Dzień Pamięci „ Żołnierzy Wyklętych”

W dniu 1 marca 2017 z inicjatywy Starosty Kępińskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Kępno oraz Społecznego Komitetu Pamięci Żołnierzy Wyklętych dziś w Kępnie odbyły się Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

 

Uroczystości poświęcone Tym, którzy żyli prawem wilka, bo traktowano ich jak wilki – tym którzy polegli w walkach, zostali zamordowani w komunistycznych więzieniach lub po prostu odeszli rozpoczęto od obejrzenia w Kinie Sokolnia filmu dokumentalnego poświęconego wyklętym pt. „Ziemia przemówiła”.

Dzięki staraniom przyjaciół, rodziny, organizacjom, środowiskom kombatanckim jak również stowarzyszeniom naukowym, którzy przez wiele dziesiątek lat szukali pomocy, by przywrócić żołnierzom wyklętym oddać należny hołd, przywrócić o nich pamięć i zapełnić białą plamę historii  ustawą z dnia 3 lutego 20011 roku ustanowiono 1 marca –  Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Po zakończeniu filmu zebrani udali się do kościoła pw. św. Marcina, gdzie została odprawiona uroczysta msza św. w intencji żołnierzy niepodległościowego podziemia powiatu kępińskiego oraz ich rodzin. Następnie delegacje parlamentarzystów, samorządowców, instytucji, organizacji, księża, młodzież szkolna i harcerze wraz z pocztami sztandarowymi udały się pod pomnik przy ulicy księdza Magnuszewskiego oraz pod tablicę pamiątkową przy ulicy Kościuszki, gdzie złożone zostały kwiaty oraz zapalone znicze.

Jestem przekonany, że nie byłoby nas dzisiaj w tym miejscu, nie byłoby Solidarności w 81 roku, nie byłoby przemian po 89 roku gdyby nie postawa tych ludzi, ludzi niezłomnych, którzy pokazali swoim dzieciom, jak należy postępować, jak należy być niezłomnym w swojej postawie, w swoim dążeniu do prawdy, w swoim patriotyzmie. Dzisiaj na nowo odkrywana historia naszego kraju, naszej ziemi pokazuje jak było naprawdę po 45 roku –mówił w swoim wystąpieniu burmistrz Piotr Psikus.

Zwieńczeniem Powiatowych Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego miało miejsce uroczyste spotkanie, które uzyskało oficjalny patronat Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Prezydent A. Duda do uczestników spotkania wystosował okolicznościowy list.

W dalszej części w klimat uroczystości swoim śpiewem wprowadziła zebranych na Sali  Patrycja Stefaniak z Małej Garstki w Sycowie. Przed nami ogromna praca, aby z wiedza o żołnierzach wyklętych dotrzeć do wielu z nas. Musimy zdać sobie sprawę, że kiedy z Polski w 1945 roku wyszedł jeden okupant to przyszedł drugi. (…) Stąd dzisiaj o tych żołnierzach mówimy patrioci. To jednak nie tylko to, że zginęli, że zginęli w gruncie rzeczy za naszą wolność. Cały aparat komunistyczny po 1945 roku, ze wszystkim swoimi służbami, robił wszystko aby wymazać z pamięci tych żołnierzy, żebyśmy o nich nigdy nie usłyszeli -mówił Jankowski.

Starosta  W. Jankowski z instytutu Pamięci Narodowej otrzymał podziękowanie za osobiste zaangażowanie w kultywowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Odznakę wręczył mu przedstawiciel Społecznego Komitetu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Dariusz Żurek.

Spotkanie w Starostwie Powiatowym było również okazją do promocji książki „Niezłomni z pogranicza”, która  przede wszystkim ma na celu podnieść stan wiedzy na temat mało znanej lokalnej historii w powojennych dziejach pogranicza wielkopolsko-dolnośląskiego oraz okolicznościowych widokówek – wspólnego wydawnictwa Powiatu Kępińskiego i IPN, oddział w Łodzi. To już druga tego typu publikacja, która powstała dzięki wsparciu finansowemu Starostwa.

W publikacji znajdziemy wiele nowych i mało znanych faktów z walki oddziałów niepodległościowych w naszym regionie, jak również z działalności tutejszego aparatu represji. Napisana została przez historyków oraz regionalistów pod redakcją Mirosława Łapy, który apelował  do władz miasta, aby za wzorem ostrzeszowskiego samorządu oddały hołd pamięci bohaterom powojennego podziemia poprzez nadaniem ich nazw ulicom Kępna.

Dopełnieniem Powiatowych Obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. był wykład Dariusza Żurka pt.” Znad Prosny nad Odrę-Żołnierz Wyklęty Jan Żurek ps. Groźny.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno, Powiat Kępiński. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments