lututowa, guzik szczęścia, guzik bączek, medale okolicznościowe i gra zręcznościowa dla dzieci.

Były też wielkanocne pisanki różnych wykonawców skrobane, klejone i malowane. Koszyki Madalińskiego, Igmaczewskiego i Zabłockiego.

Bednarka wykonywana przez Władysława Pawlaka z Piasków. W końcu rzeźby aniołów, Matki Boskiej, postacie świętych, Chrystusa Anny Zabłockiej.

Duże płaskorzeźby jak ostatnia wieczerza, skandynawscy bogowie, demony, Żydkowie, sceny myśliwskie, konie i Światowidy Zabłockiego Łukasza.

Wystawę zwiedziły dzieci i młodzież z miejscowych szkół od przdszkoli do Technikum Rolniczego. Zwiedzaniu towarzyszyło opowiadanie o trudnych losach chłopów w dawnej Polsce o pracy głodzie, wierzeniach i zabobonach. Niektórzy po raz pierwszy słyszeli o strzygach, plonkach, topielcach, boginkach, ubożętach, oprzypołudnicach, żytnich panienkach, zmorach i sposobach czarowania i odczyniania uroków.

A wszystko to dla uratowania od zapomnienia części wierzeń dawnej wsi polskiej. Części naszych korzeni.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments