Księga, która przetrwała wieki, to historia Słowa Bożego

W Samorządowej Bibliotece Publicznej w „Saloniku między Wierszami” 10 lutego otwarta została wystawa pod hasłem „HISTORIA BIBLII” na którą zaprosili Burmistrz Miasta i Gminy Kępno Piotr Psikus oraz Dyrektor Samorządowej Biblioteki Publicznej im. hrabiny Marii z Fredrów Szembekowej w Kępnie Magdalena Wieczorek.

 

             „Witam serdecznie tak licznie zebranych sympatyków i przyjaciół naszej biblioteki na otwarciu wystawy. Witam Burmistrza MiG Kępno Piotra Psikusa, przewodniczącego Rady Miejskiej Andrzeja Stachowiaka, radnych i pracowników UMiG Kępno, Starostwa Powiatowego, media,  prezesów stowarzyszeń, dyrektorów a przede wszystkim witam przedstawicieli Fundacji Areopag, dzięki której gościmy niezwykłą wystawę w kępińskiej Bibliotece Samorządowej. Niezwykłe dzieje, najważniejszej księgi świata, przybliży nam – Pan Dariusz Czyszczoń i Piotr Rzyczniok. Dzieje Biblii to wielowiekowe doświadczenie chrześcijan, którzy czytali Słowo Boże, tłumaczyli je, objaśniali i modlili się jego słowami.

           Wystawa pokazuje, jak Pismo Święte powstało, jak je tłumaczono i czytano. Odbędziemy podróż od najstarszych zapisów, znalezionych w jaskini Qumram nad Morzem Martwym przez zwoje Tory i pierwsze wydania drukiem Gutenberga, aż do czasów współczesnych. Od języka aramejskiego i hebrajskiego, przez grekę i łacinę, po pismo Braille’a. Przed wiekami niewielu było stać na to by w domu posiadać Pismo święte. Dzisiaj wiele się zmieniło. Prawie każdy posiada telefon w nim Internet. Łatwo dotrzeć do wersji elektronicznej Pisma Świętego. Na wystawie nie ma Biblii w wersji elektronicznej, którą w dzisiejszych czasach może mieć każdy z nas” – mówiła Magdalena Wieczorek do bardzo licznie zebranych w holu zanim uroczyście otwarto drzwi do saloniku na spotkanie korzeni wiary naszych ojców, gdzie mieściła się wystawa.

Wystawa pokazuje w jaki sposób i w jakiej formie Pismo Święte dotarło do naszych czasów, zanim zostało zamknięte w okładki i wystawione na nasze półki w biblioteczkach domowych. To historia powstania Słowa Bożego księga, która przetrwała wieki – Biblia.

Wystawa, na której można dotknąć eksponatów. można wziąć do ręki kamienne tablice z dziesięciorgiem przykazań, dotknąć słów zapisanych na skórach i pergaminach i poczuć jak niezwykłe jest przetrwanie tych słów aż do dzisiaj. Od Qumran poprzez Dekalog, Biblię Gutenberga, Pisma Erazma z Rotterdamu, aż do Biblii Ostrogskiej. Wystawa pokazuje w jaki sposób tłumaczono, przepisywano Biblie w językach wielu narodów.

To 3500 lat historii Pisma Świętego w jednym pomieszczeniu. Repliki najstarszych manuskryptów i kamiennych tablic, a także skrawki papirusów, zrolowane skóry. Zapisane zwoje oraz pierwsze drukowane egzemplarze.

Dariusz Czyszczoń zabrał licznie zebranych w niezwykłą podróż. W 1947 roku miało miejsce niecodzienne zdarzenie. Dwoje młodych ludzi w Qumran nad morzem Martwym wypasało swoje stada, za jednym z zaginionych zwierząt weszli do jaskini, gdzie znaleźli potłuczone dzbany , ale również pełne z których wyciągnęli zwoje zapisane niezrozumiałymi dla nich literami. Znaleziono też tam teksty, które zapisane były na papirusach. Po wielu wielu latach okazało się, że tych jaskiń było o wiele więcej. Do roku 1956 znaleziono około 200 takich jaskiń a w nich wszystkie teksty Starego Testamentu zapisane na skórach zwierzęcych. To było pierwsze wydarzenie, które wstrząsnęło całym światem w 1947 roku. Kolejnym wydarzeniem było powstanie państwa Izrael. To wstrząsnęło tak bardzo politycznie. W 1947 roku w Syrii w Aleppo była Synagoga, w której była przechowywana jedyna na świecie księga zapis hebrajski Starego Testamentu, który miał dodatkowo zapisane pod każdą literką jakiej należy używać samogłoski, ponieważ oni nie zapisywali samogłosek. I to z dwóch powodów – uczyli się tekstów na pamięć a recytowali używając samogłosek. Skrybowie z nad Morza Martwego z pokolenia na pokolenie przepisywali te teksty. W 1947 roku ta dwójka osób znalazła zwoje – ich pierwszym zwojem był zwój Izajasza, który swoje początki ma w VIII wieku p.n.e. jest to księga, którą my dzisiaj nazywamy Ewangelią Starego Testamentu. Mówiła o tym, że Bóg kiedyś przyjdzie na ziemię do ludzi, których stworzył. (…) Panna porodzi syna i dają mu na imię IMMANUEL. Co znaczy Bóg z Nami.

I tak krok po kroku zebrani odbyli podróż nad rwąca rzeką wiedzy, a właściwie historii Biblii, której wspaniałym przewodnikiem przez kolejne wieki do czasów obecnych był Pan Dariusz Czyszczoń.

Wystawa powstała w 2014 r. jej debiut był w kościele Ewangelicko –Augsburskim Wystawa miała jeden cel, aby dotrzeć do szkół podstawowych i gimnazjum, żeby ludziom przypomnieć o tym o czym zapomnieli. Że Bóg przez te 3500 lat zadbał ot,o aby te teksty Pisma Świętego  dotarły do nas w formie nienaruszone . Teksty przetrwały, ale zasadniczo nie naucza się tego w szkołach. Więc chciałem wypełnić tą lukę i pokazać szkołom, że my to możemy robić. Dane dotyczące powstania Biblii podawane są w sposób fragmentaryczny i niekompletny. Zgromadzenie w jednym miejscu 3500 lat historii zastępuje podróżowanie po wielu muzeach Europy i pozwala uczniom zapoznać się stulecie po stuleciu z jego szczególnymi walorami. Biorąc udział w tej interaktywnej podróży, dostajemy do ręki w postaci reprintu przedstawiciela każdej z epok. Fundacja Areopag zajmuje się zakładaniem muzeów i zakładaniem bibliotek, jest wydawnictwem. Te zbiory zgromadzone tutaj to są zbiory od prywatnych fundatorów i są prywatną własnością. Moim pomysłem jest zrobienia dla tych zbiorów rolapów, sam jestem grafikiem komputerowym więc sobie sam to zrobiłem, stronę internetową zrobiłem sam ( www.wystawabibli.pl. Na tej stronie znajdują. się te wszystkie teksty. Cała historia Pisma Świętego plus linki do uniwersytetów, gdzie znajdują się zeskanowane w formie elektronicznej oryginały. Tu na wystawie są reprinty, które możemy wziąć do ręki. Oryginały można sobie wydrukować w domu. Można podejrzeć i sprawdzić czy rzeczywiście jest tak jak mówiłem. 3500 lat historii Biblii opowiedziane w ciągu 35 minut. Tak wygląda program ponieważ uczniowie tyle mają czasu zanim zejdą i później wejdą do klas. Ja mam tylko 35 minut, żeby opowiedzieć te 3500 lat czyli 100 lat na 1minutę.Oprócz normalnego zwiedzania robione są również prelekcje zaznajamiające z tematem, w postaci pokazów slajdów oraz warsztaty dotyczące sztuki kaligrafii – mówił dla Ilustrowanego Tygodnika Powiatowego Dariusz Czyszczoń

To nietypowa wystawa mająca na celu zetknięcie zwiedzających z procesem powstawania pism oraz zaznajomienie ich z żywym słowem. Można dotykać wszystkich książek, pergaminów i papirusów, można wziąć do ręki 13 kg woluminy oraz zwoje ze skór zapisane w języku hebrajskim. Są również repliki dzbanów, w których zostały przechowane do naszych czasów owe zwoje.

Wystawa czynna w dniach od 10 lutego do 23 marca br. w godzinach otwarcia biblioteki.

MaŁa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments