Noc Świętojańska w Lututowie

NOC (12) (Kopiowanie) (Copy)Noc Świętojańska zwana jest również Sobótką lub Kupalnocką. Sobótka to najkrótsza noc w roku,nie mniej jednak ma swój ostry rytm, jak gdyby nie chciała zmarnować ani jednej chwili z przydzielonego jej czasu. Tej nocy towarzyszyła zawsze miłość,apele o kochanie,ożenek i wierność.

Jednak był taki czas,że gorszono się tą nocą,zakazywano jej obrzędu. Nie ma jednak wątpliwości, że to najweselsza noc w roku. Wciąga w swą magię,w swą radość pod wysokim niebem czerwcowym.

I tu znów można przytoczyć słowa poety:”Oplącze was to niebo,klarnet uczynię z niego, i będzie buczał i huczał i na manowce wiódł.”

Noc Świętojańska to również wianki na wodach. Każda niemal rzeka kwitła od wianków. Natomiast rozmarzone panny pisały karteczki i utykały je między kwiatki. Pisały bardzo zachęcająco,więc kawalerowie nie wahali się ani chwili żeby wskoczyć do wody,zamoczyć swoje wykrochmalone koszule i wyłowić oferty. Młodzieńcy uważnie czytali karteczki i zapraszali ich autorki do tańca.

Ogień sobótkowy ma niezwykłą magiczną moc. O ogień starali się zawsze kawalerowie. Ktoś krzesał pierwszą iskrę i wieczór zaczynał świecić rubinowymi sobótkami. Na wszystkich pagórkach wzbijały się rozmigotane słupy ognia. Obraz niezwykły.

W Lututowie w wigilię św. Jana nad stawami przy ul. Złoczewskiej Gminny Ośrodek Kultury żeby tradycji stało się zadość  zorganizował imprezę plenerową zwaną „Sobótką”.W magię owej Nocy wszystkich, którzy przybyli na imprezę wprowadziły uczennice Publicznego Gimnazjum w Lututowie,prezentując utwory Marka Grechuty- artysty,którego teksty piosenek jak gwiazdy rozświetliły układające się do snu niebo.

Następnie odbyły się rodzinne zabawy i konkursy. Nad prawidłowością przebiegu konkursów czuwała komisja powołana przez organizatora,której przewodniczącym był wójt Gminy Lututów p. Marek Pikuła.

Niewątpliwą atrakcją rzeczonej Nocy były wianki uplecione z kwiatów, traw i ziół,które zostały rzucone na wodę aby kawalerowie mogli je wyłowić i poznać właścicielkę tegoż wianka.

W czasie tej magicznej nocy wójt Gminy rozpalił ognisko po czym uczestnicy imprezy mogli bawić się razem z Kapelą „LUTUTOWIANIE”, która na tę okazję przygotowała repertuar biesiadny.

Ostatnią właściwością nocy świętojańskiej jest zakwitanie kwiatu paproci. Znalezienie tego magicznego kwiatu jest bardzo trudne ponieważ złe duchy ,czarty i moce przeszkadzają człowiekowi ze wszystkich sił. Lecz jego moc jest tak ogromna że każdy chce go odnaleźć, ponieważ ten legendarny,tylko przez chwilę widoczny kwiat daje moc odnajdywania ukrytych skarbów, obdarza bogactwem, siłą i mądrością.

Lututowski kwiat też zakwitł i był widoczny tylko jedno okamgnienie,jednak został znaleziony a jego właściciel obdarzony wszystkimi dobrymi mocami.

Organizatorzy imprezy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom zabawy  za przybycie i miło spędzony czas.

Dziękują również wszystkim, którzy pomogli zorganizować imprezę,szczególnie Gminie Lututów oraz p. Benedyktowi Bednarkowi,który podarował drewno na ognisko.

Życzymy udanych a przede wszystkim  bezpiecznych wakacji i zapraszamy na kolejne powakacyjne wydarzenia kulturalne.

GOK LUTUTÓW

Ten wpis został opublikowany w kategorii Lututów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments