Spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka w Związku Niewidomych

dbidzniewidomych (1)W środę dnia 25 stycznia 2017 roku prezes  Polskiego Związku Niewidomych i Niedowidzących Koło w Kępnie  Henryka Lubryka witała zebranych członków kola i zaproszonych gości:

 

 

księdza prałata Krzysztofa Nawrockiego, Kierownik MG OPS Marię Żurecką i byłą kierownik Urszulę Rozwadowską, dyrektor KOK Annę Niesobską, przewodniczącą   Zarządu Oddziału Rejonowego PZERiI w Kępnie Marię Jasnowską, Hildegardę Urbańską, Chór Jutrzenka z dyrygentem Cecylią Płaza i kierownikiem Tadeuszem Piecuchem, media.

Spotkanie uświetnił swym występem Chór Jutrzenka koncertem kolęd,   piosenek okolicznościowych i biesiadnych.  Święto – Dzień Babci i Dziadka już wrosło w naszą kulturę, obchodzimy je 21 i 22 stycznia. To piękne dni w roku, bo ciągle jeszcze trwamy w Bożonarodzeniowej magii radości. Jest to czas wypełniony radosną  sferą zgody i pojednania. To spotkanie jest okazją do złożenia życzeń babciom i dziadkom. W tych dniach babcie i dziadkowie obdarzani są dowodami miłości  swoich wnucząt. To dla was są te słowa: Kochana Babciu, Kochany dziadku jesteście jesienią, łagodne ciepło  dni dojrzałych, tęskność wiatru i kruchość  liści co spadają, jesteście zimą, lecz piękną  co w biel  strojna świąt czeka, piosenką pełna entuzjazmu  co chce dobra, słońca i ciepła, latem też jesteście  jasnym słońcem w kolorystyce przebogatej i tym co we mgle  i tym bez końca, całym rokiem, całym światem.

My przyłączamy się  do życzeń mówiła prezenterka Czesława Cieślik i to spotkanie ubogacimy piosenką i kolędą. Koncert rozpoczęli kolędą „Światłość nad Betlejem”. Słowo wstępne i wiążące pomiędzy kolędami i piosenkami wprowadzając  w nastrój adekwatny do treści wykonywanych utworów czytała Czesława Cieślik. Kolędy tak dobrane w treści , że tworzyły historię Narodzin Dzieciątka. Wieść o narodzinach Jezusa wprowadza nas w radosny nastrój oczekiwania, bo oczekiwanie zawsze wypełnione jest nadzieją, że to co przyjdzie wypełni człowiecze serca światłem mocy i zdolnością przemijania na lepsze, byśmy mogli do siebie mówić każdego dnia serdecznym i życzliwym głosem. Koncert kolęd rozpoczęli kolędą  „Z narodzenia Pana”.

Jest taka noc radością ludzi natchniona i noc dobrego spełnienia i miłości, noc, która światem wstrząsnęła i urzeka tak od stuleci  to noc Bożego Narodzenia – pięknie zabrzmiała kolęda „ Cicha noc”. Bądź źródłem wszystkich naszych czynów, niech Łaska Twoja sprawia to w nas. Chór zaśpiewał kolędę „Przystąpmy do szopy”. Wędruje kolęda niosąc ludziom o miłości słowo. Tak nam trzeba Twej miłości, bo świat pełen nieprawości.  Rozpal w nas miłość, pomnóż wiarę, tak nam dzisiaj tego brak, spraw, byśmy w naszym życiu swej miłości dali znak. Po tych słowach popłynęła kolęda  „Bóg zawitał”. Kto przeniknie Boże Cię, kto odczuje jak miłujesz, wciąż jest nowa miłość Twa. Dałeś Ojcze Syna swego, by więcej szczęścia i miłości było pośród nas. Potrzeba nam Twej miłości, by dać opór  nieprawościom.  W zadumie zebrani wysłuchali kolędy   „Dziecino słodka”. Niebiosom Ziemia się kłania. Anioł ozdabia Niebo gwiazdami. Niebo lśni, a ziemia drży, bo cud się wydarzył tej nocy. Dziecię się narodziło , by zbawić lud. Już słychać, że mieszka z nami Jezus Bóg. Część kolędową koncertu zakończyli kolędami  –  „Tryumfy Króla Niebieskiego” i pastorałką  –   „Jam jest Dudka”.

Chętnie śpiewamy pastorałki i  piosenki  ludowe, bo w wieśniaczych utworach jest zawarta siła, tęsknota i radość. Czas w którym obecnie trwamy jest okazją  do okazania uczuć. Koncert zakończyli piosenkami ,dedykując  je wszystkim babciom i dziadkom, zapraszając do wspólnego śpiewania .  „Czy jest coś piękniejszego”,  „Rodzinny dom”, „Melodia dnia”,  „Razem”.

Zebrali nagrodzili  Chór Jutrzenka gromkimi brawami za balsam dla ducha. Bo, czymże  jest muzyka? Może niebem z nutami zamiast gwiazd.

Prezes Polskiego Związku Niewidomych i Słabowidzących  Koło w Kępnie Henryka Lubryka  w imieniu własnym, zarządu  i członków koła wręczyła dyplomy podziękowania  osobom za współpracę  Cecylii Płaza, Tadeuszowi Piecuchowi i chórowi za wspaniały i różnorodny występ artystyczny zaprezentowany na spotkaniu noworocznym i  z okazji Dnia Babci i Dziadka w dniu 25 stycznia 2017 roku dla osób słabowidzących i niewidomych. Serdecznie dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów na niwie artystycznej. Kolejne podziękowanie wręczyła Czesławie Cieślik  za przepiękne słowo wiążące w czasie koncertu.  Za wieloletnią współpracę  ze Związkiem Niewidomych i Słabowidzących podziękowanie  wręczono redaktor Ilustrowanego Tygodnika Powiatowego Marii Łabuda i zaprosiła zebranych na poczęstunek.

Z okazji Dnia Babci i Dziadka  wiersze własnego autorstwa dla emerytów,  babć i dziadków odczytała pani Moździanowska.

Głos zabierali zaproszeni goście:

Anna Niesobska – ja też chciałam się dołączyć do życzeń z okazji minionego Święta  Dnia Babci i Dziadka życzę dużo zdrowia, życzliwości ze strony wnuków i najbliższych. Korzystając z okazji zaprosiła na spotkanie autorskie rodowitej kępnianki Barbary Gruszka w piątek  o godz. 17.00 2017 roku.

Maria Żurecka – Chcę złożyć  Państwu bukiet życzeń z bukietem kwiatów z okazji Nowego Roku oraz  z okazji świąt Dnia Babci i Dnia Dziadka. Życzę Państwu w imieniu własnym i pracowników MG OPS wszystkiego co najlepsze, dużo zdrowia, pomyślności, zadowolenia, uśmiechu, pogody ducha i wszystkiego co najlepsze.

Maria Jasnowska – z okazji tego święta życzę dużo zdrowia, dużo radości i uśmiechu , kochanych wnuków, wszystkiego dobrego, chórowi za balsam dla ciała, dodam jesteście wspaniali. Dziękuję za piękne kolędy i piosenki.

Hildegarda  Urbańska  – z okazji Dnia Babci i Dziadka  dużo zdrowia , radości, spokoju, a chórowi wszystkiego dobrego.

Ks. Krzysztof Nawrocki – Tak pięknie śpiewali, że zapomnieliśmy o poczęstunku. Chór Jutrzenka  jak zawsze jest niezawodny pod dyrekcją pani Cecylii i oby tak było jak najdłużej. Dziękujemy nie tylko za kolędy i za piosenki a szczególnie „Złoto jesieni”. Życzę wszystkiego najlepszego co Pan Bóg może dać i chce dać, tylko żebyśmy to chcieli przyjąć. Bóg chce nam dać dużo więcej, ale my tego nie rozumiemy i nie chcemy przyjmować. Trzeba się otworzyć na Boże dary, miłosierdzie, żeby otrzymać więcej, by potem umieć się tym dzielić. Bo to co zatrzymujemy dla siebie to, to możemy stracić. A to co przekazujemy innym  z darze Bożym i Miłosierdziu, to pójdzie z nami . A Pan Bóg nam odda wg naszych czynów. Dzisiaj jest święto Pawła Apostoła, który nienawidził chrześcijan I którego Jezus uczynnił apostołem. Jezus wybiera kogo chce. Szaweł był zaślepiony.  Jezus przychodzi  ukazuje piękny horyzont. Ta Łaska jest nie tylko dla jednego narodu, ale do wszystkich narodów. Dlatego sam uczynił go wielkim Apostołem. Posłał go do Chrześcijan  i Żydów, był tam  prześladowany. Ale właśnie to cierpienie wzniesione z miłości do Chrystusa, który go powołał wzmocniło go. Później będzie żył w głodzie i chłodzie.

Chrystus do nas dziś przychodzi. Chcemy, by ludzie otwarli oczy duszy. Daje nam większą szansę do zdobycia zasługi. Trudno to zrozumieć , bo patrzymy po ludzku. Moc przebaczenia, to daje Bóg, bo on nam przebaczył nasze grzechy. Musimy się od niego uczyć, byśmy umieli przebaczać bliźnim. Wtedy dopiero  zwycięża w nas miłość Boża i ta daje nam dopiero radość i pogodę ducha. Życzę wam niech Wam Pan błogosławi na cały rok, byśmy jak najdłużej mogli słuchać tego chóru, bo Jutrzenka jest niezawodna.  Wschodzi każdego dnia i zapowiada słońce. Niech Wam Pan Bóg błogosławi. W imię Ojca, Dyna i Ducha Świętego . Amen. Szczęść Boże.

Potem zaproszono wszystkich na poczęstunek.

MaŁa

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments