O poezji słów kilka…

E.T Już niebawem „Noc Poetów” może Pani powiedzieć skąd pomysł zorganizowania właśnie takiego wydarzenia?
A.N „Noc Poetów” jest ostatnim z działań projektu artystycznego „Lato Trzech Muz w Kępnie” na który otrzymaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nie ukrywam również, że poezja jest przestrzenią, która dotyczy mnie najbardziej, dlatego pomyślałam, że oprócz „Muzycznego Lata” Pleneru Malarskiego, „Kępińskiego Talentu Wokalnego” które były działaniami tego projektu warto zaproponować mieszkańcom również wydarzenie z tzw. „Krainy Łagodności”.
Pomysł wywodzi się z mojej pasji i fascynacji piosenką literacką a że mam w organizacji takich przedsięwzięć doświadczenie było mi łatwiej opracować jego koncepcję.

E.T Jaka ona będzie?
A.N Bardzo ważnym punktem programu będzie koncert promocyjny płyty „Piosenki z Poczekalni”. Cieszy nas fakt, że wiersze i piosenki z „Poczekalni” spod pióra naszych kępińskich literatów ujrzą światło dzienne poprzez wydawnictwa, które mamy nadzieję sprawią radość pasjonatom kultury.
Podjęta przez naszą instytucję inicjatywa stwarza realną możliwość lokalnym autorom na prezentację własnej twórczości, a mieszkańcom daje szansę na obcowanie z poezją i poznanie tych twórców.

E.T Kto jest autorem i kompozytorem tych piosenek?
A.N Autorami tekstów piosenek, które znajdą się na płycie są: Danuta Zofia Buks, Jadwiga Miesiąc, Kinga Szczupak, Monika Banaś, Aleksandra Jokiel, Marek Kowalski, Piotr Wieczorek, Krzysztof Rębowski, Andrzej Jakub Mularczyk, Marek Paprocki i ja. Autorem muzyki jest wrocławski kompozytor i aranżer Jacek Telus.

E.T Czyje wiersze znalazły się w tomiku „Wiersze z Poczekalni”?
A.N W naszej małej antologii znalazły się wiersze poetów z Kępińskiego Koła Literatów, których wymieniłam wyżej ale podarowali nam również swoje wiersze zaprzyjaźnieni poeci: Ewa Maciejewska, Izabela Monika Bill oraz Włodzimierz Mazurkiewicz.

E.T Kto jest patronem i partnerem wydarzenia?
A.N: Partnerem wydarzenia jest Muzeum Polskiej Piosenki, które udostępniło nam wystawę „Poeci Polskiej Piosenki” w obiektywie Jerzego Dziedziczaka.
Cieszymy się, że przedsięwzięcie objął patronatem Pan Piotr Psikus Burmistrz Miasta i Gminy Kępno.

E.T Co znajduje się w programie wydarzenia?
A.N: W ramach projektu do naszej scenicznej „Kawiarenki Literackiej” zaprosiliśmy również przedstawicieli samorządów, dziennikarzy, dyrektorów instytucji, dziennikarzy, ludzi kultury i oświaty oraz znane osoby publiczne aby porozmawiać o roli poezji w dzisiejszym zabieganym świecie.

E.T Będą również gwiazdy z nurtu tzw. piosenki literackiej…
A.N Zaplanowaliśmy jeszcze recital Jarosława Wasika oraz koncert Roberta Kasprzyckiego z zespołem.

E.T Czy w dzisiejszym zabieganym świecie poezja jest ludziom potrzebna?
A.N: Myślę, że czasem bywa ona kołem ratunkowym rzuconym w ostatniej chwili…
Wystarczy przejrzeć blogi internetowe i zobaczyć, jak często poezja jest tam obecna…
Sądzę, że tak, bo ludzie piszący i czytający potrafią zobaczyć uczucia, uczą się je postrzegać. Tyle że do każdego rodzaju poezji trzeba dorosnąć. Ja szukam w poezji prawdy emocjonalnej. Niedawno przeczytałam sentencję Witkiewicza-ojca… ”Sztuka jest wytwarzaniem fikcyjnego święta, które uświadamia człowiekowi jego życie”… Bez sztuki, poezji… jesteśmy jedynie ciałem… Gdybyśmy wykorzenili z naszego życia poetyckie i literackie spojrzenie, bylibyśmy ubodzy. Przestalibyśmy być ludźmi – mówi ks. prof. Jan Sochoń – poeta, pisarz i biblista.

E.T A czym dla Pani jest poezja?
Myślę, ze każdy posiada własną, indywidualną definicję poezji. Dla mnie poezja to jest jakiś sposób na zmaganie się z tajemnicami życia…

E.T: Czy Pani uważa, że tzw. piosenka literacka jest formą, która może ocalić poezję?
A.N: Myślę, ze związek poezji z muzyką jest łatwiejszą formą przyswajania poezji. Dzięki muzyce możemy bardziej zagłębić się w poezję, w tekst. Okazuje się bowiem, iż poezją można czarować, olśniewać, zachwycać. Trzeba ją tylko tak śpiewać, żeby za każdym razem coś nowego odkrywała, wciąż nas zaskakiwała. Wiersze w połączeniu z muzyką niosą ze sobą radość, zachwyt i olśnienie światem. Zmuszają nas do refleksji i zadumy, a czasem bawią…Żyjemy w czasach kiedy ważne jest dostosowanie się do percepcji współczesnego odbiorcy, dla którego tylko słowo to może być za mało….

E.T Czy dlatego pisze Pani teksty piosenek?
A.N: Myślę, ze niesamowicie fajnym doświadczeniem jest już samo lepienie tekstu i muzyki. Kiedyś zespół Grupa Lucka za piosenkę „Za nasze spotkania”, którego jestem autorką tekstu, otrzymał drugie miejsce na Festiwalu „Weekend” we Wrocławiu. Było to dla mnie niesamowite przeżycie, nie mówiąc już o wyrazie twarzy ludzi pod sceną w czasie koncertu, ich emocje…

E.T Sądzi Pani, że „Noc Poetów” w Kępnie będą sukcesem?
A.N: Mam taką nadzieję, w moim głębokim przekonaniu wspólnie – my, ludzie kultury, sztuki i poetyckiego słowa – potrafimy poszerzać przestrzeń literackiej i artystycznej wrażliwości, niosąc przesłanie piękna i dobra do młodszych i dojrzałych mieszkańców ziemi kępińskiej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kępno. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments