O nich warto pamiętać – Kobiety Wieruszowa

Relacjonując wyniki swych poszukiwań historycy najczęściej eksponują dominującą rolę mężczyzn w kształtowaniu cywilizacyjnych przemian i widzą w nich główną siłę sprawczą postępowych poczynań.

 

Przykłady można by mnożyć, wolimy jednakże skupić się na zmianie tego stanu rzeczy i zaprezentować Państwu inny punkt widzenia: „Kobiety w dziejach Wieruszowa?” – to może być naprawdę interesujące!

OPOROWSKA ZOFIA (UR. OK 1525, ZM. 1582)

Zofia, córka podkomorzego wieluńskiego Mikołaja Oporowskiego i Anny Wierzbiętówny, wnuczka dziedziców Wieruszowa Andrzeja Wierzbięty Wieruszowskiego i Małgorzaty z Iwanowic Gruszczyńskiej, urodziła się ok. 1525 r.  Jej matka Anna jako jedynaczka dziedziczyła po rodzicach całe dobra baranowskie i wieruszowskie, i choć Mikołaj Oporowski tytułował się dziedzicem obu kompleksów to w istocie był to tylko tytuł grzecznościowy, dobra należały bowiem wyłącznie do Anny i przeszły na je dwie córki, Zofię wydaną przed rokiem 1551 za podkomorzego kaliskiego Jana Tomickiego, i Katarzynę, zamężną primo voto z Wacławem Zarembą, synem kasztelana nakielskiego Wacława Zaremby, secundo voto z Janem Dawidowskim.

Pod koniec 1561 r. Katarzyna sprzedała swe części dziedziczne dóbr wieruszowskich i baranowskich, a więc części miasta Wieruszowa i Baranowa, wsie Krążkowy, Grębanin, Świbę, Mirków, Chobanin, osady: Grębanin Mały, Milanowice, Jutrków, Dobrzygoszcz, Biała Łęka – pustki”, hrabiemu Stanisławowi Górce, zagorzałemu krzewicielowi reformacji, który w roku następnym przekazał je Janowi Tomickiemu w dzierżawę, a po kolejnym roku we władanie wieczyste, co usytuowało małżonków Tomickich w roli jedynych dziedziców rozległego dominium wieruszowskiego, a także baranowskiego.

Na wieruszowskim zamku Zofia uwiła rodzinne gniazdo i tu przychodziły na świat jej dzieci, nic też dziwnego, że obserwujemy w tym czasie wyraźny rozkwit miasta. Jej mąż, Jan Tomicki, ostatnie lata kasztelan gnieźnieński, sprzyjał krzewieniu się innowierstwa, jednak po jego śmierci (1575 r.) zupełnie głucho o religijnych nowinkach na wieruszowskim dworze. Najwyraźniej kasztelanowa realizowała się na innym polu.

W r. 1574 zatwierdziła przywilej cechu piekarskiego, rok później aktywna wdowa uprawomocniła swoje dożywocie, następnie zajmowała się sprawami Baranowa (1576, 78) i Świby (1579). „Jejmość Pani nasza dziedziczna, pamięci sławnej Pani Gnieźnieńska Zofia” – jak wdzięcznie zanotowano w księgach miejskich – dożyła roku 1582 i pochowana została w wieruszowskiej farze, i to z całym splendorem, skoro jeszcze r. 1631 miejscowy proboszcz spodziewał się gratyfikacji od panów Tomickich „za dwa pierścienie wydane z grobu ichmościów po Pani Gnieźnieńskiej”.

Po kasztelanostwie pozostały trzy córki: Anna, Zofia, Barbara, i czworo synów: Mikołaj, Jan, Piotr i Andrzej, pojawiających się w komplecie w sprawach wieruszowskich tylko raz, w 1575 r., jako współużytkownicy dóbr, należących dożywotnio do ich matki. Z nich Mikołaj spędził życie w stanie bezżennym, ale żaden z kilkunastu wspominających go dokumentów nie wskazuje by był duchownym – jak chce literatura przedmiotu, przypisująca mu otrzymanie prowizji na probostwo katedry krakowskiej  i nominacji na kierownika katedralnego chóru (1572), związanych z rocznymi apanażami sięgającymi 50 grzywien w złocie. Występuje często jako opiekun bratanka Łukasza, syna zm. przed 1580 r. Jana, dziedziczącego w Kępnie.

Najdłużej żyjący (zm. na krótko przed 1608 r.) z braci Andrzej przejął dobra baranowskie i z Katarzyny Działyńskiej miał licznych synów, po których potomkowie dziedziczyli w Baranowie do roku 1700. Piotr, początkowo wraz z matką a potem samodzielnie władał w Wieruszowie, gdzie dał się poznać jako gorliwy patron miejscowego zboru braci czeskich.

Na podstawie:

Leon Koczy: „Dzieje miasta Wieruszowa”, Poznań 1930.
Jerzy Maciejewski: „Gaj liści palmowych dla erudytów”, Wieruszów 2013.
Ks. Władysław Fabisz: „Kronika parafialna baranowska”, Wrocław 1853.
Księga oficjalska wieluńska 7, str. 546 do 570. Rękopis w Archiwum Diecezjalnym we Włocławku.
Teki Dworzaczka, edycja internetowa.

Opracował Jerzy Maciejewski.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, Wieruszów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dariusz Zgoda
5 lat temu

opis genialny!! chętnych na książke 'dzieje miasta Wieruszowa,’Leona Koczy byłoby wielu do poczytania ..a może by wydanie II zrobić??